slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Vícejazyčnost je bohatství banner prace 2022
Aktuální číslo časopisu Kamaradi05 2024 001
Publikace
Karlův most, pražský poklad Karluv most 2023 001
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Programy pro děti s OMJ - ke stažení

programy 2021 pro deti OMJVelcí Češi podle abecedy

Program má teoretickou a praktickou část a dále závěrečné zhodnocení formou ankety. Obsahuje 8 tematických pracovních listů na seznámení dětí s významnými českými osobnostmi, a to v abecedním pořadí (teoretická část), 2 kreativní dílny (praktická část) a dále anketu pro děti a pro učitele sloužící k závěrečnému hodnocení programu. Program můžeme v čase rozložit tak, aby vyhovoval běžnému školnímu programu a tempu žáků.

Materiály ke stažení:

Kompletní program Velcí Češi podle abecedy
Metodický list, včetně správných řešení úkolů
Pracovní list 1 - A, B, C, Č
Pracovní list 2 - D, E, F, G
Pracovní list 3 - H, Ch, I, J
Pracovní list 4 - K, L, M, N
Pracovní list 5 - O, P, Q, R
Pracovní list 6 - Ř, S, Š, T
Pracovní list 7 - U, V, W
Pracovní list 8 - X, Y, Z, Ž
Kreativní dílny, včetně fotonávodů
Závěrečné hodnocení

Doprovodná multimedia a odkazy:

Videonávod pro starší žáky - Ruka robota


Pracovní list 1 - A, B, C, Č

jidlo pismena
Kvíz - Mezinárodní česká kuchyně
Hra - Srovnej písmena

anezkasv. Anežka Česká (13. stol.)
Princezna ze středověkého královského rodu Přemyslovců, která odmítla povýšený život na královském dvoře. Místo toho založila v Praze Anežský klášter, do kterého sama vstoupila, a stala se jeptiškou. Zřídila útulek pro chudé a špitál (středověká nemocnice). Později byla prohlášena za svatou. Je patronkou českých zemí.

bataTomáš Baťa (20. stol.)
Začal jako malý podnikatel ve Zlíně, ale brzy úspěšně vybudoval obrovskou továrnu na boty, ze které vyvážel obuv do celého světa. V jeho dílnách pracovaly tisíce dělníků, nebyli to ale žádní chudáci. Jejich plat by se mohl rovnat platu ředitele školy. Baťa si svých zaměstnanců vážil – zavedl jídelny a přestávku na oběd, stavěl pro ně domy, školy i univerzity.

Tomáš Baťa na ČT EDU

Jára Cimrman (20. stol.)
Největší Čech, výborný básník a geniální vědec v jedné osobě, který předčil všechny světové fyziky, biology i dramatiky. Že jste ho nikdy neviděli? Ve skutečnosti si ho totiž vymysleli divadelníci Šebánek, Svěrák a Smoljak. Stal se ale natolik oblíbenou postavou, že ho mnoho Čechů skutečně považuje za největšího Čecha!

capekBratři Čapkové (20. stol.)
Mladší Karel byl jedním z nejznámějších českých spisovatelů, který se proslavil po celém světě – vždyť slovo „robot“, které poprvé použil ve své hře R.U.R., dnes používá úplně každý! Starší Josef sice nedosáhl takového uznání jako jeho bratr, ale jeho obrázky dobře znají všechny české děti – napsal a ilustroval totiž knížku Povídání o pejskovi a kočičce.

Karel a Josef Čapkovi na ČT EDU


Pracovní list 2 - D, E, F, G

vlajky
Hra - Vlajkové pexeso

dvorakAntonín Dvořák (19. stol.)
Tohoto zamračeného pána si nespletete. Skládal opery, často s českými a pohádkovými motivy. Možná znáte Dvořákovy opery inspirované českými pohádkami a bájemi, jako jsou Čert a Káča, Rusalka, Jakobín či Armida. Působil i v Americe, kde složil světoznámou symfonii „Z Nového světa“.

destinovaEma Destinnová (19.–20. stol.)
Byla známá a velmi nadaná operní pěvkyně. Její hlas obdivovali diváci ve všech velkých světových divadlech. Pro Čechy byla ve své době národní hrdinkou. Vystupovala po celém světě, např. v Berlíně či v New Yorku. A že je vám tato dáma povědomá? Ale jistě – vždyť je přece na každé dvoutisícové bankovce!

