slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Vícejazyčnost je bohatství banner prace 2022
Aktuální číslo časopisu Kamaradi01 2024 01
Publikace
Karlův most, pražský poklad Karluv most 2023 001
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Pražská muzejní noc 2018

2018-muzejni-noc-019. června 2018
Dům národnostních menšin, Praha

Letos jsme pojali prezentaci vzdělávacích projektů spolku Zaedno na Pražské muzejní noci jako multikulturní jarmark. A byl to jarmark veselý, pestrý a inspirující. Vše probíhalo v Domě národnostních menšin v Praze, v místnosti hned vedle recepce. O návštěvníky nebyla nouze, a přestože oficiální program začínal v 19 hodin, tak již o čtvrt hodiny dříve byl sál zaplněný. A tak to zůstalo do konce programu ve 20 h. Odhadujeme, že se vystřídalo kolem 60 návštěvníků.

2018-muzejni-noc-022018-muzejni-noc-042018-muzejni-noc-062018-muzejni-noc-032018-muzejni-noc-05A co bylo na programu? Tvůrčí dílna – výroba šperků z písmenek z Hlaholice – nejstaršího slovanského písma, ukázka časopisu Kamarádi, výukové hry a kvízy, ukázka bulharských krojů včetně možnosti si je vyzkoušet a vyfotit se v nich. Ochutnávka bulharských a slovenských specialit, které jsme vlastnoručně napekli. Celkem nás bylo 6 lektorů – někdo v kroji, někdo pilně stříhal, navlékal korálky a vyráběl unikátní náramky, někdo s dětmi vyplňoval pracovní listy a rozdával časopis Kamarádi. A někdo si jen tak povídal – a představte si, o to byl velký zájem ze strany návštěvníků. Měli jsme i tři dobrovolníky – Američany, a ačkoliv nejsou oficiální národnostní menšinou, je jich v Praze velké množství a my je do našich multikulturních aktivit rádi zapojujeme. Hodně lidí si chtělo popovídat právě i s nimi, vyzkoušet si svoji angličtinu a dozvědět se zajímavosti o jejich rodné zemi.

Velký dík patří Máje a Milanovi – naším slovenským spolupracovníkům, kteří velice úspěšně rozvinuli koncept kreativní dílny na seznámení se s hlaholicí. Bylo povzbuzující vidět, jaký mladí návštěvníci jevili zájem o jinak ne tak moderní témata, jako jsou Cyril a Metoděj a první slovanské písmo.