Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

Login Form

Trifon Zarezan

Pražský Trifon Zarezan je osobitou folklorní oslavou a neodmyslitelně patří mezi největší balkánské slavnosti, konané pravidelně v Praze od roku 2003. Každý rok kolem půlky února se podle lidového kalendáře i v Praze oslavuje bujarý svátek patrona všech bulharských vinařů Trifona Zarezana.

Trifon Zarezan 2024

Trifon 2024 0020. jubilejní ročník Trifona Zarezana, balkánský svátek vína a dobré nálady proběhnul 16. února v novém místě v krásném sálu kulturního domu Domovina na Praze 7.

Organizátoři, Spolek Zaedno a společnost Balkanova připravili nad míru pestrý program. Vystoupilo více než 100 krojovaných tanečníků ze čtyř souborů lidových tanců. Na programu byl taneční soubor Bulgari, který působí při našem spolku, jenž představil skupinu začínajících tanečníků a pak i tanečníky pokročilé.

Číst dál: Trifon Zarezan 2024

Trifon Zarezan 2023

tradiční balkánský taneční večer, který rozjasnil kalný únor

trifon2023 0118. února 2023 v 19.00 hodin
Club Kino, Černošice

V sobotu 18. 2. 2023 od 19 h v černošickém Club Kinu proběhnul již 19. ročník jedné z největších balkánských slavností, konaných pravidelně v Čechách – osobitý svátek vinařů Trifon Zarezan.

Již 19 ročník této balkánské slavnosti měl letos dvě malá prvenství. Poprvé se konal mimo Prahu a carem vína se poprvé stal muž italského původu.

Číst dál: Trifon Zarezan 2023

Trifon Zarezan 2020

Trifon 2020sobota 15. 2. 2020, 19.00 hod.
Malostranská beseda,
Malostranské nám. 35/21,
118 00 Praha 1 - Malá Strana

V sobotu 15. 2. jsme oslavili již po osmnácté svátek patrona všech vinařů, vinohradníků a milovníků vína, hudby a tance, sv. Trifona řečeného Zarezan. Jako vždy nechyběly taneční soubory - tentokrát se kromě domovského bulharského souboru Balgari při sdružení Zaedno pod vedením Todora Raleva zúčastnily také bulharský soubor Pendari z Vídně a řecký soubor Akropolis z Prahy. K tanci zahrála kapela Czardashians s česko-bosensko-tureckým složením a jak vidno, všem, kteří se zapojili do chora, jejich hudba více než sedla. Nakonec jsme zvolili při soutěži nového cara Trifona pro rok 2020. Musí se postarat o to, aby celý nadcházející rok byl bohatý na lahodný mok. Oslavě požehnal také otec Václav z pravoslavného katedrálního chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze. Už teď se těšíme na 19. ročník, který proběhne za rok. Kde? O tom už teď přemýšlíme, protože byť plná Malostranská beseda měla něco do sebe a Malá Strana tak nějak k Trifonovi dlouhá léta neodmyslitelně patřila, byl nám klub trochu malý. Děkujeme všem účinkujícím za to, jaký krásný zážitek nám připravili, všem kdo se na organizaci večera jakýmkoli způsobem podíleli a nezištně pomohli a především Vám hostům, kteří jste vytvořili v klubu neopakovatelnou atmosféru a potvrdili, že Trifon Zarezan je bezesporu jeden z nejzářivějších a nejveselejších zimních svátků, které Praha může nabídnout. Děkujeme ještě jednou a už se těšíme na Trifona v roce 2021.

Fotogalerie - Trifon 2020 na Facebooku

Trifon Zarezan XVII - 2019

Trifon-2019-1115. 2. 2019, 19 hod
KD Ládví Burešova 1661/2, P-8.

Sedmnáctý Trifon Zarezan je úspěšně za námi. Již potřetí se konal na Ládví, kde se mu, soudě dle veliké návštěvnosti, zalíbilo. V nabitém programu vystoupily dva taneční soubory (Bulgari z Prahy a Pendari z Vídně) a Pěvecký sbor Hlasy Bulharska. Taneční náladu dotvořila skvělá kapela Mijaktiç Orkestar.

Ačkoliv na horách leží ještě spousty sněhu, v Praze bylo tento den ve vzduchu již cítit přicházející jaro. A proto jsme společně vyrazili „zařezávat“ vinnou révu s carem Trifonem – odtud pochází název tradičního bulharského svátku. Sice ne na vinice, ale do kulturního domu Ládví, kde se tento balkánský svátek slaví.