Ema Destinnová na ČT EDU

formanMiloš Forman (20.–21. stol.)
Byl slavný režisér, scenárista i herec. Narodil se a studoval v Čechách, pak se ale odstěhoval do USA, kde měl více možností. Je jedním z mála českých tvůrců, který byl oceněn hned několika Oscary (nejvyšší americké filmové ocenění). Jeden z nejznámějších Formanových filmů, Amadeus, poutavě vypráví o životě skladatele Mozarta.

gottKarel Gott (20.–21. stol.)
Vůbec nejpopulárnější český zpěvák, který kraloval hudebnímu světu dlouhých 60 let. Vy jeho hlas můžete znát třeba z úvodní znělky seriálu „Včelka Mája“, kterou nazpíval i v němčině. Byl známý ve světě, hlavně v Německu, a doma v Česku ho lidé zbožňovali. Mnoho českých žen bylo dokonce do „Božského Káji“ tajně zamilováno!


Pracovní list 3 - H, Ch, I, J

praha
Kvíz - Evropa v Praze

husMistr Jan Hus (14.–15. stol.)
O knězi a mysliteli Husovi se dočtete v každé učebnici dějepisu. Jeho život ale moc veselý nebyl. Nesouhlasil s panovačným chováním katolické církve a kázal proti ní v pražské Betlémské kapli. Protože si stál tvrdě za svým, byl 6. července roku 1415 zaživa upálen. Na počest jeho hrdinství máme dnes v tento den státní svátek.

chocholJosef Chochol (20. stol.)
Byl významný kubistický architekt. Kubismus je zvláštní, jedinečný umělecký směr. Nikde ve světě nepostavili architekti tolik kubistických staveb jako v Čechách. Chochol se proslavil kubistickými domy pod Vyšehradem. Nejznámější je Kovařovicova vila. Jeho dílem je i Brožíkova síň na Staroměstské radnici, která slouží k slavnostním událostem.

mladekIvan Mládek (20.–21. stol.)
Srdce Čechů si tento hráč na banjo, zpěvák, textař a skladatel získal svými veselými melodiemi a texty s typicky českými motivy – o vodácích, trampování, horolezení. Že žádnou Mládkovu písničku neznáte? Ale ano. Jožina z bažin zná přece každý! Když ne tuhle písničku, tak jste možná slyšeli Prachovské skály, Praha-Prčice anebo Linda.

jirasekAlois Jirásek (19.–20. stol.)
Každý správný Čech by měl znát české pověsti – O Libuši, O Horymírovi, O praotci Čechovi, … To si dobře uvědomoval i spisovatel Jirásek, když napsal Staré pověsti české. Tato kniha už přes 120 let připomíná počátky a dějiny národa českého. Na Jiráskově náměstí v Praze, které je po něm pojmenované, má svůj pomník.


Pracovní list 4 - K, L, M, N

karel posunovacka
Kvíz - Karel IV. a jeho pozoruhodný život
Hra - Posunovačka – Slovanská epopej

karelKarel IV. (14. stol.)
Byl moudrým a mírumilovným panovníkem. Za své zásluhy si vysloužil označení „Otec vlasti“.Jen málokdo toho udělal pro českou zemi a zejména pro Prahu tolik jako císař Karel IV. Určitě jste se už procházeli po Karlově mostě, navštívili hrad Karlštejn a až vyrostete, možná budete studovat na Karlově univerzitě.

ladaJosef Lada (20. stol.)
Vše je zasypáno sněhem a z bílé peřiny vykukují jenom věžičky barokních kostelíků. Takto malebně zasněžené krajiny a vesničky kreslil malíř Josef Lada často. Právě podle něj nazýváme takové počasí „ladovskou zimou“. Vy můžete znát jeho ilustrace třeba z pohádek o kocouru Mikešovi nebo z příběhů s Dobrým vojákem Švejkem.

