slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Aktuální číslo časopisu Kamaradi05 2022
Vícejazyčnost je bohatství banner vysledky 2022 banner prace 2022
Dejte známky našemu časopisu zakovska
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Děti kreslí pro Ukrajinu

2022 Deti pro Ukrajinu plakatSpolek Zaedno, Unity Power for Ukraine a DNM Praha Vás zvou na výstavu dětských obrazů.

Vernisáž proběhne v pátek 25. 11. od 18 h v galerii Domu národnostních menšin, Vocelova 3, Praha 2.
Součástí vernisáže bude vystoupení ukrajinských hudebníků, ochutnávka tradičních ukrajinských pochutin či možnost zakoupení suvenýrů.
Výstava potrvá od 16. do 30. 11. 2022.

Výstava obsahuje dva ucelené soubory. První je tvořen obrázky, které nakreslily ukrajinské děti v metru města Charkova, kde tyto děti nacházely útočiště v době invaze. Děti v metru trávily mnoho času, měly tam improvizovanou školu, školní lavice a mimo jiné i výtvarnou výchovu. Výstava vám představí jejich myšlenky a pocity, zejména touhu po míru a ukončení války.

Druhý soubor obsahuje dětské obrazy vytvořené dětmi v České republice na téma Příběhy spojené s válkou na Ukrajině v rámci celostátní soutěže Vícejazyčnost je bohatství 2022. Tyto děti pocházejí převážně z řad národnostních menšin, ale je mezi nimi i řada ukrajinských uprchlíků. Některá díla jsou tvořena společně s jejich novými českými kamarády.

Příběh, který stoji za obrázky z Charkova:

Válka očima dětí

Tyto obrázky se k nám dostaly úplnou náhodou – s humanitární pomocí, kterou náš fond vypravil do Charkova. Humanitární pomoc vyložili v bombardovaném Charkově a zpět přivezli obrázky. V charkovském metru přespávali naši dobrovolníci spolu s obyvateli Charkova a tehdy měli možnost tam vidět, jak se učitelé, pětatřicet metrů hluboko pod zemí, snažili alespoň trochu zabavit děti, aby alespoň na chvíli zapomněly, jaké hrůzy se dějí na povrchu.

Touto výstavou chceme jen ukázat, že DĚTI DO VÁLKY NEPATŘÍ!!! Děti mají právo na šťastné a klidné dětství. Bohužel, kvůli válce zůstalo na Ukrajině mnoho dětí bez rodičů, válka jim je vzala… Nevíme ani z poloviny, jaká bída, bolest, a zkáza potkala ty lidi. A něco takového se bohužel děje v Evropě v 21. století. Není to tak daleko, jak se některým zdá…

Ivanna Larová, Unity Power for Ukraine