slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Vícejazyčnost je bohatství banner prace 2022
Aktuální číslo časopisu Kamaradi03 2024 001
Publikace
Karlův most, pražský poklad Karluv most 2023 001
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Archiv 2020

Další publikace pro děti

Jak rostla Praha 2020 01Jak rostla Praha

V prosinci jsme vydali publikaci, která je určena na podporu integrace dětí s odlišným mateřským jazykem na území Prahy a na jejich seznámení s kulturními a historickými hodnotami našeho hlavního města. Materiál má jak tištěnou, tak interaktivní elektronickou podobu, kterou můžete využívat k práci ve třídách nebo skupinách, například i prostřednictvím elektronické tabule.

Autorkou koncepce knihy a ilustrací je Sevdalina Kovářová.

Kniha vychází s finanční podporou Magistrátu hlavního města Prahy a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Jak rostla Praha

Vícejazyčnost je bohatství 2020 a COVID

prodlouzeni uzaverkyNovinky spojené s epidemiologickou situací.

Milí a vážení zájemci o účast v letošním ročníku soutěže.

Opatření proti šíření koranaviru přímo ohrožují soutěž Vícejazyčnost je bohatství. Postupné zavíraní škol nás nutí projekt několikrát měnit. V současné situaci máme obavy, zda se školy – hlavní „partner“ – budou moci letos do soutěže vůbec zapojit, či započatá díla dokončit. Proto se obracíme s prosbou k vám, abychom společnými silami soutěž propagovali, sdíleli, lajkovali (podrobnosti dále v článku). S jediným cílem – dostat se co nejblíže k rodičům, kteří by s dětmi doma četli a tvořili a přihlásili své ratolesti na soutěže Vícejazyčnost je bohatství. Aby bylo na tvorbu více času, rozhodli jsme se prodloužit uzávěrku soutěže na 11. listopadu 2020.

Číst dál: Vícejazyčnost je...

Vyhlášení soutěže 2020

Vicejazycnost 2020 plakat A3Spolek Zaedno vyhlašuje VIII. ročník kreativní soutěže na podporu čtení a psaní ve druhém jazyce "Vícejazyčnost je bohatství".

Práce jsou přijímány
od 1. 9. do 11. 11. 2020
TERMÍN PRODLOUŽEN!

Přihláška do soutěže Podmínky soutěže
Plakát (PDF)

Identifikační štítky (PDF)

Hlavní téma ročníku:
Pohádky v cizích jazycích.

Číst dál: Vyhlášení soutěže 2020

Virtuální výstava

VIR nám letos bohužel narušil některé aktivity. Některé výstavy dětských prací z loňského ročníku soutěže Vícejatyčnost je bohatství se bohužel neuskuteční, protože školy i knihovny jsou momentálně zavřené. Proto jsme vytvořili VIRtuální výstavu ve formě videa. Berte ji jako inspiraci pro letošní ročník soutěže. Uzávěrka je posunuta na 10. listopadu.

Dárky do letošní soutěže se již hromadí

darky 01Pro všechny děti, které se chystají zapojit do letošního ročníku soutěže Vícejazyčnost je bohatství máme skvělou zprávu. Navzdory nástrahám, které nám připravuje koronavirová epidemie se nám i letos daří shromažďovat spoustu krásných dárků a knih, které dostanou účastníci soutěže. Velikou zásilku obsahující šest těžkých krabic, a ještě několik tašek jsme dostali z Evropského domu v Praze. Děti se mohou těšit například na knihy, trička, zástěry, tašky, ale i hodnotnější dary, jako jsou třeba stylové bezdrátové speakery či vtipné lampy do stanu nebo do pokojíčku. Kolegům z Evropského domu tímto děkujeme za dlouholetou podporu našich aktivit.

Posílejte obrázky, ať máme komu dárky rozdat!

Tvoříme do soutěže

Maxmilian ValekNáměty ke společnému tvoření

Délka aktivity: minimálně 2 vyučovací hodiny
Vzdělávací oblasti: člověk a společnost, umění a kultura, jazyk a jazyková komunikace
Průřezové téma: multikulturní výchova
Cíle: Seznámení se s cizím jazykem a kulturou. Učit žáky respektovat zvláštnosti různých etnik. Rozvíjet jejich jazykové znalosti, čtenářská gramotnost, manuální zručnost a estetické cítění.
Pomůcky: výtvarný materiál, texty/úryvky pohádek v cizích jazycích
Materiály k využití:

Číst dál: Tvoříme do soutěže

Multikulturní program - Němčina on-line

2020 nemecko kodanska 01V rámci multikulturních programů jsme si vyzkoušeli zajímavý experiment. Byla jím on-line lekce němčiny pro úplné začátečníky. Lekci vedla Anna Cellerová z Goethe-Institutu v Praze, který byl společně s Evropským domem naším partnerem. Lekce samotná byla součástí širšího programu zaměřeného na německou menšinu, který jsme realizovali v ZŠ Karla Čapka, Kodaňská na Praze 4.

