slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Vícejazyčnost je bohatství banner prace 2022
Aktuální číslo časopisu Kamaradi03 2024 001
Publikace
Karlův most, pražský poklad Karluv most 2023 001
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Novinky

Kamarádi je projekt Spolku Zaedno. Jeho součástí je Tištěný časopis Kamarádi a jeho on-line verze. Dále pak Celostátní soutěž pro děti "Vícejazyčnost je Bohatství" a další doprovodné aktivity na podporu projektu - např. Multikulturmí programy pro děti z pražských škol.
Časopis objednávejte pro školy zdarma zde: Objednávka

Vyhlášení soutěže 2024

Vicejazycnost 2024 uvodní plakat A3

Spolek Zaedno vyhlašuje XII. ročník kreativní soutěže na podporu čtení a psaní ve druhém jazyce "Vícejazyčnost je bohatství".
Práce jsou přijímány
od 1. 9. do 31. 10. 2024

Přihláška do soutěže Podmínky soutěže
Plakát (PDF)

Identifikační štítky (PDF)

Hlavní téma ročníku:
Sport a olympijské hry.

Odměna pro aktivní učitele.

I v letošním roce odměníme jednoho z učitelů pěknou cenou ve speciální soutěžní kategorii Patron vícejazyčnosti 2024.

Číst dál: Vyhlášení soutěže 2024

Kamarádi na Světu knihy 2024

2024 Svet knihy bannerworkshopy - 23. a 24. května
veletrh Svět knihy.
Výstaviště Praha, Holešovice

Stejně jako každé jaro, tak se i letos jsme se účastnili Mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy. Děkujeme organizátorům této výjimečné akce za dlouholetou spolupráci. Časopis Kamarádi byl opět k dostání na stánku Domu národnostních menšin. Z některými z nás jste se mohli na veletrhu osobně potkat, a to v rámci čtyř kreativních workshopů.

Navíc byla letos na veletrhu umístěna zbrusu nová výstava Sevdy Kovařové na téma Environmentálně a sociálně odpovědná knižní ilustrace. Výstava byla k vidění v Sále Heleny Zmatlíkové.

Číst dál: Kamarádi na Světu...

Křest knihy a výstava ilustrací z publikací

2024 DNM karluv most 0117. května 2024
Galerie Domu Národnostních menšin
Vocelova 3, Praha 2

V páteční deštivé odpoledne se v DNM v Praze konal křest dalšího knižního počinu Spolku Zaedno, a to publikace Karlův most, pražský poklad. Cílem publikace je podpora integrace dětí, jejichž mateřským jazykem není čeština. Stejně jako tato kniha, tak i další publikace týkající se historie českého hlavního města, jsou vydávány s finanční podporou pražského magistrátu. Autorkou koncepce a ilustrací knihy je Sevdalina Kovařová-Kostadinova, výběr a sestavení textu je dílem Magdaleny Rychlíkové, autorem zábavných her je Michal Kovař.

Číst dál: Křest knihy a výstava...

Žákovská knížka

zakovskaPojďme si zahrát na školu! Vy budete učitelé a oceníte náš časopis a internetové stránky a napíšete nám známky – jako ve škole.

A co by nás ještě více potěšilo? Kdybyste nám vyplnili podrobnější dotazník. Odkaz na něj naleznete dále v tomto článku. Dotazník je rozlišen pro děti a dospělé.

Dotazník k časopisu Kamarádi

Číst dál: Žákovská knížka

Maraton Multikulturních programů

2024 Jihlava 01Na jaře 2024 rozjel Spolek Zaedno své multikulturní programy pro školy ve velkém stylu. Díky naší letité zkušenosti s přípravou a realizací vzdělávacích programů zaměřených na multikulturu, národnostní menšiny, integraci cizinců, poznání různých národů a jejich kultur, je stálý zájem ze strany škol – a to od školek přes základní školy a víceletá gymnázia až po střední školy.

Stále jsme se jedni z mála, kdo podobné programy vůbec zajišťují, a proto nás těší, že nás školy s poptávkou samy oslovují. V roce 2024 programy realizujeme za podpory MHMP, ale i dalších partnerů, jako je Dům národnostních menšin, Bona Fide, Svět knihy, Městská knihovna v Praze, ale též jednotlivé školy.

Číst dál: Maraton...

Nevšední zážitky v Bruselu díky Vícejazyčnosti

brusel 2024 01V dubnu letošního roku si paní učitelka Ivana Seidlová ze Základní školy Brněnec v Moravské Chrastové vybrala svoji odměnu za získání titulu Patron vícejazyčnosti v soutěži Vícejazyčnost je bohatství 2023. Odměnou byla návštěva Bruselu! Se skupinou dalších učitelů měla možnost navštívit evropské instituce, setkat se s českými europoslanci, navštívit místní památky a načerpat nové zkušenosti a energii pro svoji práci.

Tímto děkujeme zaměstnancům Zastoupení EK v Praze za dlouholetou podporu naší soutěže.

Číst dál: Nevšední zážitky v...

Výstavy v Městské knihovně v Praze

2024 mestska knihovna 01Navazujeme na dosavadní spolupráci s Městskou knihovnou v Praze a ve spolupráci se spolkem Bona Fide letos realizujeme celkem tři výstavy a několik dalších akcí. V dětském oddělení knihovny byla v únoru k vidění výstava ilustrací ke knize Vyprávění o symbolech České republiky a březnu až dubnu ilustrací ke knize Co všecko je Česko ilustrátorky Sevdy Kovářové. V červnu zde proběhne výstava dětských prací ze soutěže Vícejazyčnost je bohatství 2023.

