slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Vícejazyčnost je bohatství banner prace 2022
Aktuální číslo časopisu Kamaradi01 2024 01
Publikace
Karlův most, pražský poklad Karluv most 2023 001
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Do třetice všeho dobrého ve školce

2018-06-08-rusko-01Multikulturní program

6. června 2018
Dům národnostních menšin, Praha

V rámci testovací fáze našeho nového projektu zavítaly dvě naše lektorky do MŠ Ovčí hájek v pražských Stodůlkách. Děti z této velké sídlištní školky nás už několikrát navštívily v DNM a teď byla řada na nás. Zorganizovali jsme zde dva vzdělávací programy pro nejmenší – Seznámení s ruskou a Seznámení s romskou národnostní menšinou.

2018-06-08-rusko-022018-06-08-rusko-032018-06-08-rusko-04První program navštívily dvě nejmenší třídy – kolem 45 dětí ve věku od 3 do 4 let a druhý program navštívil zbytek dětí ze školky – 2 starší třídy ve věku 5 až 6 let. Už jen podle popisu věku dětí a jejich počtu si dokážete představit, že to nebyla organizačně jednoduchá záležitost, ale díky pomoci paních učitelek jsme to vše zvládli na jedničku. Zjistili jsme, že o projekt mají zájem i školky – původně jsme počítali jenom se ZŠ. Zájem nás těší, a proto finální úprava programů bude zahrnovat pracovní a metodické listy jak pro starší děti ze ZŠ, tak i pro tyto naše nejmenší školáčky ve věku od 3 do 6 let.

Strávili jsme ve školce celé dopoledne a skvělé výsledky a poučení jsme z toho měli všichni – jak děti a paní učitelky, tak i lektorky.

Ruský program

byl přizpůsoben na míru pro cílovou skupinu – velice mladé děti. Navíc ho navštívilo i pět rusky mluvicích dětí ze školky, které lektorkám „pomáhaly“ a velice přispěly k dosažení cíle programu – rozvoje poznání a vzájemných vztahů mezi národnostními menšinami a majoritní společností. Začaly jsme se s „ice breaker“ aktivitou neboli aktivitou, jejíž cílem bylo prolomit ledy mezi námi a dětmi, které nás viděly poprvé. Postavily jsme se do velikánského kruhu a vyzkoušey jsme si několik dětských her a tanců pocházejících z Ruska. Nechyběl ani malý ruský taneček. PhDr. Olga Kalininová dětem hrála na piano a četla ruské pohádky jak v češtině, tak i v ruštině. Děti si mohly prohlédnout velké fotografie z Ruska, knížky v azbuce, ale dokonce si mohly i osahat ruské suvenýry – nechyběl tradiční ruský samovar, stakany a podstakany na čaj, tradiční malované dřevěné nádobí a lžíce, Medvídek Míša z moskevské letní olympiády v roce 1980, suvenýr na památku prvního kosmonauta Jurije Gagarina a mnoho dalšího. Děti si vše zvědavě prohlížely, kluci byli zaujati raketami a vesmírem, holčičkám se nejvíce líbily nádobky ručně malované zlatou a červenou barvu. Děti se naučily v ruštině pozdravit a mile nás překvapilo, s jakou pozorností pohádky poslouchaly a jak nám „napovídaly“. Vrcholem programu byla dramatizace pohádky O veliké řepě, kterou jsme si přečetly i v ruštině. Děti si pohádku zahrály a k velké radosti všech nakonec řepu vytrhly.

Romský program

2018-06-08-romove-012018-06-08-romove-02byl koncipován jako kreativní dílna. Na začátku jsme děti formou otázek a odpovědí seznámily s romským národem. Děti se naučily např. jakou mají Romové vlajku, kdo to jsou kočovníci, že jsou Romové velice nadaní hudebníci, a že ovládají některá tradiční řemesla. Povídaly jsme si o zábavních řemeslech, jako jsou třeba hudba, tanec, divadlo, ale hlavně o pouťových řemesla. Zjistilo se, že děti mají poutě rády, a dokonce už i viděly na pouti střelnici, na které se střílí na papírové růže. Právě takovéto růže romské dívky a ženy po staletí vyrábějí a my jsme se o to s dětmi také pokusily. Zjistily jsme, že to vůbec není jednoduchá věc. A to nás přesvědčilo, že jsou Romové velice zruční řemeslníci. Nakonec se všem růže přece jenom povedly a byla ta správná nálada, že si několik holčiček vyzkoušelo i romský taneček.

Paní ředitelce Hance Baštové a všem učitelkám z MŠ Ovčí hájek děkujeme za zapojení jejich školky do projektu a těšíme se na další spolupráci.

Zveřejněné snímky jsou v režimu licence reportážní fotografie.