Publikace - Karlův most, pražský poklad
Publikace zaměřená na podporu integrace dětí s odlišným mateřským jazykem.
V prosinci 2023 jsme vydali publikaci zaměřenou na podporu integrace dětí s odlišným mateřským jazykem na území Prahy a na jejich seznámení s pražskými i českými reáliemi a s jejich historickými souvislostmi. Materiál má jak tištěnou, tak interaktivní elektronickou podobu.
Každá kapitola knihy je uvedena legendou, pověstí či příběhem spojeným s Karlovým mostem. Dále pak uvádíme zajímavá fakta, která úvodní text rozšiřují, a na závěr si čtenář prověří svou pozornost při čtení v několika úkolech. Celá kniha je rozdělena na dvě hlavní části. První část je věnována mostu samotnému a ve druhé části se píše o některých konkrétních sochách a osobách, které tyto sochy představují.
Celou knihou se prolíná hra, kterou jsme nazvali Honba za pokladem Karlova mostu. Tato hra provede malého čtenáře přes 16 tajných skrýší, ve kterých jsou schované části klíče k velké tajné šifře. Když ze 16 dílů celý klíč složí, odemkne se pomyslná pokladnice, v níž je poklad ukryt. Doufáme, že hra bude pro vaše děti dobrou motivací přečíst si jednotlivé pověsti, ale i fakta, spojená s Karlovým mostem.
Kniha vychází s finanční podporou Magistrátu hlavního města Prahy.
Publikaci ve formátu PDF stáhněte zdarma pomocí odkazu níže (7 MB).
Odešli klíč a otevři poklad
Skvělé - truhla s pokladem je otevřena!
Pokud máš zájem o vstupenky na mostecké věže na Karlově mostu a pokud jsou ještě k dispozici, zadej a odešli nám své jméno a e-mail do formuláře na konci textu o pokladu.
Tip: obrázky níže je možné zvětšit.
Poklady z vltavského dna u Karlova mostu
Karlův most je opředen mnoha pověstmi, které se mezi Pražany po staletí vyprávěly a jedna z nich je dokonce o zlatém pokladu, který se nachází na dně Vltavy. Podle pověsti měl Karel IV. nechat do řeky Vltavy naházet zlaté mince, aby ukázal svou moc a bohatství. Podle jiné verze měl Karel IV. nechat do řeky Vltavy hodit zlatý klíč, který měl otevřít bránu do nebes. Poklad však nebyl nikdy nalezen a dodnes se spekuluje o jeho existenci.
Co je však jisté, že vltavské dno u Karlova mostu skrývá spousty zajímavých věcí. Na jedné straně to jsou novodobé předměty, které do Vltavy napadaly především turistům nebo je tam dokonce úmyslně naházeli a na straně druhé jde o více či méně cenné věci historické. A hlavně kvůli nim se čas od času pod hladinu řeky ponoří potápěči, aby po starodávných „pokladech“ pátrali.
Policejní potápěči pod mostem v roce 2007
Tehdy se několik dní potápěli policisté pražské městské i státní policie do vod Vltavy právě poblíž Karlova mostu a hlavně po hmatu hledali původně navždy ztracené historické předměty. A našli mnoho zajímavých věcí. Nejen části soch, která vandalové z mostu shodili do řeky, ale do rukou restaurátorů se také dostal zlatý nápis z jednoho z poškozených sousoší nebo i část původního plynového osvětlení mostu. Potápěči ve vodě objevili například i tajemný meč.
Profesionální průzkum v letech 2014 a 2016
Největší novodobé prohledávání vltavského dna pak proběhlo v roce 2014 a o dva roky později, v roce 2016. Tehdy zhruba desítka profesionálních potápěčů odkrývala ve dvoumetrové hloubce nánosy bahna u paty Staroměstské mostecké věže a pod prvním obloukem Karlova mostu. Během průzkumu byl zaměřen prostor o velikosti zhruba 50 krát 15 metrů a potápěči posbírali všechny předměty, které v písku a mezi kameny nalezli.
Telefony, peníze, brýle, klíče a ...
Při prvním průzkumu v roce 2014 se zaměřili na hledání případných pozůstatků výzdoby západního průčelí věže, poničeného ostřelováním švédským vojskem na konci roku 1648. Průkazné doklady nalezeny nebyly, ale i tak tehdy Vltava vydala asi tisícovku nálezů. A nevěřili byste, jakých.