13. ročník časopisu Kamarádi

Kamaradi01 2024 01V letošním roce vydáváme náš časopis Kamarádi již třináctým rokem. Nechceme být pověrčiví, a proto věříme, že to nebude ročník nešťastný. První letošní číslo právě vyšlo - a rovnou ve velkém stylu. Přináší kalendář svátků národů, a to všech 14 národnostních menšin. S tímto vydáním jsme zároveň připravili novou hru - Slovní logik, dva nové kvízy - vědomostní Kalendář svátků a zábavný jazykový Falešní přátelé - kalendář. V tomto čísle časopisu najdete mnoho tvoření, ke kterému jsme natočili rovnou tři nové videonávody.

Tak si vše pěkně užijte!

Nabídka multikulturních programů do škol

2021 hajek 02Jste pražská ZŠ nebo jiná organizace pracující s dětmi?

Objednejte si multikulturní kreativní program s lektorem pro vaši třídu.

Spolek Zaedno nabízí pražským školám a organizacím pracujícím s dětmi multikulturní programy s lektorem. Máme letitou zkušenost s přípravou a realizací vzdělávacích programů zaměřených na multikulturu, národnostní menšiny, integraci cizinců, poznání různých národů a jejich kultur.

Realizujeme mimo jiné jednotlivé lekce pro školy v rámci jejich projektů z různých výzev programu OPERAČNÍ PROGRAM PRAHA – PÓL RŮSTU ČR. Tvoříme studijní materiály a přizpůsobíme je na míru podle potřeb žáků na různých školách.

Kontaktujte nás, přijímáme rezervace na jaro 2024. Nabídka platí do vyčerpání termínů.

Číst dál: Nabídka...

Výtvarná soutěž Umění budoucnosti a výstava

2024 soutez DDM plakatZveme vás do soutěže i na výstavu

Stali jsme se partnery soutěže s názvem Umění budoucnosti, kterou pořádá DDM Modřany. Více informací můžete najít na jejich stránkách.

V rámci této spolupráce proběhne výstava prací ze soutěže v prostorách Domu národnostních menšin, Vocelova 602/3, 120 00, Praha 2, která bude zahájena dne 30. dubna 2024. Vyhlášení výsledků proběhne v prostorách Domu národnostních menšin. Akce se koná pod záštitou ministra životního prostředí Petra Hladíka.

Číst dál: Výtvarná soutěž Umění...

Spolupráce s Městskou knihovnu v Praze

2024 Mestska knihovna 0016. února 2024
Městská knihovna v Praze
Ústřední knihovna - Mariánské náměstí 1

Navazujeme na dosavadní spolupráci s Ústřední městskou knihovnou v Praze a ve spolupráci se spolkem Bona Fide i letos plánujeme několik výstav a akcí. V dětském oddělení knihovny je průběhu února k vidění výstava ilustrací ke knize Vyprávění o symbolech České republiky ilustrátorky Sevdy Kovářové. V těchto prostorách proběhla také první letošní lekce našich Multikulturních programů.

Číst dál: Spolupráce s Městskou...

Další publikace pro děti

Karluv most 2023 001Karlův most, pražský poklad

Na sklonku roku 2023 jsme vydali publikaci, která je určena na podporu integrace dětí s odlišným mateřským jazykem na území Prahy a na jejich seznámení s kulturními a historickými hodnotami našeho hlavního města. Materiál má jak tištěnou, tak interaktivní elektronickou podobu, kterou můžete využívat k práci ve třídách nebo skupinách, například i prostřednictvím elektronické tabule.

Autorkou koncepce knihy a ilustrací je Sevdalina Kovářová. Text sestavila Magdaléna Rychlíková.

Kniha vyšla jako samostatná regionální příloha časopisu Kamarádi a je další v řadě podobných publikací pro děti.

Kniha vychází s finanční podporou Magistrátu hlavního města Prahy.

Karlův most, pražský poklad

Projekt Kamarádi v médiích v roce 2023

logo crTak jako každoročně si i letos všímala média našich aktivit spojených s projektem Kamarádi.

Ve veřejnoprávních a dalších médiích se psalo a hovořilo zejména o soutěži Vícejazyčnost je bohatství.

Číst dál: Projekt Kamarádi v...

Jak proběhly Multikulturní programy v roce 2023

2023 MK programy 01Multikulturní programy v podobě lekcí s lektorem v pražských školách a organizacích pracujících s dětmi realizoval v roce 2023 Spolek Zaedno již šestým rokem. Lekce z programů vždy přizpůsobujeme na míru pro konkrétní skupinu dětí a využíváme v nich vlastní pracovní listy, hry a další materiály. Tématy programů jsou multikultura, národnostní menšiny, integrace cizinců, poznání různých národů a jejich kulturu a pro cizince naopak poznání Česka a českých reálií. Dětem se programy líbí, protože jsou hravé a kreativní.

Číst dál: Jak proběhly...

Slavnostní předání cen Vícejazyčnost je bohatství 2023 a Speak Dating Junior

predani cen 2023 0110. listopadu 2023
Evropský Dům, Jungmannova 24, Praha 1.

11. ročník soutěže Vícejazyčnost je bohatství je úspěšně za námi. Věcné ceny byly rozdány a těm, kteří si je nevyzvedli osobně, je zasíláme poštou.

Letošní slavnostní den letos proběhnul opět v Evropském domě (spoluorganizátor akce) a dopoledním doprovodným programem byl Speak Dating Junior.

Opět jsme v Praze mohli přivítat školy z celé republiky – celkem se dopoledního a odpoledního programu účastnilo na 240 návštěvníků - dětí a jejich učitelek či rodičů.

Číst dál: Slavnostní předání cen...