Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

Login Form

Bulgari

Soubor bulharských lidových tanců Bulgari působí při Spolku Zaedno. Jedná se o amatérský soubor vystupující na mnoha kulturních akcích. Soubor organizuje pravidelné kurzy Bulharských lidových tanců a zkoušky tance.

Činnost tanečního souboru Bulgari 2024

2024 bulgari 00

Také v roce 2024 se členové tanečního souboru Bulgari pravidelně, každé pondělí, schází na tanečních seminářích v Domě národnostních menšin v Praze.

Vedle těchto pravidelných setkání jsou zváni na různá vystoupení, festivaly nebo taneční semináře po celé České republice ale i po Evropě. V tomto roce tančili ve Španělsku, Rakousku a Německu.

Číst dál: Činnost tanečního...

Bulgari jedou na Palma de Mallorcu

palma de mallorca 01Putovní festival „Na Megdana na Drugata Balgaria“ se letos koná od 11. do 12. května ve Španělsku v Palma de Mallorce. Náš taneční soubor Bulgari intenzivně trénuje a bude se účastnit festivalu s novou a zajímavou choreografií. Loňský ročník festivalu proběhnul s velkým úspěchem v Praze, účastnilo se ho více než 3000 krojovaných tanečníků z Bulharska, žijících v zahraničí.

Číst dál: Bulgari jedou na Palma...

Taneční soubor Bulgari slaví 20 let

bulgari 20 prezentace 13Taneční soubor Bulgari, jehož zakladatelem a vedoucím je Todor Ralev, v roce 2024 oslavuje 20 let od svého vzniku.

Prohlédněte si prezentaci, abyste se dozvěděli více o zajímavém a inspirativním příběhu Todora a souboru Bulgari.

Танцовият състав "Българи", чийто създател и ръководител е Тодор Ралев, през 2024 година отбелязва 20 години от своето създаване.

Разгледайте презентацията, за да научите повече за интересната и вдъхновяваща история на Тодор и на състав "Българи".

Festival Sabor na Megdana na Drugata Balgaria

megana 242.-4. června 2023
TOP HOTEL Praha a Václavské náměstí

Festival Sabor na Megdana na Drugata Balgaria byla jedinečná akci svého druhu a velikosti. Byl to vícedenní folklorní festival, kde se představilo 80 tanečních skupin bulharského původu, tančících v různých zemích světa. Součástí tohoto festivalu byl i hodinový průvod s tanečními ukázkami centrem Prahy.

Nad touto akcí převzal záštitu Náměstek primátora hl. m. Prahy JUDr. Jiří Pospíšil.

Na festibvalu si natočila reportáž Česká televize. Reportáž byla odvysílána v pořadu Sousedé 16. června 2023.


Odkaz na pořad v archivu ČT

O festivalu psal rovněž časopis pro bulharskou menšinu v ČR.


Odkaz na článek v časopisu Roden Glas

Událost na Facebooku je zde

Více najdete na oficiální stránce festivalu, včetně 5hodinového videozáznamu z hlavního programu: https://www.namegdana2023.bg/prague-2/online/

Číst dál: Festival Sabor na...

Soubor Bulgari na festivalu v Dánsku

2022 bulgari dansko 01Soubor Balgari se v květnu 2022 zúčastnil VII. folklorního festivalu „Na megdana jiného Bulharska“, který se konal v dánské Kodani. Festivalu se zúčastnilo 28 tanečních skupin z celé Evropy. Tradičně proběhla i oblíbená taneční show – nejdelší bulharské choro (tradiční kolový tanec).

Číst dál: Soubor Bulgari na...

Soubor Bulgari v Českém rozhlase

bulgari lekce 2021 01

V listopadu si pro pořad Mezi námi ze stanice Český rozhlas Plus povídala Olga Kalinová s vedoucím tanečního souboru Todorem Ralevem. Tento díl byl odvysílán 20. listopadu 2021.


Sestříháno - celý pořad si můžete poslechnout v archivu ČR. Rozhovor je od času 16:25


Odkaz na pořad v archivu ČR

Činnost tanečního souboru Bulgari 2019

2019 dnm 01

Také v roce 2019 se členové tanečního souboru Bulgari pravidelně, každé pondělí, scházeli na tanečních seminářích v Domě národnostních menšin v Praze.

Vedle těchto pravidelných setkání jsou zváni na různá vystoupení, festivaly nebo taneční semináře po celé České republice ale i po Evropě. V tomto roce tančili ve Španělsku a dvakrát v Německu.