Na akci zavítala také reportérka Goranka Oljača Českého rozhlasu, stanice Region. Její pořad My a oni se vysílal 2. 3. 2019.


Číst dál: Trifon Zarezan XVII -...

Trifon Zarezan 2019

plakat-trifon-2019-webTrifon se vrací do Prahy!

Pojďme ho společně oslavit a zvolit již 17. cara vína!

KDY? 15. února 2019, v 19 hodin.
KDE? Kulturní dům Ládví, Burešova 2, Praha 8-Kobylisy (metro C).
KDO? Kapela Mijaktiç Orkestar, 3 taneční soubory, 2 pěvecké sbory.
CO? balkánské speciality a vína.
PROČ? Protože bude veselo a dobrá nálada, víno poteče proudem a nohy budou bolet od tanců v jednom velkém kole.

Трифон се връща в Прага!

Елате да празнуваме заедно!

КОГА? 15 февруари 2019 г., от 19 часа.

КЪДЕ? Културен дом Ládví, Бурешова 2, Прага 8 – Kobylisy (метро C).

КОЙ? Група Mijaktiç Orkestar, три танцови и два хорови състава.

КАКВО? Балкански специалитети и вина.

ЗАЩО? Тъй като ще бъде весело и ще има добро настроение, виното ще тече и краката ще болят от танци.


Můžete si vyzkoušet trifonovský kvíz či se dozvědět něco více o svátku svatého Trifona, nebo se podívat, jak probíhaly předchozí ročníky.

Číst dál: Trifon Zarezan 2019

Trifon Zarezan 2018

10. 2. 2018, 19 hod
KD Ládví Burešova 1661/2, P-8. 

Trifon-2018-14Tanči jako Bůh, pij jako car!

Šestnáctý Trifon se stal již minulostí. Ať žije nový car!

plakat-trifon-2018

Zdá se, že se náše tradiční oslava svátku vína dobře usadila v nových prostorách kulturního domu Ládví, kde jsme byli vloni poprvé. I letos jsme připravili velkolepý program s více než 80 účinkujícími. Večer byl bohatý na balkánský folklor, vynikající jídlo, kvalitní vína a k tanci i poslechu hrála jako hlavní kapela  temperamentní skupina Prometheus!

Můžete si vyzkoušet trifonovský kvíz či se dozvědět něco více o svátku svatého Trifona, nebo stáhnout Tiskovou zprávu.

Číst dál: Trifon Zarezan 2018

Trifon Zarezan 2017 v médiích

crplusO letošního Trifona projevily zájem i veřejnoprávní media. Byly zde natočeny reportáže pro Českou televizi - pořad Sousedé, pro Český rozhlas Plus - pořad Mezi námi a pro bulharské rádio Tatkovina. Rozhlasová reportáž se vysílala v sobotu 25. 2. od 15.10 hodin. Termín vysílání magazínu Sousedé bude na 31. 3. v 16.05 hod na ČT2.
Jakmile budou ostatní reportáže k dispozici on-line, tak je sem rovněž umístíme.
Hezký článek o Trifonu vyšel také v internetovém magazínů Generace 20 studentů Vyšší odborné školy publicistiky v Praze.

Reportáž Mezi námi:

Reportáž rádio Tatkovina:

Přepis reportáže z rádia Tatkovina(v bulharštině):

Číst dál: Trifon Zarezan 2017 v...

Trifon Zarezan 2017 - Rezervace míst

 

sal-KD-LadviVážení přátelé, pokud jste si udělali rezervaci míst na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , můžete si najít umístění stolu na plánku (kliknutím na něj se zvětší).

Není v našich silách zaručit, že pokud si stůl neobsadíte na začátku večera, zůstanou vaše místa volná i v pozdější hodiny. Doporučujeme tedy přijít včas. Na stole bude umístěna cedulka „rezervace“. Jako pozornost od našeho spolku a našich sponzorů na stole dále naleznete volně k rozebrání publikace s folklorní tématikou a mísu ovoce.

 

Číst dál: Trifon Zarezan 2017 -...

Trifon Zarezan 2017 - Tisková zpráva

Zamilovaný Valentýn nebo opilý Trifon?

„Dostaneš k Valentýnu čokoládu?“ - zeptala se mě kamarádka. Zaplavily mě vzpomínky na 14. února z mého dětství v Bulharsku. Pousmála jsem se. „Asi ne.“ Já už ten datum nebudu nikdy schopná brát romanticky. Pro mě to zůstane svátek oblíbeného pravoslavného Svatého Trifona, známý také jako Trifon Zarezan.

