motyl jesterka vazka zajic zaba slavik ptacek holka deda kour deti logo motyl jesterka vazka ruka

vicejazycnost-2017-banner-160x300

Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Co se vám líbí na našich stránkách?

Login Form

Novinky

Kamarádi je projekt Spolku Zaedno. Jeho součástí je Tištěný časopis Kamarádi a jeho on-line verze. Dále pak Celostátní soutěž pro děti "Vícejazyčnost je Bohatství" a další doprovodné aktivity na podporu projektu. Časopis objednávejte pro školy zdarma zde: Objednávka

Muzejní noc 2017 v DNM

pmn2017-logoSpolek Zaedno a taneční soubor Bulgari si Vás dovolují pozvat na Pražskou Muzejní noc 2017

10. června 2017 od 19 hodin
v Domě národnostních menšin

V rámci celovečerního programu nás najdete na:

  • Lekci bulharských tanců pro začátečníky – Společenský sál, 20.30 h
  • Prezentaci Bulharské menšiny – Galerie, 21.30 h
  • Dětském koutku – prezentace projektu Kamarádi – Zasedačka ve 4. patře., 19-21 h

Číst dál: Muzejní noc 2017 v DNM

Muzejní noc v brandýské synagoze

festival-muzejnich-noci-2017Zveme Vás 26. května do synagogy v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi, kde u příležitosti Muzejní noci 2017 představíme projekt Kamarádi.

Organizátoři by rádi místním obyvatelům i návštěvníkům přiblížili historicky cenná a významná místa jako jsou Oblastní muzeum, Krajířské náměstí, synagogu, Katovnu, kostel sv. Vavřince, pivovar a zámek. Připomenuta bude též významná osobnost – jediná vládnoucí žena na českém trůně – Marie Terezie. Letos oslavujme 300. výročí od jejího narození.

Číst dál: Muzejní noc v...

Výsledky překladatelské soutěže

rymy

Letos jsme spustili novou soutěž, a to v překladu do češtiny z polštiny nebo těšínského nářečí, jako její regionální varianty. Odvahu uspořádat tuto soutěž nám dal nejen aktivní přístup polských škol v ČR vůči našemu projektu, ale též partnerství s Polským institutem, který nás podpořil i v této novince.

Soutěže se zúčastnilo 62 dětí z 5 škol z česko-polského pohraničí. Vzhledem k tomu, že soutěž byla cílena pouze na jednu národnostní menšinu a měla náročnější podmínky, jsme s výsledky spokojeni.

Číst dál: Výsledky...

Čteme dětem na Světu knihy

sk2017-0211. 5. 2017 od 12.00 do 12.50 hodin
Veletrh Svět knihy, Literární sál

Stále se snažíme časopis a celý projekt prezentovat a propagovat odborné i široké veřejnosti. Tradičně jsme se zúčastnili i letošního veletrhu Svět knihy. Představili jsme zde časopis Kamarádi. Hlavní část prezentace byla tvořena zábavným programem pro děti – povídání pohádek v různých jazycích, nevšední kvízy a soutěže.

Číst dál: Čteme dětem na Světu...

Výstava v Synagoze

2017-brandys-vicejazycnost-plakat4. 5., 18.00 (vernisáž) - 26. 5. 2017
Synagoga Brandýs nad Labem

Srdečně Vás zveme na výstavu vybraných dětských prací ze soutěže Vícejazyčnost je bohatsví.

Vernisáž proběhne ve čtvrtek 4. května 2017 od 18.00 hodin v krásných prostorách bradýské synagogy. Zahájení výstavy doprovodí koncert žáků Základní umělecké školy v Brandýse nad Labem. Děti se můžou těšit na různé zábavné kvízy a úkoly.

Kamarádi v Kopřivnici

koprivnice-2017-017. dubna 2017
ZŠ Floriána Bayera, Kopřivnice

V rámci prezentace a propagace projektu Kamarádi v regionech jsme na začátku dubna navštívili Základní školu Floriána Bayera v moravskoslezské  Kopřivnici. Tato skvělá škola nabízí individuální přístup k dětem a to podle jejich různorodých potřeb. Učitelé zde vedou děti k samostatnosti, sebeovládání a podporují jejich sebevědomí a kladný vztah k jejich spolužákům i ostatním lidem. Důležitou součástí výuky je multikulturní výchova a škola se účastní mnoha zajímavých projektů, které dětem rozšiřují obzory i nad rámec běžné školní výuky. Není teda náhodou, že zrovna sem jsme byli pozváni i my.