Díky epidemiologické situci budeme muset letošní programy dokončit celé on-line, proto pro nás byla tato "generální zkouška" cennou zkušeností.

Prezentace našich aktivit na konci léta 2020

2020 Barevna devitka 03Letošní babí léto nám přineslo několik příležitostí, jak prezentovat naše aktivity. Většina z nich proběhla venku, tak je naštěstí nemohly nepřiznivé epidemiologické podmínky překazit. Uvádíme zde krátký výčet akcí, na kterých byly prezentovány projekty Kamarádi, Multikulturní programy do škol, ale i další aktivity našeho spolku.

Číst dál: Prezentace našich...

Ukrajinský program slovy paní učitelky

2020 ukrajina chlupa 01V září nás navštívila lektorka paní Sevda Kovářová ze spolku Zaedno.

Z jejich kreativních multikulturních programů jsme si letos vybrali Ukrajinský program. V 5. třídě probíráme téma Evropa a snažíme se žáky seznamovat s kulturní rozmanitostí Evropy. Ve třídě máme hned několik dětí, které přišly s rodiči z Ukrajiny, a téma je nám tím pádem blízké. Hodí se i proto, že ukazuje, jak podobné i velmi odlišné mohou kultury na evropském kontinentu být. Strávili jsme se paní lektorkou dvě zábavné hodiny naplněné informacemi o Ukrajině.

Číst dál: Ukrajinský program...

Realizace multikulturních programů v roce 2020

V roce 2020 realizuje Spolek Zaedno Kreativní multikulturní programy na podporu dětí ve vzdělávání pro život v multikulturní společnosti. Projekt je zaměřen na děti z pražských škol. Jeho hlavním cílem je rozvoj poznání mezi cizinci, národnostními menšinami a majoritní společností. Školám nabízíme programy s různými tématy – kulturní rozmanitost, kultura polská, kultura ukrajinská atd.

Číst dál: Realizace...

Multikulturní programy do škol - shrnutí 2020

mk 2020 15V roce 2020 realizoval spolek Zaedno za podpory Magistrátu hl. m. Prahy projekt Kreativní programy na podporu dětí ve vzdělávání pro život v multikulturní společnosti. Projekt je zaměřen na děti z pražských škol. Jeho hlavním cílem je rozvoj poznání mezi cizinci, národnostními menšinami a majoritní společností. Školám jsme nabídnuli programy s různými tématy – kulturní rozmanitost, kultura slovenská, rakouská, německá, polská, ruská nebo romská. 

Realizovali jsme celkem 17 lekcí pro různé školy na různých místech v Praze. Celkový počet účastníků (děti a pedagogové) byl cca 500.

Číst dál: Multikulturní programy...

Vyhlášení vítězů soutěže Vícejazyčnost je bohatství a Speak Dating Junior 2020

Milé děti, vážení pedagogové a rodiče.

S radostí oznamujeme výsledky VIII. ročníku literárně-kreativní soutěže na podporu čtení a psaní ve druhém jazyce „Vícejazyčnost je bohatství".

Celé vyhlášení a doprovodný program Speak Dating Junior (tedy první seznámení se s jazyky) je formou videí. Ke Speak Datingu patří pracovní listy, které si můžete stáhnout dále v článku.

Celý program:

Videa si můžete pustit buď formou playlistu automaticky všechna za sebou - první video, nebo si je můžete přehrávat jednotlivě - dále v článku.

Seznam výherců

Sznam výherců a galerii prací najdete v samostatném článku.

Číst dál: Vyhlášení vítězů...

Letní putování výstav po Čechách a Moravě

2020 uherske hradiste 01Rok 2020 je bohužel ve znamení koronavirové epidemie. Mnoho projektů, ale i naše běžné životy jsou každodenně ovlivňovány změnami, které tato situace přináší. Na jaře byli na dlouhé měsíce zavřené školy, knihovny a další instituce. Se začínajícím podzimem se situace moc nelepší, a navíc se každý den mění. Proto i naše organizace se letos potkává s výzvou plnit své plány a realizovat naplánované projekty. Musíme proto velice poděkovat našim partnerům a sympatizantům ze škol a knihoven, kteří se nám i v této nepříznivé situaci snaží poskytnout zázemí pro naše výstavy, ale i pro další aktivity.

Číst dál: Letní putování výstav...

Cestou zemí Českou

2020 Cestou zemi ceskou A318. září 2020
Dům dětí a mládeže Modřany

V toto páteční odpoledne, v den krásného babího léta, jsme zúčastnili akce „Cestou zemí Českou“. I přes počáteční obavy pořadatelů z nízké účasti, kvůli epidemiologické situaci, si akce našla své příznivce, a nakonec dorazilo přes 400 návštěvníků.

