Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

Login Form

Dvě výstavy Pro Ukrajinu

plakat UA 2 plakat UA 1 Srdečně vás zveme na výstavy, které proběhnou společně:

Děti kreslí pro Ukrajinu - výstava dětských obrazů

Malujeme pro Ukrajinu - výstava obrazů

1.- 30. 9. 2023
Magistrát hlavního města Prahy, vestibul Nové radnice, Mariánské nám. 2, Praha1.

V září 2023 budeme vystavovat obrazy s ukrajinskou tématikou a od ukrajinských autorů na skvělé adrese – na pražském magistrátu. Tímto srdečné děkujeme za tuto příležitost a zároveň za to, že Primátor hl. m. Prahy doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc. převzal záštitu nad naší akcí.

zastita primatorVýstavy se společným názvem Pro Ukrajinu, které Spolek Zaedno ve spolupráci s partnery představuje, jsou odezvou na aktuální dění na Ukrajině, ale poukazuje i na Ukrajince, kteří před válkou prchají do naší země. Navzdory mnoha negativním věcem, které válka přináší, je výstava laděna pozitivně a poukazuje na přání a sny o míru a klidné budoucnosti pro tuto zemi a její lid. Jde vlastně o dvě výstavy – tvorbu dětí z Ukrajiny a z České republiky a dále tvorbu ukrajinských maminek – profesionálních výtvarnic, které našly azyl v naší zemi.

Tímto děkujeme našim pranéřům, kteří nás dlouhodobě podporují, a to konkrétně nadační fond Unity Power for Ukraine, Dům národnostních menšin a Magistrát hlavního města Prahy.

Děti kreslí pro Ukrajinu - výstava dětských obrazů

Výstava obsahuje dva ucelené soubory. První je tvořen obrázky, které nakreslily ukrajinské děti v metru města Charkova, kde tyto děti nacházely útočiště v době invaze. Děti v metru trávily mnoho času, měly tam improvizovanou školu, školní lavice a mimo jiné i výtvarnou výchovu. Výstava vám představí jejich myšlenky a pocity, zejména touhu pro míru a ukončení války.

Druhý soubor obsahuje dětské obrazy vytvořené dětmi v České republice na téma Příběhy spojené s válkou na Ukrajině v rámci celostátní soutěže Vícejazyčnost je bohatství 2022. Tyto děti pocházejí převážně z řad národnostních menšin, ale je mezi nimi i řada ukrajinských uprchlíků. Některá díla jsou tvořena společně s jejich novými českými kamarády.

Malujeme pro Ukrajinu - výstava obrazů

Výstava reaguje na aktuální dění na Ukrajině – na uprchlickou a humanitární krizi, které jsou důsledkem ruské agrese na Ukrajině, ale i na vážné hrozby a otřesné důsledky pro přírodu a životní prostředí, které s sebou válka přináší. Obrazy namalovali ukrajinské maminky – uprchlice v ČR a jejich čeští kolegové – výtvarníci, kteří společně tvořili, inspirovali se, poznávali se a pomáhali si navzájem.

Jeden z obrazů, jak píše sama autorka, vypráví o mateřství a evakuaci. „Je to jako pohádka na dobrou noc, kterou maminka kreslí na ubrousek ve vlaku při evakuaci. Domy se houpou, ale stojí. I my budeme stát. Jsou nás statisíce maminek, které dětem vyprávějí uklidňující příběhy a budují pohádkové hradby bezpečí a míru.“ Další z obrazů ukazuje rodné místo autorky, a to před výbuchem Kachovské přehrady – tak jak si ho malířka pamatuje. Teď je tam černá zničená krajina bez života. Další z autorek, která pochází z černomořské Oděsy, malovala ohrožené živočichy. Černé moře se v důsledku války mění ve skládku olejů, odpadků a ve zvířecí hřbitov... Na výstavě ale ukazuje moře, tak jak si ho pamatuje před válkou a takové, jak si přeje, aby znovu bylo.