Čtení chorvatsky
Chorvatské pohádky
Veli Jože (Velikán Jože)
Šuma Striborova (Striborův les)
Bonus: Plesna haljina žutog maslačka
(Plesové šaty žluté pampelišky)
- Kamarádi 2015/4
Strašidelný příběhy
Jezero Zmajevo oko kod Rogoznice
(Jezero Dračí oko u Rogoznice)
Pověst o drakovi Murinovi, který chránil vesnici, ale každý rok chtěl nejhezčí dívku z vesnice za ženu. Jednoho dne draka mladík přemohl a z dračího oka se stalo jezírko.
Vukodlak (Vlkodlak)
O tom, jak vlkodlak - tedy upír noc co noc otravoval svoji bývalou ženu a jak na něj nakonec vyzráli.
O morskim sirenama (O mořských sirénách)
Co jsou vlastně mořské sirény, jak vypadají a co dělají.
Dobre vile (Dobré víly)
Co dobré víly vyplašilo a proč odešly z Chorvatska.
- Kamarádi 2019/3
Hlavní města - Záhřeb
Crna kraljica
(Černá královna)
Legenda o kruté královně, která má ale základ ve skutečné historické postavě.
Chorvatské pověsti
Legenda o postanku Hrvatske
(Pověst o vzniku Chorvatska)
I Chorvaté přišli pozdě, když se rozdělovalo - a nic na ně nezbylo. A tak se Bůh slitoval, ale co že jim přidělil?
Legenda o Romima (Pověst o Romech z Chorvatska)
Co nabídl Bůh Romům namísto země?
Chorvatská pohádka
Bus ružmarina
(Rozmarýnový keříček)
O tom, jak z rozmarýnového keříčku krásná dívka vyrostla.
Rostliny národů - Chorvaté
Kosatec. V Chorvatsku rostou divoce četné druhy kosatců a některé z nich se nevyskytují na žádném jiném místě na světě, a proto jsou přísně chráněny. V roce 2000 byl prohlášen za chorvatskou národní květinu. Tato nádherná květina byla po staletí po celém světě symbolem královské moci, moudrosti a odvahy. Věří se, že chrání před bleskem. Pokud kosatec věnujete jako dárek, znamená to, že chcete někomu říct, že je váš přítel.
Munje boga Peruna (Blesk boha Peruna)
Kosatce mají své místo nejen ve slovanské mytologii, ale také v řecké a znali ho i starověcí Egypťané.
Kalendář národů – do 14. února – Rijecký karneval
Období karnevalů začíná po Třech králích a vyvrcholí na masopustní úterý, po kterém začíná čtyřicetidenní období půstu před Velikonoci. Pro Chorvaty, zejména obyvatele přímořského města Rijeka, je karneval velmi důležitý. Jeho hlavním cílem je vyhnat zimu a vše zlé – samozřejmě za doprovodu hudby, zábavy a typických masek. Slavnosti začínají vyvěšením karnevalové vlajky. Vrcholem oslav je mezinárodní karnevalový průvod s desetitisíci pestrobarevnými maskami. Karneval končí tradičním odsouzením a upálením slaměné figury Pusta a vrácením klíče od městské brány rijeckému starostovi.
Na chorvatském karnevalu nesmí chybět tradiční masky tzv. zvončarů. Název získaly tyto mužské postavy od zvonů, které nosí přivázány kolem pasu a které svou chůzí rozeznívají. Oblečení z ovčí kůže je další nedílnou součástí zvončarů.
Zvončari (Zvončari)
Pověst o tom, jak pastevci ochránili své ovečky.
15. srpna – Vela Gospa
Jeden z největších církevních svátků v roce spolu s Velikonocemi a Vánocemi je v Chorvatsku Svátek Nanebevzetí Panny Marie (chorv. Vela Gospa), který připadá každoročně na 15. srpen. Chorvaté mají v tento den i státní svátek. V tento den putují statisíce věřících Chorvatů do hlavních poutních míst mariánských svatyní, které jsou rozesety po celém Chorvatsku. Na každém z těchto míst probíhají oslavy podle místních tradic.
Tyto tradice mají specifické obyčeje a vzájemně se od sebe docela liší. Dalmácie je místo, kde je mariánská úcta zvlášť rozšířená. Matku Boží, tedy doslova chorvatsky Velkou paní, uctívají v zemi již od nejstarších dob. Nyní je v celém Chorvatsku 1 160 mariánských kostelů a poutních míst ležících ve všech koutech země. Ta patří i k významným kulturně historickým památkám, které Chorvaté střeží i jako kulturní odkaz svých předků.
Zdravo, Djevo (Zdravím tě, Panno)
Chorvatská píseň.