slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Vícejazyčnost je bohatství banner prace 2022
Aktuální číslo časopisu Kamaradi02 2024 001
Publikace
Karlův most, pražský poklad Karluv most 2023 001
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Archiv 2017

Vánoční dílnička v Březiněvsi

2017-brezineves-042. prosince 2017, 15-18. hodin
Praha 8-Březiněves

Pokud vás neodradilo chladné počasí a zavítali jste v první prosincové sobotní odpoledne do Březiněvsi na severním okraji Prahy, mohli jste tam potkat i Kamarády. Jistě, bylo tu spousta lidí, protože zde probíhalo rozsvícení vánočního stromku s Mikulášskou nadílkou. My ale máme na mysli Kamarády papírové - tedy náš časopis. Ten zde byl zastoupen naší dlouholetou přispěvatelkou pro slovenštinu - Májou Madárovou.

Číst dál: Vánoční dílnička v...

Soutěž Vícejazyčnost je bohatství vyhlášena

vicejazycnost-2017-plakat-a3Spolek Zaedno vyhlašuje V. ročník kreativní soutěže na podporu čtení a psaní ve druhém jazyce "Vícejazyčnost je bohatství".

Práce jsou přijímány
od 1. 9. do 13. 10. 2017

Přihláška do soutěže Informace o soutěži 
Plakát (PDF)

Zastoupení Evropské komise přispělo odměnami do soutěže

darky-eklogo ekSoutěž Vícejazyčnost je bohatství 2017 je již vyhlášena. Termín uzávěrky 13. 10. 2017 je prozatím ještě daleko, ale dostávají se k nám informace, že děti společně se svými učitelkami již začaly tvořit. A my neúnavně shromažďujeme dárky a odměny do soutěže. Už nám dorazilo 6 krabic s krásných malovaných knížek, map a materiálů pro učitele, které nám poslalo Zastoupení Evropské komise v ČR.

Číst dál: Zastoupení Evropské...

Dílnička na náměstí Míru

2017-10let-dnm-0130. září 2017
náměstí Míru, Praha 2

U příležitosti oslav 10. výročí otevření Domu národnostních menšin a Festivalu pěveckých sborů národnostních menšin jsme byli poslední zářijovou sobotu pozváni na náměstí Míru na Praze 2. Program festivalu byl velice zajímavý, o publikum nebyla nouze, a navíc nádherně svítilo sluníčko. A tak se nám dětská kreativní dílna a prezentace časopisu Kamarádi dělala radostně.

Číst dál: Dílnička na náměstí Míru

Pozvěte nás!

koprivnice-2017-05Zaujal vás náš projekt? Je i ve vašem okolí mnoho dětí různých národností, žáků z cizojazyčného prostředí i bilingvních rodin? Rádi byste vašim žákům přiblížili témata národnostních menšin v ČR, multikulturní společnosti či kulturní a jazyková rozmanitost?

Rádi přijedeme i do vaší školy, knihovny či organizace a nabídneme kreativní vzdělávací programy, které lehkou a hravou formou poskytnou prvotní seznámení s tematikou MKV.

Číst dál: Pozvěte nás!

Na výstavu do prádleny?

2017-pradelna-plakat-sevda2017-pradelna-01Ne do prádelny, ale do Prádelny vás zveme na výstavu ilustrací pro děti.

15. 9. - 13. 10. 2017 a 18. 9. 2017
KC Prádelna, Holečkova 38a Praha 5

Přijďte se prohlédnout ilustrace Sevdy Kovářové pro časopis Kamarádi.

V rámci vernisáže zde 18. září proběhnula Keramická a batiková dílna. Děti byly z inkluzivní a multikulturní základní školy Grafická.

Číst dál: Na výstavu do prádleny?

Kamarádi na Zažít město jinak

2017-zazit-mesto-jinak-01

16. září. 2017,
ZŠ ohradní, Praha 4

zmj logoDalší zajímavou akcí, které se v září s Kamarády v rámci prezentace národnostních menšin tradičně účastníme, je pražská sousedská slavnost Zažít město jinak. Její michelská součást se letos nově konala v ZŠ Ohradní na Praze 4. V tělocvičně této velké školy jsme se setkali se spoustou skvělých dětí, učitelů a rodičů a opět jsme časopis rozdávali, a s dětmi tvořili v kreativní dílničce.

Jak na cizí jazyk?

logo-ctemedetemjinakPřemýšleli jste někdy nad tím, jak se lépe naučit cizí jazyk? A nemyslím zrovna to, že si doma sednete se slovníčkem a budete se učit slovíčka nazpaměť tak dlouho, až se je naučíte. To přece nikoho nebaví – a hlavně to ani moc nefunguje.
Co tedy fungovat může?