Číst dál: Kamarádi v Kopřivnici

Jarní soutěž ve tvoření slov - do 30. dubna

velikonoce2Časopis Kamarádi vyhlašuje on-line soutěž ve tvoření slov.

Soutěžit se bude od 10. do 30. dubna 2017. Cílem soutěže je vytvořit co nejvíce slov ze zadaného slova. Počítají se veškeré slovní druhy kromě citoslovců a vlastních jmen a to ve všech různých tvarech. Například ze slova VÍCEJAZYČNOST se dá vytvořit ZAJÍC, NOS, ale VEJCE už ne – je v něm dvakrát E.

Hlavní cenou bude stříbrná pamětní medaile a další 4 soutěžící, kteří naleznou nejvíce slov, odměníme věcnými cenami.

Jak soutěžit?

O co se bude soutěžit?

Jak se přihlásit?

Číst dál: Jarní soutěž ve...

Dětská překladatelská soutěž

rymyPřeklad do češtiny z polštiny nebo těšínského nářečí, jako její regionální varianty.

Soutěž časopisu Kamarádi pro žáky základních škol a nižší stupeň víceletých gymnázií.

Spolek Zaedno v rámci projektu Kamarádi vyhlašuje dětskou soutěž v překladu do češtiny z polštiny nebo těšínského nářečí, jako její regionální varianty. Soutěž je pořádaná pod záštitou Polského institutu.

Číst dál: Dětská překladatelská...

Výstava dětských prací pokračuje na Smíchově

smichov2017-vicejazycnost-0127. 3. -  24. 4. 2017
MKP Smíchov, Náměstí 14. října 83/15, Praha 5

Výstava je sestavena z reprodukcí a originálů nejlepších dětských prací z loňského ročníku soutěže Vícejazyčnost je bohatství. Je k vidění ve smíchovské pobočce Městské knihovny v Praze a potrvá od 27. března do 24. dubna 2017.

Číst dál: Výstava dětských prací...

Jak děti pracují s časopisem

praskacka2017Na základní škole Praskačka (nedaleko Hradce Králové) četly děti v rámci jejich čtenářského klubu náš časopis. Inspiroval je k nakreslení těchto obrázků. Budeme rádi, když nám napíšete ( Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ), jak z časopisem pracujete u vás a podělíte se s ostatními o vaše zkušenosti.
Odkaz na původní článek ZDE

Výstava ilustrací z časopisu Kamarádi

plakat-vystava-sevda-201727. 2. - 27. 3. 2017
MKP Smíchov, Náměstí 14. října 83/15, Praha 5

Výstava ve smíchovské pobočce Městské knihovny v Praze představuje ilustrace a layouty Magistry umění Sevdaliny Kovářové Kostadinové. Díla vznikala během posledních let při tvorbě vícejazyčného časopisů pro děti Kamarádi.

Pobočka Městské knihovny v Praze je umístěna v nádherné Smíchovské tržnici - secesní budova z počátku 20. století.  Jedná se o jednu z největších poboček MK s jedinečným vnitřním prostorem s horním osvětlením a zvýšenými galeriemi. Užitná plocha pro uživatele knihovny je 1033 m2 a kapacita knihovního fondu je 80 000 knihovních jednotek.

Číst dál: Výstava ilustrací z...

Hurá na výlet

vylet-stena-01Komu by se nechtělo vyrazit na výlet či zajímavou exkurzi? A zvlášť když se nemusí do školy, že? A dvojnásob to potěší, když se jedná o výlet vyhraný - a dokonce pro celou třídu. Právě takový lze získat v naší soutěži Vícejazyčnost je bohatství, jejíž čtvrtý ročník nedávno skončil. A právě o takových výletech si zde můžete přečíst a příští rok si o ně třeba i zasoutěžit.

Reportáže z výletů budeme postupně doplňovat, tak jak se budou realizovat a jak nám jejich výherci pošlou do redakce fotografie z nich.

Číst dál: Hurá na výlet