slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Vícejazyčnost je bohatství banner prace 2022
Aktuální číslo časopisu Kamaradi05 2024 001
Publikace
Karlův most, pražský poklad Karluv most 2023 001
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Zveřejnění výsledků soutěže 2023

Ceny Vicejazycnost 2023 plakat A3Milé děti, vážení pedagogové a rodiče.

S radostí oznamujeme výsledky XI. ročníku soutěže na podporu výuky jazyků a lepšího mezikulturního porozumění „Vícejazyčnost je bohatství".

Po roce se opět velmi těšíme na autory oceněných prací a jejich pedagogy, případně rodiče či příbuzné na slavnostním odpoledni.

Slavnostní předání cen 11. ročníku soutěže proběhne 10. listopadu od 13 h v Evropském domě, Jungmannova 24, Praha 1.

Galerie soutěžních prací

11. ročník soutěže Vícejazyčnost je bohatství 2023 – soutěže, která pobízí děti a jejich dospělé mentory k výuce jazyků a lepšímu mezikulturnímu porozumění již zná své vítěze.

Tato nevšední soutěž zapojila za dobu svého trvání aktivně do hravého učení a tvorby tisíce malých a velkých účastníků z celé České republiky, ale občas i z různých koutů světa. A ti účastníci již jedenáctým rokem krůček po krůčku, mnohdy i nevědomky, společně dělají velkou věc – mění sami sebe, ale i naši společnost k lepšímu!

Z nespočtu soutěžních prací, ale i z dokumentace, kterou nám pečlivě posíláte, je každoročně zřejmé, že se při práci na soutěži dějí malé zázraky. Nevýhody se stávají přednostmi, speciální potřeby jsou brány jako běžná součást každodenního života, z integrace se stává soudržnost, z multietnických vztahů se stává přátelské soužití, odlišnost se začíná brát jako obohacení, empatie přichází namísto nezájmu, z nerozumění se stává pochopení, ze soupeření spolupráce, cesta k poznání a sebepoznání se stává cílem…

Zkrátka táhneme za jeden provaz, jak to krásně znázornily děti z 21. ZŠ Plzeň ve svém společném soutěžním projektu!

Další soutěžní obraz nám přímo ilustruje, že je vícejazyčnost a učení se jazyků opravdové bohatství. Nakreslily to děti z FZŠ profesora Otokara Chlupa z Prahy.

Jak rádi říkáme, v soutěži Vícejazyčnost je bohatství vyhrává každý, a to již tím, že se ji zúčastní. Je velice potěšující, že samotné děti na některých školách prováděly výběr děl, která do soutěže zaslaly. Vynasnažili jsme se ocenit co nejvíce dětí a škol a také jsme vynaložili velké úsilí, aby dárků pro oceněné účastníky bylo co nejvíce. Zde musíme velice poděkovat všem, kteří nám dárky poskytli (bylo to přes 10 organizací a institucí, ale za všechny zmiňujeme ty, které poskytly nejvíce – MHMP a Zastoupení EK).

Při oceňování jsme brali v úvahu mnoho různých faktorů, včetně mnohokrát opakované účasti některých škol, speciálních vzdělávacích potřeb některých účastníků, počtu zapojených dětí a spolupráce v dětských kolektivech. Roli hrály také inovativnost a originálnost nápadů, zapojení mezipředmětového a projektového vzdělávání, počet použitých jazyků, výtvarné provedení a vytrvalost při práci či dokumentace soutěžního procesu. Může se přesto stát, že budete mít mezi pracemi vašich dětí jiného favorita. A je to zcela v pořádku, neváhejte nám svůj názor sdělit.

Velice nám zaleží na vašem názoru na téma průběh soutěže a na slavnostní předání cen a za zpětnou vazbu budeme moc rádi. Pište nám na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo nám můžete vyplnit krátký on-line dotazník. Předem vám všem velice děkujeme!

A jaký vůbec byl 11. ročník soutěže?

Byl to hodně úspěšný ročník s rekordní účastí! Pro milovníky statistik uvádíme i pár čísel.