Skvělým způsobem je poslouchání písniček, sledování filmů, ale především čtení knížek. Proč zrovna knížky? Protože knížku si můžete vzít kamkoliv, nepotřebujete do ní baterie, vždycky se k ní můžete vrátit, při čtení můžete zažít prakticky cokoliv a vydat se do skutečných i fantastických světů, prostě čtení knížek je zábava – a čtete-li cizojazyčnou knížku, tak se zábava spojí s užitkem, protože si postupně krásně rozšíříte slovní zásobu a časem si poradíte i s gramatikou.

A jak na to, aby to fungovalo?
  • Vyberte si téma, které vás zajímá (Máte rádi např. fotbal nebo koně?)
  • Čtěte co nejčastěji
  • Dělejte si poznámky, vypisujte slovíčka, která se často opakují
  • Buďte trpěliví, pokud vám čtení nepůjde hned
  • Najděte si někoho, s kým si budete moct o knížkách povídat. Pokud nemáte nikoho takového ve svém okolí, např. na internetu je mnoho skupin zaměřených na četbu.
Nevíte, kde vhodné knížky najít?

Zkuste mrknout třeba na stránku čtemeDĚTEMjinak. Najdete tam spoustu krásných knížek a zaručeně si vybere každý. Navíc na této stránce najdete také soutěže o knihy a co víc – pokud tam rodiče knížky koupí a napíšou vaše jméno a datum narození, dostanete od nich dokonce dárek k jmeninám a narozeninám.

Do třetice v synagoze v Brandýse

2017-brandys-plakat-sevda-A3

27. 6. - 26. 8. 2017, synagoga v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi

Vypadá to, že jsme si brandýskou synagogu oblíbili - letos jsme v ní již po třetí. Tentokrát jsme zde vystavovali ilustrace Sevdy Kovářové pro časopis Kamarádi.

Číst dál: Do třetice v synagoze...

Muzejní noc 2017 v DNM

2017-pnm-01pmn2017-logo10. června 2017 od 19 hodin v Domě národnostních menšin

V rámci celovečerního programu muzejní noci proběhly prezentace časopisu Kamarádi formou kreativních dílen pod vedením Sevdy Kovářové a představení bulharské menšiny v Praze tanečníky souboru Bulgari při spolku Zaedno.

Číst dál: Muzejní noc 2017 v DNM

Muzejní noc v brandýské synagoze

2017-mn-brandys-01 festival-muzejnich-noci-2017
26. května 2017, 18. hodin
synagoga v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi

U příležitosti Muzejní noci 2017 jsme představili projekt Kamarádi.

Pod vedeím Sevdy Kovářové si děti i dospělí mohli v rámci výtvarné dílny zkusit vyrobit krásné papírové květiny podle návodu z časopisu Kamarádi. Někteří se naučili psát písmena hlaholice a nově jsme pro zájemce připravili lekci psaní ještě jednoho, pro nás neméně záhadného a zajímavého písma – hebrejštiny. Ti se po krátkém seznámení s tímto prastarým písmem pokoušeli napsat několik písmenek, slov či dokonce vlastní jméno právě v hebrejštině. Pozor si muselí dát také na to, že se píše zprava do leva a pouze samohlásky!

Číst dál: Muzejní noc v...

Výsledky překladatelské soutěže

rymy

Letos jsme spustili novou soutěž, a to v překladu do češtiny z polštiny nebo těšínského nářečí, jako její regionální varianty. Odvahu uspořádat tuto soutěž nám dal nejen aktivní přístup polských škol v ČR vůči našemu projektu, ale též partnerství s Polským institutem, který nás podpořil i v této novince.

Soutěže se zúčastnilo 62 dětí z 5 škol z česko-polského pohraničí. Vzhledem k tomu, že soutěž byla cílena pouze na jednu národnostní menšinu a měla náročnější podmínky, jsme s výsledky spokojeni.

Číst dál: Výsledky...

Čteme dětem na Světu knihy

sk2017-0211. 5. 2017 od 12.00 do 12.50 hodin
Veletrh Svět knihy, Literární sál

Stále se snažíme časopis a celý projekt prezentovat a propagovat odborné i široké veřejnosti. Tradičně jsme se zúčastnili i letošního veletrhu Svět knihy. Představili jsme zde časopis Kamarádi. Hlavní část prezentace byla tvořena zábavným programem pro děti – povídání pohádek v různých jazycích, nevšední kvízy a soutěže.

Číst dál: Čteme dětem na Světu...

