Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

Login Form

O souboru

bulgari

Taneční soubor při Spolku Zaedno

Vedocí souboru:
Todor Ralev
Kontakt: 725 377 499, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

V roce 2003 vznikl v Praze při Spolku Zaedno soubor bulharských lidových tanců Bulgari. Byl založen Gankou Djulgerovou. Jedná se o amatérský soubor, který vystupuje na mnoha kulturních akcích. Soubor dále organizuje pravidelné kurzy Bulharských lidových tanců a zkoušky tance. Tato setkání jsou velice úspěšná, s velkou návštěvností široké veřejnosti. Postupně se kurzy obohacují a zkvalitňují. Na kurzech se nejen tančí, ale i se vyměňují informace o folkloru a o udržování národních tradic.

Soubor vede výborný tanečník Todor Ralev, který sice nemá profesionální taneční vzdělání, ale prošel dlouholetou taneční průpravou v rodném Bulharsku. Navzdory svému mládí vede kurzy s profesionálním nasazením a v přátelské atmosféře. Todor učí členy souboru nejen základní kroky jednotlivých tanců, ale učí také jak správně poslouchat hudbu, hovoří o historii tanců a místech, odkud pochází. Kromě tanečních kroků myslí vždy na správné držení těla, výraz nebo pohyb a pohyb rukou při tanci. Ve výuce plynule přechází mezi bulharštinou a češtinou, avšak po několika lekcích již není ani českého překladu třeba.

Kurzy bulharských lidových tanců se konají jedenkrát týdně. Dříve probíhaly v Bulharském kulturním institutu v Klimentské ulici, nyní v Domě národnostních menšin ve Vocelově ulici na Praze 2. Soubor je rozdělen do dvou skupin podle pokročilosti tanečníků.

Soubor tančí jednak chora – bulharské lidové sborové tance, které mají rozlišné rytmy a rychlost. Tančí se většinou v řadě tanečníků, kteří se drží za ruce. Jedná se např. o: Pravo choro, Petrunino choro, Daičovo choro, Varnensko choro, Elenino choro, Ginkino choro, Čičovo choro, Choro Opas, Bučimiš nebo tanec Račenica aj. A jednak se pak také  nacvičují různé choreografie na vystoupení, které vycházejí z lidových tanců.

Soubor vystupoval za dobu svého trvání na mnoha kulturních akcích a událostech. Každoroční akcí již tradičně bývá svátek vína Trifon Zarezan, večer věnovaný lidovým tancům a tradici zařezávání vinné révy, volí se zde také car Trifon z návštěvníků. Večer organizuje OS Zaedno a soubor Bulgari, který zde vystupuje společně s brněnským bulharským tanečním souborem Pirin, jež je tradičním hostem. Soubor Bulgari také často vystupuje na akcích zmíněného souboru Pirin v Brně. Významnými vystoupeními byla pro soubor ta na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici a dalších folklorních festivalech a přehlídkách. Bulgari vystupovali také např. na Knižním veletrhu v roce 2011 nebo na Veletrhu vína v roce 2012 na pražském výstavišti. Soubor vystupuje také na menších folklorních akcích v různých obchodních centrech, oslavách pražských čtvrtí, a nebo také na svatbách.

V souboru ale nejde jen o tanec, jedná se ale také o společenskou událost, kdy se lidé, mnohdy daleko od své vlasti sejdou. V rámci souboru se konají soustředění pro zdokonalení tance a kolektivu. Jednak jde o víkendy s choreografem v Praze, nebo i víkendové akce mimo ni. Členové souboru se schází i na posezení nad bulharským vínem a jídlem, pořádají se např. vánoční večírky atp. 

Lidé

Kurzy jsou určeny všem, kdo má zájem o bulharské lidové tance. V souboru jsem za 4 roky poznala mnoho lidí různých věkových i profesních skupin. Kurz není omezen věkem ani národností. Nejvíce členů souboru tvoří Bulhaři, kteří dlouhodobě žijí v ČR ať již z pracovních, rodinných či jiných důvodů. Členové jsou také často děti bulharských rodičů, kteří se do ČR přestěhovali. Někteří mají například jednoho bulharského rodiče, prarodiče nebo jiné členy rodiny. A pak je tu skupina Čechů bez bulharských kořenů, kteří mají o bulharskou lidovou kulturu a tance zájem, kam patřím i já.

Můj pohled

Tance jsem začala navštěvovat v roce 2009. Za 4 roky v souboru jsem se naučila celou řadu výše zmíněných tanců a taky choreografií a seznámila se s mnoha milými lidmi. V začátcích pro mne, jako pro Češku, nebylo jednoduché orientovat se v odlišném rytmu a počítání dob, než jsem byla zvyklá. Ale po překonání této začátečnické krize jsem kouzlu bulharských lidových tanců i hudby propadla.

Tereza Blažková

За радост на всички любители на народните танци, интересът към българския фолклор в Чешката република се възроди с пълна сила през последните години. Любовта към народните танци успя да събере и сплоти и нас, българите, живеещи в Прага. Това доведе до сформирането на състав Ансамбъл Българи - Прага с ръководител Тодор Ралев. Под ръководството на нашия талантлив хореограф научаваме популярни български хора от всички етнографски области на България и обогатяваме знанията си за нашия фолклор. Разделени сме на две групи, според нивото на уменията – начинаеща и напреднала. Добре дошли са, както хора, които за първи път ще се хванат на хорото, така и напреднали танцьори. В Ансамбъл Българи - Прага сме събрани на едно място, ръка за ръка, хора на различна възраст, с различни професии и интереси, обединени от обичта към българското. За нас, членовете на състава, народните танци са се превърнали в любимо занимание в свободното време, когато можем да послушаме хубава народна музика, да поиграем на воля и да се срещнем и поговорим със сънародници. Всички заедно вземаме участия в различни фестивали и събития в Чехия, на които с радост и гордост показваме нашите умения.
Заповядайте при нас, за да потанцуваме заедно, да се заредим с приятни емоции и да допринесем за съхраняването на българските традиции и културно наследство!

Стела Николова