Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

Login Form

Trifon 2015 ve znamení třináctek

Trifon_2015_01Trifon Zarezan XIII. ročník
13. 2. 2015 pá, 18 h

V pátek třináctého jsme oslavili v pořadí již třináctý balkánský svátek vína. Letos se tento bujarý svátek plný folkloru a tanců opět mimořádně vydařil.

Letos jste mohli v rámci Trifona navštívit dokonce více našich akcí. Nově jsme přidali také reportáž i v bulharštině z letošního Trifona. (čtěte dále v článku)
Trifon na Facebookufb

plakat-trifon-A3-2015


Na program folklorního festivalu bylo:

Kurzy vaření

18. ledna 2015 v 15.00 hodin
Dům národnostních menšin, Vocelova 3, Praha 2

Zaměřené na bulharskou kuchyni, porovnaní s kuchyněmi ostatních balkánských národů.
Účast na akci byla zdarma.


Taneční seminář zaměřený na bulharské lidové tance

9. února 2015 v 18.30 hodin
bulharský restaurant Havelka, Praha 1

Seminář byl tradičně určen zejména těm, kteří se chystali na naši akci Trifon Zarezan
Účast na akci byla zdarma.


Trifon_2015_02Trifon_2015_03Trifon_2015_04Trifon_2015_05

Folklorní večer Trifon Zarezan

13. února 2015 v 18.00 hodin
CASA GELMI
Korunní 926/30, 120 00  Praha 2

V bohatém kulturním programu vystoupily taneční a pěvecký soubor Rozova dolina z bulharského Karlova, pražský taneční soubor Bulgari a taneční soubor Pirin z Brna a v druhé polovině večera hrála mezinárodní parta muzikantů Mr.Loco. Vrcholem večera byla soutěž o výběr cara vína Trifona. Carská koruna letos putovala do bulharského Karlovo. Bohatá byla také tombola, a k jídlu a pití bulharská jídla a vína.

Trifon Zarezan opět roztančil Prahu

13. února pořádal spolek Zaedno již potřinácté oslavu bulharského oblíbeného a velmi veselého svátku Trifon Zarezan. Tato událost je jednou z nejnavštěvovanějších balkánských akcí pořádaných v Praze, která každým rokem získává nové příznivce ve všech věkových kategoriích z různých koutů světa. V letošním roce organizátoři obohatili program o semináře a kurzy, které předcházeli samotnému svátku, a které seznámili zájemce z řad veřejnosti se bulharskými lidovými tanci, kuchyní a tradicemi.
Trifon Zarezan je bulharský tradiční lidový svátek na počest svatého Trifona, patrona všech vinařů a vína. Tento svátek slaví vinaři, sokolníci, pěstitelé ovoce a zeleniny a hospodští každý rok 14. února, kdy bulharská pravoslavná církev slaví tzv. Trifonovden - den sv. Trifona. Podle tradice by měl být v tento den upečen domácí chléb a uvařena slepice s nádivkou z rýže či bulguru. Po uvaření by se měla slepice zapéci. Uvařenou slepici, chléb a dřevěnou láhev s vínem odnáší vinař z domu v nové vlněné tašce na vinici. Vinaři se scházejí na vinici, kde se pokřižují, a vinařskými nožíky každý z nich odřízne tři větévky z tří kmínků vinné révy. Poté se muži opět pokřižují a zalijí vinnou révu přineseným vínem. Tento rituál se jmenuje „zarjazvane", tedy „zastřižení". Poté se sejdou všichni vinaři a je vybrán „car (král) vinic" a následuje pohoštění. „Car" je ověnčen věnci z vinných větviček – jeden má na hlavě a druhý kolem ramen. Car je usazen na vůz, který táhnou ostatní vinaři za doprovodu dud, gadulek a bubnů do vesnice nebo města. Průvod zastavuje před každým domem. Paní domu vychází s bílým kotlíkem plným vína, dává napít nejprve carovi a posléze i jeho doprovodu. Zbylým vínem paní domu polije cara za vyřčení požehnání pro dobrou úrodu révy a dostatku vína, na které car odpoví: „Amen". Car vína se svoji družinou takto pokračuje dále. Tímto zvykem začíná každý vinařský rok plný množství těžké práce a lásky k vinné révě a vinicím, který vrcholí výrobou další várkou božského elixíru – vína.
V pátek 13. února večer se divadlo v Korunní ulici naplnilo mnoha hosty různých národností a věku v netrpělivém očekávání začátku bohatého kulturního programu při příležitosti pražské oslavy vína. Podle bulharské tradice byli hosté u vstupu vítáni dvěma dívkami v lidových krojích chlebem a solí s kořením. Sváteční bochník bílého chleba určený pro oslavu vína byl ozdoben hroznem vína.