Že v řece skončily mobilní telefony, fotoaparáty, mince, klíče, nebo brýle, peněženka s doklady, to asi nikoho nepřekvapí. Peníze se většinou do vody hází pro štěstí, ostatní snadno může z rukou nepozorných turistů vyklouznout.
Co ale říkáte na takové prastaré nástroje, které dle odborníků mohly sloužit středověkým řemeslníkům? Nebo kameny, jež možná pocházejí z nejstaršího českého kamenného mostu? Tak to už jsou opravdové skvosty!
Masivní kramle z doby Karla IV.?
Ano. Na dně Vltavy se pod Karlovým mostem ukrývaly i hotové poklady. Tak třeba taková železná kramle. Podle odborníků je klidně možné, že nalezenou kramli vyrobil nějaký kovář před šesti sty lety v době Karla IV. Kdyby zůstala na zemi, zkoroduje a zmizí, řeka ji ale zakonzervovala, proto „přežila“.
Cenné kameny a opracované zvířecí kosti
Pro archeology a památkáře jsou cenné i další předměty, které byly při průzkumech nalezeny. Mimo jiné kovové nástroje a již zmíněné opracované opukové a pískovcové kameny, které možná pochází z Juditina či Karlova mostu.
Z řeky potápěči vylovili i hroty dřevěných pilot, části zdobného litinového zábradlí, které je na nábřeží, torza keramických nádob, břidlicové tašky ze střechy Staroměstské mostecké věže...
Překvapivým nálezem ale byly i zvířecí kosti. Proč překvapivým? Co na nich bylo zvláštního? Nesly stopy opracování – byly například seříznuté a jedna dokonce i provrtaná! Takže by se dle archeologů mohlo jednat například o nástroje středověkých řemeslníků.
Základy pilíře Juditina mostu
Zajímavé také je, že během druhé průzkumné akce – v únoru roku 2016 - potápěči díky malé sondě v blízkosti staroměstského břehu u Karlova mostu objevili základy jednoho z pilířů Juditina mostu! Právě Juditin most byl v českých zemích nejstarším kamenným mostem, který bohužel v roce 1342 zničila povodeň. O patnáct let později ho nahradil Karlův most.
Poklad byl dokonce vystaven
Předměty, které byly v letech 2014 a 2016 nalezeny, byly ošetřeny v muzejních konzervátorských dílnách, odborně zpracovány a některé z nich byly v roce 2018 vystaveny ve vitrínách ve sklepení Staroměstské mostecké věže. Dnes už ve věži tato sbírka bohužel není, ale i tak je zajímavé jak Staroměstskou, tak Malostranské mostecké věže navštívit.
Staroměstská mostecká věž je nejstarší, nejcennější a nejzachovalejší částí Karlova mostu. A její prohlídka je skutečně magická. Nejenže nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů na Pražský hrad, na Vltavu i na Staré Město, nakonec kouzelných je i těch 138 schodů, které musíte kvůli tomuto nádhernému pohledu na metropoli vystoupat.
Zdroj obrázků informací o pokladu: stránky Magistrátu hl. m. Prahy.
Karlův most pod hladinou
Doprovodná multimedia a odkazy:
Nový kvíz a křížovky pro Velkou šifru k vytisknutí
Speciálně pro tuto publikaci jsme vytvořili zábavný kvíz Karlův most.
Kvíz obsahuje 16 otázek, které se týkají Karlova mostu, jeho soch a jeho bezprostředního okolí. Není však nutné, abyste nejprve četli knihu.
Můžete si ale vyzkoušet i některé ze starších kvízů, které se k tématu hodí:
Karel IV. a jeho pozoruhodný život - vědomostní kvíz k vydání časopisu Kamarádi1/2016
Pražské pověsti a legendy a Evropa v Praze - dva zábavné kvízy ke knížce Brána do kouzelné Prahy.
Tištěná kniha obsahuje křížovky pro Velkou šifru ke hře Honba za pokladem. Abyste si nemuseli tisknout celé strany knihy, múžete tisknout samotné křížovky přímo z tohoto PDF.
Videa o Karlovu mostu
Karel IV - stavitel., Dějiny udatného českého národa, Pavel Koutský
O neviňátku z Karlova mostu, Legendy staré Prahy, Mirek Veselý
V naší knížce je legenda na straně 18 - O staviteli Karlova mostu.
Jak se most ve 14. století stavěl - animace, Praha archeologická