slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Aktuální číslo časopisu Kamaradi02 2022 Publikace - Vyprávění o symbolech České republiky vypraveni o symbolech 2021
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

O soutěži „Vícejazyčnost je bohatství“

soutez vicejazycnost


Výpověď paní učitelky, která se s dětmi pravidelně soutěže účastní.

Jedním z hlavních témat Kamarádů je mnohojazyčnost. Proto vyhlašujeme každoročně celostátní dětskou kreativní soutěž s pěknými cenami „Vícejazyčnost je bohatství". Soutěž je určena dětem, které pocházejí z vícejazyčných rodin, národnostních menšin, mají zahraniční kořeny nebo se učí a komunikují vedle češtiny také v dalším jazyce. Je založena na čtení či předčítání literárních děl a vytváření kreseb na námět přečteného díla.

 

Soutěž je úzce spjata s konceptem projektu Kamarádi a motivuje děti k aktivnímu použití svého druhého jazyka, ke spolupráci, ale i k dosažení větší sebereflexe a sebevědomí. Soutěž záměrně cílí na všechny vícejazyčné děti. Překračuje tím hranice národnostních menšin. Spojuje všechny, kteří jsou šikovní a dokážou číst a psát v dalším jazyce již v raném věku. Soutěž poukazuje na přednosti, které přináší vícejazyčnost a rozmanitost kultur v naší multikulturní společnosti. Děti a pedagogy lákáme na atraktivní ceny (výlety pro celou třídu, výukové materiály a knížky). Cenami odměňujeme jak jednotlivce, tak i celé třídy. Nově oceňujeme za nejlepší spolupráci na soutěži i jednoho pedagoga. Další motivací k účasti je i samotné slavnostní předání cen a zahájení výstavy oceněných prací v Domě národnostních menšin v Praze (každoročně se účastní kolem 100 dětí, rodičů a pedagogů). Z nejlepších dětských prací následně vytváříme putovní výstavu, kterou vystavujeme na různých místech po republice v průběhu následujícího roku či let. Oceněné práce publikujeme jak na webu, tak i v časopise Kamarádi.
Na soutěži pravidelně spolupracujeme s mnoha partnerskými institucemi či firmami, které nám pomáhají s propagací či zajištěním cen do soutěže (Lezecké centrum smíchOFF, Techmania Science Center, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, nakladatelství Albatros a Morkes, Městská knihovna v Praze, Muzeum romské kultury,...)
V minulých ročnících se soutěže každoročně účastnilo kolem 800 dětí.
Kategorie jsou „Jednotlivci od 4 do 9 let", „Jednotlivci od 10 do 16 let" a „kolektivní práce (skupina, třída, škola)". Udělujeme zvláštní ceny pro školy za příkladnou spolupráci pedagogů na soutěži. Soutěží se o mnoho výletů (v roce 2015 jich bylo 10), krásné věcné ceny a výukové materiály.