motyl jesterka vazka zajic zaba slavik ptacek holka deda kour deti logo motyl jesterka vazka ruka
Aktuální číslo časopisu  Kamaradi04 2020 1 Galerie prací Vicejazycnost 2020 banner galerie 160x120Pražská příloha časopisu Prazska abeceda PDF 1Bonus - Jedna multimediální lekce angličtiny
hrava anglictina
%MCEPASTEBIN%
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Kamarádi příloha 2013

Vítězné a vybrané práce ze soutěže Vícejazyčnost je bohatství

Tematická příloha časopisu Kamarádi, která představuje vítězné a další vybrané práce z celostátní dětské kreativní soutěže „Vícejazyčnost je bohatství“ vyhlášené naším časopisem. Šlo o první ročník soutěže a mile nás překvapil nejen váš velký zájem zúčastnit se, ale i vysoká kvalita dětské tvorby. Všem žákům, jejich učitelům či rodičům srdečně děkujeme.

Do redakce dorazilo kolem 850 prací – obrázky, komiksy i celé knížky. Nejlepší z nich jsou součástí výstavy, která bude zahájena v pondělí 9. prosince 2013 v Domě národnostních menšin v Praze a pak poputuje po republice.
Soutěž „Vícejazyčnost je bohatství“ byla určena dětem, které pocházejí z vícejazyčných rodin, národnostních menšin, mají zahraniční kořeny nebo se učí a komunikují vedle češtiny také v dalším jazyce. Skvělá letos byla kolektivní účast větších skupin dětí i celých tříd, což je jistě známkou dobré práce pedagogů těchto dětí. Do redakce nám přišlo kolem 20 kolektivních děl vytvořených na základě přečteného textu. Texty byly v mnoha různých jazycích – v ruštině, němčině, polštině či dokonce ve vietnamštině či romštině! Proto jsme změnili původní plán a namísto jedné ceny pro školu jsme jich přidělili více. Soutěže se též zúčastnily stovky jednotlivců. Dostali jsme překrásná díla, některá z nich technicky velmi dobře zpracovaná; k některým byly připojené i obsáhlé texty. Zúčastnily se děti, které ovládají některý z jazyků národnostních menšin v ČR či jazyk světový. Ale byli i tací, kteří ovládají arabštinu, kazaštinu, katalánštinu či africký jazyk Yoruba.
Hlavní cenou je „adrenalinový“ výlet pro celou třídu na největší lezeckou stěnou v Česku. Tu komise po dlouhém váhání přidělila Georgi Georgievovi z Bulharské školy v Praze. Gratulujeme vítězi a jeho učitelce paní Luize Staneve. Zde si dovolíme citovat slogan olympijských her: „Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.“ V naší soutěži vyhrál každý, kdo se zúčastnil. Vyhrál hlavně sebevědomí, že umí další jazyk, a tím je bohatší.
Vaši Kamarádi.

Přílohu časopis ve formátu PDF si můžete stáhnout z prohlížečky Publero