Číst dál: Činnost tanečního...

Nové kroje pro taneční soubor Bulgari

2018-kroje-03Na konci roku 2018 se podařilo pořídit nové kroje pro taneční soubor Bulgari. Poprvé na veřejnosti v nich vystoupili na akci spolku Trifon Zarezan 2019. Jde o kroje z šopské oblasti, tedy ze západní části Bulharska, z okolí Sofie.

Základem ženského kroje je černá barva a je bohatě zdoben zlatými flitry a červenými ručními výšivkami. Kroj je doplněn bílou košilí, červenými punčochy a černými střevíci. Na hlavě se nosí pestrobarevná čelenka ozdobená barvenými pery.

Mužský kroj je bílý s černými a červenými výšivkami. Kalhoty a kabátek bez rukávů jsou z hrubého plátna. Kroj je doplněn širokým pásem (pojas) a kožešinovou čepicí (kaplak).

Část krojů byla hrazena z dotace Ministerstva kultury ČR a část z vlastních prostředků členů souboru.

Číst dál: Nové kroje pro taneční...

Vystoupení souboru Bulgari 2018

bulgari-spanelsko-03Nejdůležitější vystoupení a interní semináře:

Číst dál: Vystoupení souboru...

Přehled činnosti tanečního souboru

vienna2016-04Taneční soubor Bulgari při Spolku Zaedno organizuje kurzy a semináře Bulharských lidových tanců od roku 2003. V roce 2016 se kurzy konaly v prostorách Domu národnostních menšin v Praze. Probíhaly kurzy pro začátečníky i pokročilé (každé pondělí od 18 h a od 19,30 h). Vedoucí kurzu je Todor Ralev.
Mimo to si členové souboru uspořádali také další interní taneční semináře - některé z nich i výjezdní, mimo Prahu. Soubor se rovněž se svými vystoupeními zúčastnil mnoha společenských akcí a folklorních festivalů.

Číst dál: Přehled činnosti...

Bulgari ve Vídni

vienna2016-0111. - 12. 6. 2016
Vídeň, Rakousko

Na 20 tanečníků z našeho tanečního souboru Bulgari reprezentovalo Českou republiku na „Golden Pendar Folklore Festival Vienna“. Jednalo se o mezinárodní folklorní festival, na němž vystoupily originální lidové a folklorní skupiny z Bulharska a skupiny Bulharů žijících v zahraničí, které předvedly své původní tance, písně a krásné kostýmy své země. Festival vyvrcholil velkým tanečním finále na náměstí Karlsplatz ve Vídni.

Číst dál: Bulgari ve Vídni

Bulgari na Dnech bulharské kultury

dbk2016-0126. 10. 2016, 18 hodin,
Divadlo Horní Počernice

Taneční soubor Bulgari byl pozván k účasti na slavnostním podvečeru v divadle v Horních Počernicích v rámci akce Dny bulharské kultury, organizované místní veřejnou knihovnou Horní Počernice, která probíhala ve dnech 24. až 26. října 2016. Dny bulharské kultury proběhly jako součást 10. ročníku cyklu "Poznej země EU".

Číst dál: Bulgari na Dnech...

Soubor Bulgari vystupuje i za hranicemi ČR

rosenfest-plk6 6. června 2015
Fridrihshof, Rakousko

Na začátku června 2015 se konal druhý ročník festivalu Bulharská růže v rakouském Fridrihshofu. Festival se konal na velmi zvláštním místě a byl zasvěcený jedinečnému tradičnímu bulharskému rituálu - sběru a výrobě světoznámého růžového oleje, takzvaného „tekuté zlata."

Číst dál: Soubor Bulgari...

Vystoupení souboru Bulgari - 1. pololetí 2015

folklorni_festival_08 I v roce 2015 pokračuje soubor Balgari ve své pravidelné činnosti - ve zkouškách a příležitostných vystoupeních na veřejnosti. Níže naleznete fotografie z vystoupení na Bulharském večeru pořádaném společností AVKO v Praze v hotelu Pyramida 12. března 2015 a z účasti na Mezinárodním folklorním festivalu 13. března 2015 v Praze v divadle Metro.

Číst dál: Vystoupení souboru...

