motyl jesterka vazka zajic zaba slavik ptacek holka deda kour deti logo motyl jesterka vazka ruka

vicejazycnost-2017-banner-160x300

Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Co se vám líbí na našich stránkách?

Hry - 40%
Kvízy - 40%
Videonávody - 0%
Předčítané texty - 0%
Všechno - 20%

Celkový počet hlasů: 15
Hlasování je ukončené o: 30 čen 2017 - 00:00

Login Form

Novinky

Kamarádi je projekt Spolku Zaedno. Jeho součástí je Tištěný časopis Kamarádi a jeho on-line verze. Dále pak Celostátní soutěž pro děti "Vícejazyčnost je Bohatství" a další doprovodné aktivity na podporu projektu. Časopis objednávejte pro školy zdarma zde: Objednávka

Do třetice v synagoze v Brandýse

2017-brandys-plakat-sevda-A3Vážení přátelé, zveme Vás do Brandýsa na výstavu ilustrací z časopisu Kamarádi

do 26. srpna 2017, synagoga v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi

Vypadá to, že jsme si brandýskou synagogu oblíbili - letos jsme v ní již po třetí. Tentokrát zde vystavujeme ilustrace Sevdy Kovářové pro časopis Kamarádi.

Číst dál: Do třetice v synagoze...

Muzejní noc 2017 v DNM

2017-pnm-01pmn2017-logo10. června 2017 od 19 hodin v Domě národnostních menšin

V rámci celovečerního programu muzejní noci proběhly prezentace časopisu Kamarádi formou kreativních dílen pod vedením Sevdy Kovářové a představení bulharské menšiny v Praze tanečníky souboru Bulgari při spolku Zaedno.

Číst dál: Muzejní noc 2017 v DNM

Muzejní noc v brandýské synagoze

2017-mn-brandys-01 festival-muzejnich-noci-2017
26. května 2017, 18. hodin
synagoga v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi

U příležitosti Muzejní noci 2017 jsme představili projekt Kamarádi.

Pod vedeím Sevdy Kovářové si děti i dospělí mohli v rámci výtvarné dílny zkusit vyrobit krásné papírové květiny podle návodu z časopisu Kamarádi. Někteří se naučili psát písmena hlaholice a nově jsme pro zájemce připravili lekci psaní ještě jednoho, pro nás neméně záhadného a zajímavého písma – hebrejštiny. Ti se po krátkém seznámení s tímto prastarým písmem pokoušeli napsat několik písmenek, slov či dokonce vlastní jméno právě v hebrejštině. Pozor si muselí dát také na to, že se píše zprava do leva a pouze samohlásky!

Číst dál: Muzejní noc v...

Výsledky překladatelské soutěže

rymy

Letos jsme spustili novou soutěž, a to v překladu do češtiny z polštiny nebo těšínského nářečí, jako její regionální varianty. Odvahu uspořádat tuto soutěž nám dal nejen aktivní přístup polských škol v ČR vůči našemu projektu, ale též partnerství s Polským institutem, který nás podpořil i v této novince.

Soutěže se zúčastnilo 62 dětí z 5 škol z česko-polského pohraničí. Vzhledem k tomu, že soutěž byla cílena pouze na jednu národnostní menšinu a měla náročnější podmínky, jsme s výsledky spokojeni.

Číst dál: Výsledky...

Čteme dětem na Světu knihy

sk2017-0211. 5. 2017 od 12.00 do 12.50 hodin
Veletrh Svět knihy, Literární sál

Stále se snažíme časopis a celý projekt prezentovat a propagovat odborné i široké veřejnosti. Tradičně jsme se zúčastnili i letošního veletrhu Svět knihy. Představili jsme zde časopis Kamarádi. Hlavní část prezentace byla tvořena zábavným programem pro děti – povídání pohádek v různých jazycích, nevšední kvízy a soutěže.

Číst dál: Čteme dětem na Světu...

Výstava v Synagoze

2017-brandys-014. 5., 18.00 (vernisáž) - 26. 5. 2017
Synagoga Brandýs nad Labem - Stará Boleslav

V krásných prostorách bradýské synagogy jsme ve čtvrtek 4. května 2017 zahájili výstavu vybraných dětských prací ze loňského ročníku soutěže Vícejazyčnost je bohatsví.

