Projekty Spolku Zaedno

Kamaradi 160px
Časopis Kamarádi

časopis pro děti na poznání různých jazyků a kultur.


banner vicejazycnost 200x80Soutěž Vícejazyčnost je bohatství

výtvarná soutěž na podporu čtení a psaní v druhém jazyku.


kulturni rozmanitost
Programy pro školy

multikulturní vzdělávací programy - pracovní listy a realizace pro školy.



Logo Easy Together
Easy together

výměna dobré praxe a vzdělávací materiály pro začleňování kulturně odlišných dětí.

facebook

Login Form

Kdo je Pižo a Penda?

muzeum-praha-martenicky-01Aneb vítání jara po bulharsku.

8. března 2018,
Muzeum hl. m. Prahy

Přesně na mezinárodní den žen jsme byli pozváni do Muzea hl. m. Prahy, kde jsme uspořádali kreativní program pro 60 dětí z pražských základních škol. Šlo o program Vítání jara po bulharsku, který si můžete díky našim novým podpůrným materiálům ke stažení zrealizovat i ve vaší škole.

muzeum-praha-martenicky-02muzeum-praha-martenicky-03 V rámci tohoto programu jsme společně vyráběli krásné marteničky Pižo a Penda. Nejdříve jsme děti seznámili s Bulharskem a s jeho lidovými tradicemi. Pak naše spolupracovnice v bulharských krojích provedly děti přes veškeré nástrahy dílny – každý si vlastnoručně vyrobil marteničku. Setkání jsme zakončili bulharským tancem choro.

Co je to ta martenička?

Na Babu Martu - svátek, jenž se v Bulharsku slaví 1. března, se Bulhaři pro zdraví zdobí marteničkami, které se dělají z bílých a červených bavlnek či vlny. Marteničku si v Bulharsku dávají všichni lidé navzájem. V dnešní době mají nesčetné podoby a tvary. V minulosti si je zavěšovaly hlavně děti, připevňovaly se též na dobytek a dům. Sundávají se, když člověk poprvé zahlédne vlaštovku nebo čápa, a pak se uvazují na rozkvetlý ovocný strom nebo se vloží pod kámen.
Na svátek 1. března se děti připravují i tak, že ve školách a školkách dělají marteničky samy, kreslí je a vytváří. Marteničku si můžete snadno vyrobit, podstatná je barevnost a přání někoho s ní obdarovat.