muchaAlfons Mucha (19.–20. stol.)
Po vzniku Československé republiky byl velký zájem o výtvarná díla s národní tématikou. Jedním z nejznámějších malířů té doby byl Mucha. Vymaloval i Primátorský salónek Obecního domu, z jehož balkónu byla nová republika vyhlášena. Za jeho nejvýznamnější dílo se ale pokládá Slovanská epopej, která stojí za prohlídku – osmimetrová plátna vás ohromí!

nemcovaBožena Němcová (19. stol.)
Když se řekne „český venkov“, mnoho lidí si vybaví „Babičku“ – knihu od nejznámější české spisovatelky Boženy Němcové. Vypráví o obyčejných venkovských dětech a jejich babičce, jak zažívají různé všední příhody. Němcová byla ve své době velmi odvážnou ženou. Připomeneme si ji vždy, když platíme pětisetkorunovou bankovkou.


Pracovní list 5 - O, P, Q, R

vynalezy kviz kraje
Kvíz - Čeští vynálezci a objevitelé
Kvíz - Kraje České republiky

wichterleOtto Wichterle (20. stol.)
Možná nevíte, že i za měkké kontaktní čočky, které nahradí brýle a denně usnadňují život milionům lidí po celém světě, vděčíme „zlatým českým ručičkám“. Otto Wichterle je poprvé vyrobil roku 1952 na přístroji zvaném „Čočkostroj“, sestaveném z dětské stavebnice Merkur. Za svůj objev byl oceněn Nobelovou cenou.

Otto Wichterle na ČT EDU

premyslPřemysl Otakar II. (13. stol.)
Byl přemyslovský král, syn českého krále Václava I. Byl nazýván „králem železným a zlatým“ – „železný“ pro jeho neohroženost v boji a „zlatý“ pro jeho nesmírné bohatství. Vládl obrovské říši, která sahala až k Jaderskému moři. Věnoval se také zakládání měst – založil například Kolín, Chrudim nebo České Budějovice.

quidoQuido Mánes (19. stol.)
Byl český malíř a ilustrátor. Možná jste spíše slyšeli o jeho bratrovi Josefu Mánesovi, který se stal velmi slavným malířem. Díky otci a strýci, kteří byli také malíři, Quido již od deseti let studoval na pražské Akademii. Maloval scény z městského či vesnického života. Ilustroval několik knížek, nejúspěšnější z nich je Babička Boženy Němcové.

resselJosef Ressel (18. stol.)
Josef Ressel se do dějin zapsal vynálezem lodního šroubu, který nahradil starší mechanismus. Tím se zařadil mezi přední průkopníky nového pohonu lodí. Ressel „neměl obchodního ducha“, nestaral se o patenty ke svým vynálezům. Prozradil, jak lodní šroub funguje, a doplatil na to. Řada „vynálezců“ si jeho objev přisvojila a on o něj pak musel bojovat.


Pracovní list 6 - Ř, S, Š, T

100let penize symboly
Kvíz - 100 let Československa
Kvíz - České peníze
Hra - Vybarvi si státní symboly

ríhaBohumil Říha (20. stol.)
Narodil se na venkově, jeho otec byl kovář, ale vyrostl z něho známý spisovatel. Psal knihy pro děti a historické romány. Pracoval i na čítankách a učebnicích nebo na populárně naučné Dětské encyklopedii. Bohumil Říha je označován za klasika moderní literatury pro děti a byl oceněn Medailí Hanse Christiana Andersena.

smetanaBedřich Smetana (19. stol.)
Byl významný hudební skladatel 19. století. Jeho symfonie jsou typicky české. Vždyť i své nejznámější dílo – cyklus hudebních básní o české historii a krajině, nazval „Má vlast“. Určitě znáte skladbu „Vltava“. Všimli jste si, že hlavní melodie této symfonické básně je stejná jako melodie lidové písničky Kočka leze dírou?

skodaEmil Škoda (19.–20. stol.)
Roku 1895 koupil Emil Škoda malou firmu „Laurin a Klement“ a přetvořil ji ve velkou průmyslovou továrnu na automobily. Škoda Auto je dodnes největší českou průmyslovou společností v Čechách a škodovky jezdí po celém světě! Továrny jsou v Mladé Boleslavi, v Kvasinách a ve Vrchlabí, ale i po svetě. A čím jezdí vaše rodina? Možná také Škodou.

masarykTomáš G. Masaryk (19. stol.)
Tatíček Masaryk –TGM – prezident osvoboditel – tak československý lid říkal svému prvnímu a velmi oblíbenému prezidentovi. Během 1. světové války prosazoval oddělení našeho území od Rakouska-Uherska, což se mu i nakonec 28. 10. 1918 podařilo. Na počest založení samostatného Československa slavíme v tento den státní svátek.