Číst dál: Výstava v Synagoze

Kamarádi v Kopřivnici

koprivnice-2017-017. dubna 2017
ZŠ Floriána Bayera, Kopřivnice

V rámci prezentace a propagace projektu Kamarádi v regionech jsme na začátku dubna navštívili Základní školu Floriána Bayera v moravskoslezské  Kopřivnici. Tato skvělá škola nabízí individuální přístup k dětem a to podle jejich různorodých potřeb. Učitelé zde vedou děti k samostatnosti, sebeovládání a podporují jejich sebevědomí a kladný vztah k jejich spolužákům i ostatním lidem. Důležitou součástí výuky je multikulturní výchova a škola se účastní mnoha zajímavých projektů, které dětem rozšiřují obzory i nad rámec běžné školní výuky. Není teda náhodou, že zrovna sem jsme byli pozváni i my.

Číst dál: Kamarádi v Kopřivnici

Jarní soutěž ve tvoření slov - do 30. dubna

velikonoce2Časopis Kamarádi uspořádal on-line soutěž ve tvoření slov.

Soutěžilo se od 10. do 30. dubna 2017. Cílem soutěže bylo vytvořit co nejvíce slov ze zadaného slova. Počítají se veškeré slovní druhy kromě citoslovců a vlastních jmen a to ve všech různých tvarech. Například ze slova VÍCEJAZYČNOST se dá vytvořit ZAJÍC, NOS, ale VEJCE už ne – je v něm dvakrát E.

Hlavní cenou byla stříbrná pamětní medaile a další 4 soutěžící, kteří nalezli nejvíce slov, jsme odměnili věcnými cenami - knihami a našimi časopisy. Jejich seznam naleznete dále v článku.

Jak soutěžit?

O co se bude soutěžit?

Jak se přihlásit?

Číst dál: Jarní soutěž ve...

Dětská překladatelská soutěž

rymyPřeklad do češtiny z polštiny nebo těšínského nářečí, jako její regionální varianty.

Soutěž časopisu Kamarádi pro žáky základních škol a nižší stupeň víceletých gymnázií.

Spolek Zaedno v rámci projektu Kamarádi vyhlašuje dětskou soutěž v překladu do češtiny z polštiny nebo těšínského nářečí, jako její regionální varianty. Soutěž je pořádaná pod záštitou Polského institutu.

Číst dál: Dětská překladatelská...

Výstava dětských prací pokračuje na Smíchově

smichov2017-vicejazycnost-0127. 3. -  24. 4. 2017
MKP Smíchov, Náměstí 14. října 83/15, Praha 5

Výstava je sestavena z reprodukcí a originálů nejlepších dětských prací z loňského ročníku soutěže Vícejazyčnost je bohatství. Je k vidění ve smíchovské pobočce Městské knihovny v Praze a potrvá od 27. března do 24. dubna 2017.

Číst dál: Výstava dětských prací...

Jak děti pracují s časopisem

praskacka2017Na základní škole Praskačka (nedaleko Hradce Králové) četly děti v rámci jejich čtenářského klubu náš časopis. Inspiroval je k nakreslení těchto obrázků. Budeme rádi, když nám napíšete ( Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ), jak z časopisem pracujete u vás a podělíte se s ostatními o vaše zkušenosti.
Odkaz na původní článek ZDE

Výstava ilustrací z časopisu Kamarádi

plakat-vystava-sevda-201727. 2. - 27. 3. 2017
MKP Smíchov, Náměstí 14. října 83/15, Praha 5

Výstava ve smíchovské pobočce Městské knihovny v Praze představuje ilustrace a layouty Magistry umění Sevdaliny Kovářové Kostadinové. Díla vznikala během posledních let při tvorbě vícejazyčného časopisů pro děti Kamarádi.

Pobočka Městské knihovny v Praze je umístěna v nádherné Smíchovské tržnici - secesní budova z počátku 20. století.  Jedná se o jednu z největších poboček MK s jedinečným vnitřním prostorem s horním osvětlením a zvýšenými galeriemi. Užitná plocha pro uživatele knihovny je 1033 m2 a kapacita knihovního fondu je 80 000 knihovních jednotek.

Číst dál: Výstava ilustrací z...

Hurá na výlet

vylet-stena-01Komu by se nechtělo vyrazit na výlet či zajímavou exkurzi? A zvlášť když se nemusí do školy, že? A dvojnásob to potěší, když se jedná o výlet vyhraný - a dokonce pro celou třídu. Právě takový lze získat v naší soutěži Vícejazyčnost je bohatství, jejíž čtvrtý ročník nedávno skončil. A právě o takových výletech si zde můžete přečíst a příští rok si o ně třeba i zasoutěžit.

Reportáže z výletů budeme postupně doplňovat, tak jak se budou realizovat a jak nám jejich výherci pošlou do redakce fotografie z nich.

Číst dál: Hurá na výlet