Program byl zahájen vystoupením hostů z bulhraského města Karlovo - pěveckým a hudebním souborem při tanečním lidovém souboru Rozova Dolina. Sólistka Daian Antonova dojala publikum už v samotném začátku, kdy brilantně zazpívala jednu z nejkrásnějších bulharských lidových písní – „Izlel e Delio Chaidutin", která v současnosti putuje za hranicemi sluneční soustavy na vesmírné sondě Voyager. Pokračovala pak oblíbenými a známými písněmi z různých koutů Bulharska.
Bulharský folklór pohltil pozornost publika a sál byl vyplněn jedinečnou energií. Taneční část programu byla zahájena velmi dovedně provedeným vystoupením souboru Rozova Dolina. Tanečníci ve dvou blocích představili publiku působivé choreografie a krásné kroje ze srdce Bulharska – z doliny růží a Balkánu. Choreografem souboru je známý tanečník, lektor choreografie a novinář, Miroslav Tipovski.

Domácí účinkující z tanečního souboru Balgari potěšili publikum svým velmi energickým a skočným vystoupením vyznačujícím se dlouhou a složitou choreografií. Každým rokem se tento soubor rozvíjí, zvětšuje a zdokonaluje. Vedoucím a choreografem skupiny je Todor Ralev.

Krásu a rozmanitost bulharských lidových tanců představili publiku svým vystoupením i tanečníci ze souboru Pirin z Brna, kteří jsou již tradičními hosty na pražských oslavách svátku vína. Vedoucím a choreografem souboru je Georgi Georgiev.

Čeští i bulharští tanečníci a tanečnice z Prahy i Brna nám pravidelně dokazují svoje zaujetí kouzlem bulharských lidových tanců a my se můžeme pokochat výsledky jejich snažení v potu tváře při tanečních zkouškách předcházejících vystoupení.

Po skončení vystoupení každého z tanečních souborů bylo publikum vyzváno k tanci spolu s tanečníky a zástupci publika se tak měli možnost naučit různé lidové tance – „chora“. S každým dalším „chorem“ se nálada zlepšovala a energie v sále i nadšení rostly. Těžko popisovat slovy veselou atmosféru, zářivost úsměvů i pohledů tancujících a zpívajících hostů i účinkujících.

Následně přišel dlouho očekávaný okamžik – výběr cara vína pro rok 2015. Počet zájemců o titul cara vína v letošním roce předčil všechna očekávání. Soutěžící muži zvládli úspěšně všechny zkoušky, jež byly součástí jednotlivých disciplín, které zahrnovaly i zastřižení větviček vinné révy, pletení věnce z vinné révy, promluvy k publiku, zpěv, tanec a mnoho dalších. V druhém kole se utkali nejúspěšnější kandidáti v balancování na špalku, přetahování s lanem a ukázali také fyzickou sílu a zdatnost. Dámská porota ocenila kandidáty prostřednictvím větévek vinné révy, které přidělovaly svým favoritům. Kandidát, který získal nejvyšší počet větviček, tedy jednotlivých hlasů, byl oficiálně vyhlášen carem vína. Letošní ročník vyhrál jeden z hostů z města Karlovo, takže koruna letos poputuje do rodného Bulharska. Jako ocenění dostal car vína kromě koruny i vystoupení okouzlující břišní tanečnice, které zaujalo nejen cara ale i publikum, a také láhev výborného bulharského vína, která byla objektem zájmu a obdivu přítomných dam po zbytek večera.