Výstava v Synagoze

2017-brandys-014. 5., 18.00 (vernisáž) - 26. 5. 2017
Synagoga Brandýs nad Labem - Stará Boleslav

V krásných prostorách brandýské synagogy jsme ve čtvrtek 4. května 2017 zahájili výstavu vybraných dětských prací ze loňského ročníku soutěže Vícejazyčnost je bohatství.

Číst dál: Výstava v Synagoze

Kamarádi v Kopřivnici

koprivnice-2017-017. dubna 2017
ZŠ Floriána Bayera, Kopřivnice

V rámci prezentace a propagace projektu Kamarádi v regionech jsme na začátku dubna navštívili Základní školu Floriána Bayera v moravskoslezské  Kopřivnici. Tato skvělá škola nabízí individuální přístup k dětem a to podle jejich různorodých potřeb. Učitelé zde vedou děti k samostatnosti, sebeovládání a podporují jejich sebevědomí a kladný vztah k jejich spolužákům i ostatním lidem. Důležitou součástí výuky je multikulturní výchova a škola se účastní mnoha zajímavých projektů, které dětem rozšiřují obzory i nad rámec běžné školní výuky. Není teda náhodou, že zrovna sem jsme byli pozváni i my.

Číst dál: Kamarádi v Kopřivnici

Jarní soutěž ve tvoření slov - do 30. dubna

velikonoce2Časopis Kamarádi uspořádal on-line soutěž ve tvoření slov.

Soutěžilo se od 10. do 30. dubna 2017. Cílem soutěže bylo vytvořit co nejvíce slov ze zadaného slova. Počítají se veškeré slovní druhy kromě citoslovců a vlastních jmen a to ve všech různých tvarech. Například ze slova VÍCEJAZYČNOST se dá vytvořit ZAJÍC, NOS, ale VEJCE už ne – je v něm dvakrát E.

Hlavní cenou byla stříbrná pamětní medaile a další 4 soutěžící, kteří nalezli nejvíce slov, jsme odměnili věcnými cenami - knihami a našimi časopisy. Jejich seznam naleznete dále v článku.

Jak soutěžit?

O co se bude soutěžit?

Jak se přihlásit?

Číst dál: Jarní soutěž ve...

Dětská překladatelská soutěž

rymyPřeklad do češtiny z polštiny nebo těšínského nářečí, jako její regionální varianty.

Soutěž časopisu Kamarádi pro žáky základních škol a nižší stupeň víceletých gymnázií.

Spolek Zaedno v rámci projektu Kamarádi vyhlašuje dětskou soutěž v překladu do češtiny z polštiny nebo těšínského nářečí, jako její regionální varianty. Soutěž je pořádaná pod záštitou Polského institutu.

Číst dál: Dětská překladatelská...

Výstava dětských prací pokračuje na Smíchově

smichov2017-vicejazycnost-0127. 3. -  24. 4. 2017
MKP Smíchov, Náměstí 14. října 83/15, Praha 5

Výstava je sestavena z reprodukcí a originálů nejlepších dětských prací z loňského ročníku soutěže Vícejazyčnost je bohatství. Je k vidění ve smíchovské pobočce Městské knihovny v Praze a potrvá od 27. března do 24. dubna 2017.

Číst dál: Výstava dětských prací...

Jak děti pracují s časopisem

praskacka2017Na základní škole Praskačka (nedaleko Hradce Králové) četly děti v rámci jejich čtenářského klubu náš časopis. Inspiroval je k nakreslení těchto obrázků. Budeme rádi, když nám napíšete ( Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ), jak z časopisem pracujete u vás a podělíte se s ostatními o vaše zkušenosti.
Odkaz na původní článek ZDE

Výstava ilustrací z časopisu Kamarádi

plakat-vystava-sevda-201727. 2. - 27. 3. 2017
MKP Smíchov, Náměstí 14. října 83/15, Praha 5

Výstava ve smíchovské pobočce Městské knihovny v Praze představuje ilustrace a layouty Magistry umění Sevdaliny Kovářové Kostadinové. Díla vznikala během posledních let při tvorbě vícejazyčného časopisů pro děti Kamarádi.

Pobočka Městské knihovny v Praze je umístěna v nádherné Smíchovské tržnici - secesní budova z počátku 20. století.  Jedná se o jednu z největších poboček MK s jedinečným vnitřním prostorem s horním osvětlením a zvýšenými galeriemi. Užitná plocha pro uživatele knihovny je 1033 m2 a kapacita knihovního fondu je 80 000 knihovních jednotek.

Číst dál: Výstava ilustrací z...