Venera Chovancová

Jako každým rokem kolem půlky února se také v Praze oslaví podle lidového kalendáře bujarý svátek patrona všech bulharských vinařů – Trifona Zarezana. Nejen pro Bulhary a Balkánce žijící v ČR, ale i pro mnoho mladých Pražanů se tato osobitá oslava stala vyhledávanou alternativou komerčního а kýčovitého Valentýna. Letos se oslava koná 17. 2. od 19 h ve velkém sále KD Ládví.

Číst dál: Trifon Zarezan 2017 -...

Trifon Zarezan 2017

17. 2. 2017, 19 hod
KD Ládví Burešova 1661/2, P-8. Trifon-2017-08Trifon-2017-08

Program večera:

 • Pěvecký kvintet Milánosz bulharské lidové písně
 • Taneční soubor Radost
  srbské lidové tance + tanec s publikem
 • Hudební vystoupení Mr.Loco
  bulharské, srbské, makedonské a řecké písně v tradičním i populárním podání (hlavní kapela)
 • Taneční soubor Bulgari
  bulharské lidové tance, živá a reprodukovaná hudba
 • Rychlokurz tance + výběr nejlepšího tanečníka z publika
 • Výběr cara Trifona - soutěž
 • Břišní tanec pro Trifona
 • Taneční soubor Pendari - Vídeň,
  bulharské lidové tance, reprodukovaná hudba
 • Hudební vystoupení Mr.Loco

Jubilejního Trifona si užilo více než 450 lidí.

Kde a jak se baví Bulhaři a Balkánci v Praze? Na oslavě svátku Trifon Zarezan – svátku patrona všech bulharských vinařů. Letos proběhla 17. února v Kulturním domě Ládví a to již po 15. Vítaní byli všichni zájemci o bulharskou kulturu a gastronomii, také proto bylo publikum a rovněž i účinkující mnoha různých národností.

Pražský Trifon Zarezan je osobitou folklorní oslavou a neodmyslitelně patří mezi největší balkánské slavnosti, konané pravidelně v Praze od roku 2003. Na bujarém večeru mohli hosté ochutnat proslulé odrůdy bulharských vín a jídla a pochutiny balkánské kuchyně.

Číst dál: Trifon Zarezan 2017

Získejte vlastní Trifonovský plakát

plakat-trifon-A3-2016-2Už jste na Trifonu byli? Máte na tento osobitý svátek příjemné vzpomínky nebo dokonce svůj vlastní příběh? Stali jste se chtěně či nechtěně hvězdou večera? Potkali jste tam staré známé nebo jste se tam jen tak zamilovali? Tak se o to podělte. Pošlete nám Vaši fotku z Trifona, kterou považujete za „nej" a dostanete se na plakát Trifona Zarezana 2016! Každý z vás dostane vlastní a unikátní kopii plakátu se svou fotografií. Pokud se nám tento „projekt" povede, uděláme si i výstavku. Fotky zasílejte do 15. 2. 2016 na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . Nebo nám je nahrajte jednoduchým formulářem. Plakáty budou průběžně umísťovány zde.
Těšíme se na vaše fotografie a hlavně na osobní setkání na Trifonu!

 


captcha

Číst dál: Získejte vlastní...

Trifon Zarezan 2016

trifon2016 04sobota 20. 2. 2016, 19 h
Baráčnická rychta, Tržiště 23, Praha 1 - Malá Strana

Přátelé a milovníci balkánského folkloru, hudby, tance a dobré nálady i letos oslavovali barvitý svátek vína Trifon Zarezan. Pražský Trifon Zarezan je osobitou folklorní oslavou a neodmyslitelně patří mezi největší balkánské slavnosti, konané pravidelně v Praze od roku 2003.

Trifon na Facebookufb

Číst dál: Trifon Zarezan 2016

Trifonovský taneční seminář

Trifon2015-seminar-02V pondělí 9. února 2015 v 18.30 hodin v Domě národnostních menšin, Vocelova 3, Praha 2, proběhnul veřejný předtrifonovský seminář bulharských lidových tanců. Seminář byl tradičně určen zejména těm, kteří se chystají na naši akci Trifon Zarezan – 13. února a chtěli si tance buď pouze osvěžit anebo dokonce zcela naučit. Seminář byl zdarma.

Číst dál: Trifonovský taneční...