Trifonovský taneční seminář

Trifon2015-seminar-02V pondělí 9. února 2015 v 18.30 hodin v Domě národnostních menšin, Vocelova 3, Praha 2, proběhnul veřejný předtrifonovský seminář bulharských lidových tanců. Seminář byl tradičně určen zejména těm, kteří se chystají na naši akci Trifon Zarezan – 13. února a chtěli si tance buď pouze osvěžit anebo dokonce zcela naučit. Seminář byl zdarma.

Číst dál: Trifonovský taneční...

Bulgari v pivovaru Staropramen

17.10.2013, 18h
Pivovar Staropramen, Paspův sál, Nádražní 23, Praha 5

Náš taneční soubor Bulgari vystoupil v krasných prostorách pivovaru Staropramen na Smíchově v rámci Společenského večera pro etnické a národnostní menšiny
Níže si můžete prohlédnout záznam z jejich úžasného vystoupení.

Bulharské tance

Taneční soubor Bulgari byl i v roce 2012 jako tradičně velice aktivní. V tomto článku naleznete přehled činností souboru, jako jsou pravidelné kurzy bulharských tanců, pravedelné zkoušky souboru a interní semináře a také veřejná vystoupení.

Číst dál: Bulharské tance

Vystoupení souboru Bulgari

Taneční soubor Bulgari naděluje radost příznivcům folklóru i v roce 2013

K radosti všech příznivců lidových tanců, byl v posledních letech zájem o bulharský folklor v Praze v plné síle obnovený. Láska k lidovým tancům sjednotila i nás, Bulhary žijící v Praze. Nepochybně též zásluhou patry Todora Raleva - vedoucího tanečního souboru Bulgari a všech členů a příznivců souboru. Poděkování si zaslouží i naše věrné publikum, které navštěvuje naše akce a vystoupení v hojném počtu.

Číst dál: Vystoupení souboru...

Nejbližší vystoupení souboru Bulgari

Bulgari15. 2. 2013 - Trifon Zarezan
Baráčnická rychta
Tržiště 23, Praha 1-Malá Strana

2. 3. 2013 - Ples Aeroklubu
Zbraslavice

srpen 2013 - 18. Adámkovy folklorní slavnosti
Hlinsko

O souboru

bulgari

Taneční soubor při Spolku Zaedno

Vedocí souboru:
Todor Ralev
Kontakt: 725 377 499, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

V roce 2003 vznikl v Praze při Spolku Zaedno soubor bulharských lidových tanců Bulgari. Byl založen Gankou Djulgerovou. Jedná se o amatérský soubor, který vystupuje na mnoha kulturních akcích. Soubor dále organizuje pravidelné kurzy Bulharských lidových tanců a zkoušky tance. Tato setkání jsou velice úspěšná, s velkou návštěvností široké veřejnosti. Postupně se kurzy obohacují a zkvalitňují. Na kurzech se nejen tančí, ale i se vyměňují informace o folkloru a o udržování národních tradic.

Číst dál: O souboru

Pravidelné kursy

Obnovujeme dětské výtvarné kurzy a kurzy bulharských lidových tanců

Každé pondělí od 16.30 hodin (dětský kurz) a 18 hodin (tance)
galerie BKI, Klimentská 6, Praha 1

Více informací a přihlášky na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

Číst dál: Pravidelné kursy

Seminář s Miroslavem Tipovskim

Lekce bulharských národních tanců

29.10. 2009
Bulharský kulturní institut, Klimentská 6, Praha 1

Choreograf Miroslav Tipovski hostoval v Praze,

Číst dál: Seminář s Miroslavem...

Zkoušky souboru Bulgari

BulgariBulharské lidove tance

2008 každá středa
Dům národnostních menšin, Vocelova 3, Praha 2, 19 hod

hodiny pro pokročilé a zkoušky tanečního souboru Balgari k OS Zaedno.

Číst dál: Zkoušky souboru Bulgari

Taneční kurzy

Kurzy bulharských lidových tanců

2008 každé pondělí
Bulharský kulturní institut, Klimentská 6, Praha 1, 18.00

OS Zaedno organizuje kurzy bulharských lidových tanců od roku 2003. Kurzy byly přerušovány z důvodů změn lektorů a snahy najit prostor, kde kurzy mohou probíhat.

Číst dál: Taneční kurzy

Výuka bulharských folklórních tanců

každé úterý
kolej Kajetánka, 18 hodin

Výuka bulharských folklórních tanců probíhá pravidelně jednou týdně, každé utery od 18hod. Lektorka je velice sympatická a milá slečna Ganka Ďulgerova, sólistka tanečního ansamblu Zornica ze Sofie.

Číst dál: Výuka bulharských...