Jako každý rok se posléze malí i dospělí těšili na tombolu. Šťastlivci získali mnoho zajímavých a pestrých cen. Všechny přítomné děti dostaly zmrzlinu a bulharské vydání vícejazyčného časopisu Kamarádi.

Okouzlující moderátoři Silvie Špačková a Todor Ralev provázeli publikum v průběhu večera česky, bulharsky i anglicky tak, aby všichni hosté byli srozuměni a měli možnost ocenit všechny části večerního programu.

S pokračujícím večerem přišel čas i na s radostí očekávané vystoupení hudební skupiny Mr. Loco. Všichni členové kapely, kteří pochází z rozličných koutů světa, jsou již několik let velkými příznivci svátku Trifon Zarezan a uchvacují publikum svými písněmi, hudbou a charismatem. Kapela má ve svém repertoáru mnoho oblíbených balkánských a bulharských písní. Zpěvákem a frontmanem kapely je Filip Flusser.

Mr. Loco rozproudili atmosféru v sále bulharskými i jinými balkánskými hity. Taneční parket byl přeplněn zájemci o tance ve skočných a vlnivých rytmech. Kéž by mohly tance, písně a veselí pokračovat až do rána..!

A protože je Trifon Zarezan svátkem vinařů a vína, měl každý ze zájemců možnost degustovat a vychutnat si tradiční bulharská vína vyrobená s pomocí usilovné práce a s láskou z vybraných vinných odrůd. Měli jsme možnost degustovat velmi kvalitní vína vyrobená v nejlepších vinařstvích v nejlepších vinařských oblastech Bulharska. K jiskřivým červeným, růžovým a bílým vínům se podávaly tradiční a oblíbené bulharské speciality. Kulinární nabídka byla rozmanitá a široká nejen pro milovníky masa ale i pro vegetariány.  

Třináctá oslava Trifona Zarezana v Praze byla nezapomenutelnou, veselou a skvěle zorganizovanou akcí. Všichni jsme do syta zpívali, tančili, jedli, pili a veselili se, a již se velice těšíme na příští svátek vína v roce 2016. Čas rychle plyne, a tak se současné tři generace příznivců Trifona Zarezana v Praze již pomalu stávají čtyřmi generacemi. Již nyní má v kalendáři mnoho z nás rezervovaný pátek, který je nejblíže 14. únoru 2016 pro oslavu dalšího svátku vína a dobré zábavy. Těšíme se na další setkání s přáteli a známými, na nová seznámení, a rovněž i na naše krajany, kteří cestují do Prahy za svátkem vína nejen z rozličných koutů České republiky, ale i z dalších evropských zemí.

Velice děkujeme spolku Zaedno a všem účastníkům programu za vynikající zábavu při oslavě tohoto svátku. Večer byl vyplněn unikátním bulharským folklorem, veselím a nezapomenutelnými zážitky.

Lilia Kambourova

 


Трифон Зарезан отново разтанцува Прага

На 13 февруари 2015 г. за тринадесета поредна година сдружение „Заедно"

организира честването на популярния и весел български празник Трифон Зарезан. В Прага това е един от най-посещаваните балкански празници, като от година на година той печели все повече нови почитатели на различна възраст и от различни краища от света. Тази година организаторите го разшириха, предлагайки на на публиката да се включи в поредица от семинари и курсове, посветени на българската кухня, танци и традиции, предхождащи самото събитие.