Trifon Zarezan 2015 - tisková zpráva

Trifon2015-04Trifon Zarezan ve znamení třináctek

V pátek 13. 2. od 18 h se v sále DIVADLA KORUNNÍ (dříve CASA GELMI, Korunní 926/30, 120 00  Praha 2) uskuteční již třináctý ročník jedné z největších balkánských slavností, konaných pravidelně v Praze – osobitý svátek vinařů Trifon Zarezan. Během bujarého večera budou hosté moci ochutnat proslulé odrůdy bulharských vín a pochutiny typické pro balkánskou obřadní tabuli. Na pódiu i pod ním vystoupí několik okrojovaných souborů z ČR i ze samotného Bulharska, které představí živou bulharskou hudbu a tanec. Následovat bude koncert kapely Mr. Loco, jež publikum rozproudí balkánskými vypalovačkami.

Číst dál: Trifon Zarezan 2015 -...

Svatý Trifon Zarezan

trifonSpeciální kvíz ke svátku Svatého Trifona Zarezana, je určen spíše starším a dospělým. Že o tomto svátku nic nevíš? Nevadí můžeš si jen tak tipnout. Více se o něm můžeš dozvědět ZDE a o jeho pražských oslavách, které náš spolek pořádá ZDE.

Číst dál: Svatý Trifon Zarezan

Trifonovský kvíz

trifonMyslíte si, že již víte vše o Svatém Trifonu Zarezanovi? Znalosti si můžete vyzkoušet v krátkém zábavném kvízu nebo si jen tak tipnout. Další kvízy, které tvoříme pro náš časopis Kamarádi si můžete vyzkoušet ZDE.

Nahrávám...

Trifonovský taneční seminář

V pondělí 10. února v 18.00 hodin v Domě národnostních menšin, Vocelova 3, Praha 2, proběhnul veřejný předtrifonovský seminář bulharských lidových tanců. Byl určen zejména těm, kteří se tento týden, tedy v pátek 14. února chystali na naši akci Trifon Zarezan, a chtěli si tance buď pouze osvěžit anebo dokonce zcela naučit. Semináře se zúčastnilo cca 40 tanečníků.

Číst dál: Trifonovský taneční...

Trifon Zarezan XII. ročník

Trifon2014 12. svátek vína

14. 2. pá, 19 h
Baráčnická rychta Tržiště 23, P1-Malá Strana

Termín letošní oslavy svátku Svatého Trifona – patrona vinařů – nám po dlouhé době vyšel přesně na 14. února, tedy na den, kdy se tento svátek slaví po celém Bulharsku. Dokonce letošní počasí bylo takové, že by čeští a moravští vinaři mohli zastřihávat vinnou révu na svých vinicích, jak tomu velí tradice v Bulharsku.

Číst dál: Trifon Zarezan XII....

Trifon Zarezan XI. ročník

Trifon 2013Bulharský svátek vína po jedenácté v Praze

15.2.2013
Baráčnická rychta
Tržiště 23, Praha 1-Malá Strana

V pátek 15. 2. 2013 od 19.00 hodin v Baráčnické Rychtě proběhla s opět s velkým úspěchem a návštěvností oslava svátku Trifona Zarezana.
Návštěvníci byli přivítáni tradiční bulharskou pitkou s čubricou a solí. Jako tradičně vystoupil náš taneční soubor Bulgari a sólisté. Poprvé v historii Trifona vystoupili bulharští folklorní tanečníci z bulharské školy v Bratislavě! A také máme novou trifonovskou kapelu Mr. Loco.

Číst dál: Trifon Zarezan XI. ročník

Trifon Zarezan X. ročník

Trifon 2012Bulharský svátek vína po desáté v Praze

17.2.2012
Baráčnická rychta
Tržiště 23, Praha 1-Malá Strana

V pátek 17.února podesáté roztančil veselý bulharský svátek Trifon Zarezan zimní Prahu. Proč stovky hostů dávají přednost Trifonovi před tisíci dalšími akcemi v bohatém pražském kulturním kalendáři? Proč se schází publikum – zejména mladí Češi, aby tančili choro a jedli musaku? Proč skvělá kapela Mijaktiç Orkestar (ex Gothart), kterou tvoří Češi z legrace se přezdívající Janko, Sevda apod., hrají výbornou autorskou hudbu, jejímž základem je bulharský folklor? Proč si mladí lidé z Prahy, Brna i Vídně vybrali trávit svůj volný čas trénováním bulharských tanců, aby se mohli předvést na Trifonu? Proč se v roce 2012 v centru Evropy bude volit car Trifon X.? Odpověď je jasná, bulharské folklorní tradice jsou tak poutavé, že si i v místech tisíce kilometrů vzdálených od Bulharska najdou věrné příznivce.