Na našem stánku se děti a rodiče mohli těšit na časopis Kamarádi a dvě kreativní dílny. O úspěchu dílen hovoří fakt, že před naším stánkem byla skoro nepřetržitě fronta zájemců o „multikulturní tvoření“. Malovali jsme speciální technikou zvířátka podle ukrajinské výtvarnice Marii Primačenko. Další dílna byla inspirována projektem Laskavost – mezi lidmi most. Zde jsme vyráběli náramky přátelství ve barvách vlajek národnostních menšin v ČR.

 

Číst dál: Cestou zemí Českou

Laskavost – mezi lidmi most

logo laskavostPod tímto záhadným názvem se skrývá nová iniciativa, do které se časopis Kamarádi zapojil. Cílem je poukázat na to, že příslušníci národnostních menšin jsou součástí české společnosti a že si navzájem můžeme poskytovat poučení či kulturní zážitky.

Iniciativa bude zakončena galavečerem, na kterém lidé z různých národností představí kulturní program. Pro děti z pražských škol, ale i pro pražské seniory připravujeme zvláštní program – dílnu s multikulturním zaměřením. V dílně pod vedením našeho lektora nebo i sami podle foto či video návodu můžete vyrábět náramky v barvách vlajek různých národů.

Číst dál: Laskavost – mezi lidmi...

Seznam výherců soutěže Vícejazyčnost je bohatství 2020

17 Vodnany Kniha 02

Galerie prací

Letošního ročníku se zúčastnilo téměř 500 dětí a 67 pedagogů z 28 škol a dalších organizací z celé České republiky.
Letos rozdáme mnoho věcných cen, ale tradiční výlety a exkurze se lets nemohou konat.

Vzhledem k složité a stále se měnící situaci, která provázela celou letošní soutěž, jsme zpočátku ani nedoufali, že se nám sejde takové množství prací. Rozhodli jsme se proto odměnit všechny účastníky soutěže a udělit pouze několik speciálních ocenění.

Veškeré práce jsou si můžete prohlédnout v galerii prací, nebo kliknutím na název školy u každého účastníka.

VIDEO - Vyhlášení výsledků

Celé letošní slavnostní vyhlášení probíhá pouze on-line formou videí - můžete se na něj podívat v samostaném článku.

Číst dál: Seznam výherců soutěže...

Hravá angličtina pro malé školáky

pexeso ovoceFruits - ovoce

V této krátké lekci se děti naučí názvy 12 druhů ovoce. Poslouží jim k tomu krátké pětiminutové video, pracovní listy ke stažení a on-line hra. Pracovní list obsahuje vedle slovníčku hru na vystřihnutí - ovocné pexeso. On-line hra je rovněž ovocné pexeso, které najdete mezi výukovýma pexesama.

Celá lekce vznikla jako náš příspěvek dětem pro domácí výuku angličtiny v době "koronavirových prázdnin".

Číst dál: Hravá angličtina pro...

Kamarádi v době epidemie

Kamaradi01 2020 1Epidemie koronaviru způsobila v životě každého z nás značná omezení a ovlivnila také projekt Kamarádi. Letošní první číslo časopisu je už vytištěné, ale distribuce tištěné verze je pozastavena z důvodu nepřítomnosti dětí ve školách. Časopis rozešleme, jakmile se tam děti a učitelé vrátí. Prozatím jsme na internetu umístili digitální verzi časopisu, která je obohacena multimediálním a interaktivním obsahem.

Pevně doufáme, že obzvlášť teď, když se děti učí na dálku je náš web užitečný a přináší další možnosti pro zpestření klasické výuky.

Dále se dočtete, co vše zde můžete nalézt.

Číst dál: Kamarádi v době epidemie

Pracovní listy ke stažení

Stáhněte a vytiskněte si pracovní listy ve formátu PDF

slovensko slovickaZákladní slova v různých jazycích.

Děti si mohou vyzkoušet tipnout, jak se v devíti různých jazycích řeknou tato slovíčka:

vlajka, maminka, táta, děvče, chlapec, strom, květina, dům, pes, kočka, kůň, měsíc, hvězda, slunce, vlaštovka, boty, koště, slepice, čepice, košile.

PDF pro daný jazyk si stáhnete kliknutím na odkaz či příslušnou vlaječku dále v článku.

Číst dál: Pracovní listy ke stažení

Návštěva institucí Evropské unie v Bruselu pro pedagogy

vylet brusel 01

Zajímavou odměnu za umístění v naší soutěži „Vícejazyčnost je bohatství“ získala Patronka vícejazyčnosti paní učitelka ze Základní školy a Gymnázia Vodňany Zdenka Vavrušková. Odměnu se nám podařilo zajistit díky našemu partnerovi – Zastoupení Evropské komise.
Následuje krátké povídání paní učitelky Vavruškové o tom, co zažila.

Číst dál: Návštěva institucí...