Трифон Зарезан е български народен празник, почитащ Св. Трифон, патрона на лозарите и виното. Празнува се от лозарите, соколарите, градинарите и кръчмарите на 14 февруари, когато Българската православна църква тържествено чества Трифоновден. Обичаят повелява да се омеси хляб — пресен или квасник, да се свари кокошка, която по традиция се пълни с ориз или булгур. След като се свари, кокошката се запича. В нова вълнена торба се слагат питата, кокошката и бъклица с вино. С торбите на рамо мъжете отиват на лозето. Там се прекръстват, вземат косерите и от три главини всеки отрязва по три пръчки. След това отново се прекръстват и поливат с донесеното вино лозите. Този ритуал се нарича „зарязване". След това всички се събират и избират „царя на лозята". Едва тогава започва общо угощение. „Царят" е окичен с венец от лозови пръчки, който носи на главата си, и с друг венец, който слага през раменете си. Той сяда на колесар. Лозарите теглят колесаря и под звуците на гайди, гъдулки и тъпан се отправят към селото или града. Там спират пред всяка къща. Домакинята на дома изнася вино в бял котел, дава най-напред на царя да пие, след което черпи и хората от свитата му. Виното, останало в котела се плисва върху царя и се изрича благословията: „Хайде, нека е берекет! Да прелива през праговете!". Царят отговаря на благословията с „Амин".Така се поставя началото на новата винарска година, изпълнена с много тежка работа и любов към лозята, за да се произведе божествения елексир – виното.

Вечерта на 13. февруари залата на театър „В корунни" започна постепенно да се запълва с много хора на различна възраст и от различни народности, очакващи с нетърпение богатата културна програма на пражкия празник на виното. По стара българска традиция всеки от гостите беше посрещнат с хляб и сол, поднесени му от две хубави момичета, облечени в национални носии. Обредната погача, напрвена специално за винарския празник, беше украсена с голяма чепка грозде.

Програмата започна с изпълнението на гостите от България – вокалната група към фолклорен ансамбъл Розова Долина от гр. Карлово. Солистката Даян Антонова просълзи публиката още с първото си изпълнение. Тя изпя брилянтно една от най-красивите български народни песни - „Излел е Дельо хайдутин", изпратена в космоса със станцията Вояджър през 1977 г., а след това продължи с . популярни и обичани песни от различни краища на България.
Красотата на българския фолкор завладя публиката и залата се изпълни с уникална енергия.
Танцовата част на програмата започна с няколко майсторски изпълнения на гостите от танцов ансамбъл „Розова Долина". Неговите солисти представиха в два блока впечатляващи хореографии и красиви народни костюми от сърцето на България – прекрасната Долина на розите и Балкана. Хореограф на групата е известният танцьор, преподавател по хореография и журналист – Мирослав Типовски.
Домакините от танцов ансамбъл „Българи" ни зарадваха с много игриво, динамично и дълго танцово изпълнение със сложна хореография. Пролича си, че ансамбълът се развива от година на година, разраства се и се усъвършенства. Ръководител на групата е Тодор Ралев.

Красотата и богатството на българските народни танци ни беше представена и чрез красивото изпълнение на ансамбъл „Пирин"от Бърно чийто участници вече по традиция гостуват на празника на виното в Прага. Ръководител на групата е Георги Георгиев.

Чешките и българските момичета и момчета от пражките и бърненските ансамбли всяка година ни доказват колко е голяма любовта им към магията на българските народни танци, както и впечатляващите резултати от труда и репетициите им.

След изпълнението на танцовите ансамбли, публиката беше поканена да се включи в хорото и да научи от танцьорите различни хороводни стъпки. С всяко следващо хоро, настроението ставаше все по-приповдигнато и въздуха все повече се насищаше с радост и вдъхновение. Трудно се намират думи, с които да се опише атмосферата и красотата на усмивките, на грейналите очи, на радостта на толкова много хубави, весели, пеещи и танцуващи хора.