Číst dál: Trifon Zarezan X. ročník

Trifon Zarezan IX. ročník

Trifon2011

Bulharský svátek vína po deváté v Praze

18. 2. 2011, 19 hod
Casa Gelmi,
Korunní 30, Praha

Tato akce je populární v celé Praze a je zároveň nejnavštěvovanějším každoročním setkáním Bulharů v Čechách.

Číst dál: Trifon Zarezan IX. ročník

Trifon Zarezan VIII. ročník

Trifon 2010Bulharský svátek vína po osmé v Praze

12.2.2010
Baráčnická rychta, Tržiště 23, Praha 1, 19 hod

12. února roztancovala Prahu balkánská party s názvem „Trifon Zarezan, svátek vína“. Nadšenému publiku, čítajícímu okolo 400 osob, byly představeny bulharské folklorní tradice, spojené s jarním „zařezáváním“ vína v den svatého Trifona.

Číst dál: Trifon Zarezan VIII....

Trifon Zarezan VII. ročník

Trifon 2009Bulharský svátek vína po sedmé v Praze

13. 2. 2009, 19 hod
Baráčnická rychta, Tržiště 23, Praha 1

V pátek 13.února roztančil veselý bulharský svátek Trifon Zarezan ospalou Prahu, která se spíše vystala na sv. Valentýna. Proč stovky hostů dalo přednost Trifonovi před Valentýnem?

Číst dál: Trifon Zarezan VII....

Trifon Zarezan VI. ročník

Trifon 2008Bulharský svátek vína

15. 2. 2008
Baráčnická rychta, Tržiště 23, Praha 1, 19 hod

V pátek 15. 2. se v Baráčnické rychtě již pošesté uskutečnila oslava svátku Trifona Zarezana. Tato veselice si během let zajistila celopražskou popularitu a stala se jednou z nejnavštěvovanějších pravidelně pořádaných bulharských akcí v Čechách.

Číst dál: Trifon Zarezan VI. ročník

Trifon Zarezan V. ročník

Balkánský jarní ples

2. 3. 2007, 19 hod
Baráčnická rychta, Praha 1, Tržiště 23
V programu bylo:
 • Gothart - balkánský folklór po česku
 • Pirin - soubor bulharských lidových tanců
 • Detelina - soubor bulharských lidových tanců
 • Lira - pěvecký sbor z bulharské školy v Praze
 • Bulharská tradiční jídla. Bulharské víno a rakije.
 • Soutěž o výběr cara vína Trifona.

Číst dál: Trifon Zarezan V. ročník

Trifon Zarezan IV. ročník

Trifon 2006

Balkánský jarní ples

22. 2. 2006
Baráčnická rychta, Tržiště 23, Praha 1, 19 hod

Balkánský jarní ples tentokrát s podtitulem "Ahmed má hlad" a Trifon má žízeň se uskutečnil už po čtvrté v Baráčnické rychtě v Praze 22.února 2006.

Číst dál: Trifon Zarezan IV. ročník

Trifon Zarezan III. ročník

Trifon 2005Balkánský jarní ples

18.2.2005
Baráčnická rychta, Tržiště 23, Praha 1, 19 hodin

Dne 18. 2. 2005 se v Baráčnické rychtě již po třetí se konala mystická akce Trifon Zarezan s podtitulem Balkánský ples. Organizátorem a duchovní matkou této akce je občanské sdružení Zaedno.

Číst dál: Trifon Zarezan III....

Trifon Zarezan II. ročnik

Trifon2Balkánský jarní ples

1. března 2004
Baráčnická rychra, Tržiště 23, Praha 1

Trifon Zarezan se konal jíž podruhé v Baráčnické rychtě v Praze (1. března 2004)
Autor a realizace: "Zaedno", sdružení Bulharů a přátel Bulharska v České republice.

Číst dál: Trifon Zarezan II. ročnik

Trifon Zarezan - I. ročnik

Balkánský jarní ples Trifon Zarezan

1. března 2003
Baráčnická rychta, Praha 1, Tržiště 23, 19 h

Trifon 2003Autor a realizace:
„Zaedno“, sdružení Bulharů a přátel Bulharska v České republice.
Projekt Balkánský hudební a taneční večer je zamýšlen jako příjemný zábavný večer s balkánskou hudbou a tancem. V sále je k dispozici taneční parket, na kterém si každý může zkusit tradiční balkánský tanec „choro“, který se netančí v párech, ale v kruhu. Bude slosovaná tombola a připraveny drobné dárky. Na místě je možno zakoupit jídlo, cigarety, alkoholické i nealkoholické nápoje, včetně bulharských vín.

Číst dál: Trifon Zarezan - I....