Slavnostní předání cen 4. ročníku soutěže Vícejazyčnost je bohatství
11. 11. 2016 od 14 hodin
Clam-Gallasův palác Husova 20, Praha 1
Naše každoroční dětská soutěž zná své letošní vítěze! 140 dětí v doprovodu rodičů či pedagogů se osobně zúčastnilo Slavnostního předání cen 11. listopadu v historických prostorách Clam-Gallasova paláce v Praze. Někteří dorazili na tuto událost z velké dálky – např. z Ostravy, Českotěšínská nebo Valašska.
Letos, v roce 700. výročí narození Karla IV., jsme chtěli, aby vyvrcholení soutěže bylo vskutku královské – bohaté na zážitky a výjimečné. Proto se vše odehrálo v nádherném barokním paláci na místě, kde stával ve 14. století dvůr moravského markraběte Jošta, synovce Karla IV., z něhož se zachoval klenutý prostor sklepa. Současný palác je významnou památku umístěnou v centru Prahy na tzv. královské cestě. Majitelé paláce Gallasové i Clam-Gallasové byli milovníky a mecenáši umění; jejich palác tak byl známým pražským kulturním centrem, ve kterém vystoupili i W. A. Mozart a L. van Beethoven.
A jak to všechno proběhlo? Krásně, ale příliš rychle uplynul čas, který jsme společně v pražském paláci strávili. Čas, který jsme my, jako organizátoři, tak pečlivě připravovali a kvůli kterému jste vy, jako hosté, dorazili do Prahy ze všech koutů republiky.
Cen jsme předali opravdu hodně – bylo jich 10 těžkých krabic převážně dětských knížek, výukových materiálů a časopisů. Nejatraktivnějšími cenami soutěže jsou však výlety. Bohužel ne všichni, kterým jsme výlet nabídli, měli možnost nabídku využít. Proto se seznam výletů neshoduje přesně s pořadím úspěšnosti v soutěži.
Krásná moderátorka Tereza Blažková ve středověkých šatech postupně vyvolávala na scénu vítěze a ti si ceny přebírali – radostně, ale i občas nervózně – ne každý je zvyklý na početné publikum, slavnostní oblečení, mikrofon, fotografování, křišťálové lustry a barokní fresky. Ti odvážnější odpovídali na zvídavé otázky moderátorky a prozradili, jak se o soutěži dozvěděli, proč se zúčastnili, či co a jak tvořili. Zazněly i růžné jazyky. Nechyběly ani pochvaly, gratulace a mnoho úsměvů. Ceny předávali spolupracovníci a partneři projektu Kamarádi. Srdečně tímto všem partnerům děkujeme za podporu a poskytování věcných a jiných darů, propagaci a souznění s naší iniciativou.
Po předání cen jsme se ponořili do atmosféry středověku díky středověké hudbě a tancům souborů La Fiamma a Alla Breve. Předvedli nám historické tance a pak děti učili zábavným způsobem krok za krokem středověké tance. A najednou bylo v paláci několik desítek tančících princů a princezen. To byla nádhera!
V sousedním salonku byla připravena improvizovaná výstava letošních nejlepších dětských prací a malé občerstvení. Oboje malí návštěvníci velice ocenili. A my dospělí jsme měli radost z toho, jak se děti, včetně těch nejmenších ze školek, pěkně chovaly a udržely pozornost celé odpoledne.
Seznam výherců výletů
- Karolína Vorlová, ZŠ Hustopeče – výlet do Romského muzea v Brně.
- Magdalena Michałek, ZŠ Karviná-Fryštát – výlet do Romského muzea v Brně.
- Eszter Hlavács, ZŠ Na Chodovci, Praha – edukativní program v Galerii hl. m. Prahy.
- 4. A, 4. B, 5. A, 5. B, ZŠ sv. Voršily v Praze – edukativní program v Galerii hl. m. Prahy.
- Wiktor Macura, ZŠ Dolní Lutyně – výlet do skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm.
- Skupina 28 žáků, ZŠ Jiřího z Poděbrad, Praha 3 – návštěva Lezeckého centra SmíchOFF v Praze.
- Skupina 26 žáků, ZŠ Jiřího z Poděbrad, Praha 3 – výlet do Techmanie v Plzni.
- 17 dětí, ZŠ Dubňany – návštěva vybraného filmu ve 3D kině v Hodoníně.
- 8. třída, Bulharská ZŠ Dr. Petra Berona – edukativní program na Petřínské rozhledně, součásti Muzea hlavního města Prahy.
- 5. B, ZŠ Ostrava-Poruba – výlet po kulturních a historických památkách Prahy.