След това дойде ред и на дългоочаквания избор на цар на виното за 2015 г. Тази година броят на желаещите за титлата надмина всички очаквания. Състезаващите се мъже се справиха успешно с възложените им задачи, сред които бяха зарязването на лоза, плетенето на венец от лозови пръчки, рецитиране на стихотворение, пеене или танцуване и мн. др. По време втория кръг най-добре представилите се до момента кандидати балансираха, теглиха въже и показваха физическа сила. Имаше и дамско жури, което оцеяваше своите фаворити, давайки им по една лозова пръчица . Кандидатът, събрал най-много лозови пръчки (гласове) беше официално удостоен с титлата „Цар на виното – 2015 г.". Царската титла спечели гост от гр. Карлово, така че след края на празника титлата, за разлика от предишните години, отпътува за родината. Голямата награда за новия цар беше ориенталският танц на една загадъчна и чаровна танцьорка. Трябва да кажем, че той зарадва не само него, но и много хора от публиката. Царят, разбира се, получи също така бутилка чудесно българско вино и веднага стана обект на интерес и възхищение от страна на дамите.
Отново по традиция, малки и големи очакваха с нетърпение и томболата. Късметлиите спечелиха много интересни и разнообразни награди. Всички присъщващи деца получиха още сладолед и българското списание за деца, издавано в Чехия – Kamarádi.
Чаровните водещи Силвие Шпачкова и Тодор Ралев се погрижиха благодарение на коментарите им на три езика –чешки, български и английски к, да не остане нито един гост, който да не е разбрал някоя точка от програмата.
С напредването на вечерта дойде време и за изпълнението на музикалната група Mr. Loco. Момчетата от Mr. Loco, които са от различни краища на света, вече няколко години подред оказват своята приятелска подкрепа на Трифон Зарезан и пленяват публиката с песните, музиката и излъчването си. Фактът, че тези петима талантливи музиканти от различен произход са избрали балканската музика, е още едно доказателство, че българският и балканският фолклор са уникални. Солист на групата е харизматичният Филип Флусер.

Под звуците на българските и балканските хитове на Mr. Loco атмосферата в залата се нажежи до крайност. Дансингът не можеше да побере всички желаещи да танцуват. Песни, танци, хубави емоции... ех, ако можеше да е чак до зори.

Не бива да пропускаме и още нещо много важно – тък като Трифон Зарезан е празник на лозарите и виното, през цялата незабравима вечер, всеки от желаещите можеше да опита и да се наслади на традиционните български еликсири, произведени с много труд и любов от избрани сортове грозде. Имахме възможност да дегустираме много качествени вина, произведени в най-добрите винарски изби от най-добрите винарски региони в България. Към руйните червени, розови и бели вина се предлагаха любими, класически специалитети от българската кухня. Кулинарните предложения бяха пъстри и разнообразни, отговарящи дори на вкуса на почитателите на вегетарианската кухня.

Тринадесетото честване на Трифон Зарезан в Прага беше едно незабравимо, много весело и добре организирано събитие. Пяхме, танцувахме, веселихме се, хапнахме, пийнахме и вече с нетърпение очакваме следващия празник на виното. Времето лети и сред почитателите на Св. Трифон в Прага имаме вече три генерации, а след някоя и друга година, те ще станат и четири. Още отсега в календарите на много от нас петъкът, предхождащ 14 февруари 2016 г. е запазен за четиринадесетото честване на Трифон Зарезан, където отново ще празнуваме и ще се срещнем с приятели и познати, но и с много нови хора. Безкрайно нио радват също така посещенията на нашите сънародници, живеещи в различни краища на Чехия, както и на българите, пристигнали специално за вечерта от околните държави.

Благодарни сме на сдужение „Заедно" и на всички участници в програмата за чудесния празник, изпълнен с красотата на българския фолклор и с толкова много радост и незабравими емоции.

Лилия Камбурова

 

Mediální podpora:

kudyznudygoout-colorlogo informuji