Tomáš Garrique Masaryk na ČT EDU


Pracovní list 7 - U, V, W

uhlirJaroslav Uhlíř (20.–21. stol.)
Autor hudby k mnoha písničkám, které v Česku doslova zlidověly. Jeho písničky jsou určené hlavně dětem, kterým se na nich líbí chytré a vtipné texty a dobře zapamatovatelné příjemné melodie. Určitě jste si už někdy pro radost zpívali třeba píseň „Není nutno“. Většinu textů píše Uhlířův dobrý přítel Zdeněk Svěrák.

vaclavsv. Václav (9. stol.)
Václav byl vzdělaným a mírumilovným knížetem. Nepohodl se ale se svým bratrem Boleslavem, který ho ze žárlivosti nechal 28. září zavraždit. Zvěsti o mučednické smrti laskavého knížete Václava se rychle rozšířily po celé Evropě. Český lid Václava přijal za světce a patrona České země. Jeho příběh si každý rok připomínáme státním svátkem.

havelVáclav Havel (20.–21. stol.)
Spisovatel, který se svým odporem vůči komunistickému režimu stal hlavní postavou Sametové revoluce (1989) a později i prezidentem České republiky. Jeho heslo bylo „Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí“. Havel jistě patří mezi nejvýznamnější české osobnosti 20. století. Nebyl to ale jen vážný politik – po práci na Hradě rád zašel na pivo!

Václav Havel na ČT EDU

werichJan Werich (20. stol.)
Filmový a divadelní herec a scenárista, který spolu s Jiřím Voskovcem mezi světovými válkami z podia Osvobozeného divadla rozveseloval diváky vtipnými scénkami. Jelikož si ale dělali legraci i z nacistického Německa, brzy si toho nacističtí vůdcové všimli. Museli proto divadlo zavřít a odejít z Československa. Werich sám se po válce vrátil.

Jan Werich a Jiří Voskovec na ČT EDU


Pracovní list 8 - X, Y, Z, Ž

pexeso praha
Hra - Pexeso – Pražská abeceda

xaverF. Xaver Dušek (18. stol.)
Byl hudební skladatel a významný klavírista. A že jste ale o něm neslyšeli? Možná jste slyšeli o pánovi, který byl přítelem W. A. Mozarta v Praze. Právě v Duškově vile Bertramce Mozart tvořil operu Don Giovanni. Ano, ten pán, který se zasloužil o to, že je Mozart dodnes s Prahou spojován, byl právě pan Dušek!

yvettaYvetta Simonová (20.–21. stol.)
Tato zpěvačka je jedna ze stálic české populární hudby, která začala nejprve zpívat jako operetní a muzikálová zpěvačka v bratislavské operetě a posléze i v pražském Hudebním divadle v Karlíně. Teprve později se z ní stala zpěvačka populárních písní. Nazpívala písně pro známý český film ze šedesátých let minulého století Limonádový Joe.

zatopekEmil Zátopek (20. stol.)
Nejlepší český běžec, který vyhrál mnoho zlatých medailí. Své úspěchy si ale musel tvrdě vydřít. Trénoval několik hodin denně, za každého počasí. Jeho heslo bylo „Když nemůžeš, přidej!“ Pro jeho zvláštní běžecký styl se mu často přezdívá „česká lokomotiva“. Byl čtyřnásobný olympijský vítěz a manžel atletky Dany Zátopkové.

zizkaJan Žižka (14. stol.)
Po upálení Jana Husa se po celé české zemi strhli nepokoje zvané husitské války – a Jan Žižka z Trocnova stál v jejich čele. V boji přišel o oko a později oslepl úplně. Přesto ale i nadále stál v čele husitské armády. Dnes nám Žižkovy činy připomíná jeho velká jezdecká socha na vrchu Vítkov v Praze.