Celkem se zúčastnilo 49 škol a organizací, 105 pedagogů a 935 žáků, z čehož jich 223 tvořilo jako jednotlivci a 712 v rámci soutěžních kolektivů. My jsme z došlých prací zpracovali celkem 655 obrázků – zdigitalizovali, případně barevně upravili a uspořádali v on-line galerii. Tradičně se zúčastnilo nejvíce škol z Moravy a Slezska, nejvzdálenější škola byla Česká škola z britského Manchesteru a zapojili se též děti, které navštěvují knihovnu ve slovenském Zvolenu.

V rámci soutěže děti použily celkem 33 různých jazyků – byly to angličtina, arabština, běloruština, bulharština, čeština, čínština, francouzština, hindština, holandština, chorvatština, irština, italština, japonština, korejština, kubánština, maďarština, makedonština, moldavština, mongolština, němčina, norština, perština, polština, romština, ruština, řečtina, slovenština, srbština, španělština, těšínské nářečí, turečtina, ukrajinština a vietnamština. Nejčastěji se však letos objevovala ukrajinština.

Děkujeme všem účastníkům a jejich učitelům za jejich elán do práce! Vítězům srdečně gratulujeme! Těm, kteří nezvítězili, připomínáme motto této soutěže – a to, že v ní vyhrává každý, kdo se jí zúčastní! A proč? Protože se u toho i něco nového naučí.


Oceněné práce

z XI. ročníku soutěže Vícejazyčnost je bohatství 2023

Titul „Patron vícejazyčnosti“ – za komplexní spolupráci pedagoga na soutěži
Titul „Škola roku“ – za zapojení celé školy do soutěže

Zvláštní soutěžní kategorie a téma pro ukrajinské a další dětské uprchlíky
  • 1. místo: Kluci z Kostelní, 3 děti, 6-14 let, ukrajinština, čeština, ZŠ Dřevohostice
  • 2. místo: Oleksandra Slobodianiuk, 9 let, čeština, ZŠ Čeladná
  • 3. místo: Nová generace, 6 dětí, 10-13 let, ukrajinština, čeština, ZŠ a MŠ nám. Jiřího z Lobkovic, Praha 3

Ocenění za vynikající účast:


Kategorie „Jednotlivci – mladší děti“

Ocenění za vynikající účast:


Kategorie „Jednotlivci – starší děti“

Ocenění za vynikající účast:


Kategorie „Kolektivní práce – mladší děti“
  • 1. místo: Třída 3.C, 21 dětí, 8-10 let, čeština, ukrajinština, běloruština, ruština, chorvatština, bulharština, irština, slovenština, FZŠ Trávníčkova, Praha 13
  • 2. místo: 5.A, 15 dětí, 10 let, čeština, angličtina, slovenština, korejština, španělština, chorvatština, holandština, řečtina, maďarština, Galileo school, Frýdek-Místek
  • 3. místo: 3.A, 26 dětí, 8-9 let, čeština, ukrajinština, vietnamština, angličtina, 21. ZŠ Plzeň

Ocenění za vynikající účast:

  • 5. ročník, 17 dětí, 9-10 let, čeština, slovenština, němčina, vietnamština, ukrajinština, Sunny Canadian International School, Jesenice u Prahy-Osnice
  • Montessori třída, 10 dětí, 6-9 let, čeština, romština, ukrajinština, angličtina, slovenština, ZŠ Floriána Bayera, Kopřivnice
  • Družina 1. třída, 16 dětí, 6-7 let, český, polský, těšínské nářečí, MŠ a ZŠ s pol. jaz. vyuč., Český Těšín
  • Legendární Maďaři, 4 děti, 7-8 let, maďarština, Spolek Iglice, Praha
  • 4. třída, 5 dětí, 9 let, polština, ZŠ a MŠ s pol. jazykem vyučovacím, Bukovec
  • 1. inovativní, 13 dětí, 6-8 let, čeština, ukrajinština, ZŠ Jungmannova, Jihlava

Kategorie „Kolektivní práce – starší děti“
  • 1. místo: ZŠG Vodňany, 45 dětí, 12-16 let, angličtina, němčina, španělština, bulharština, maďarština, chorvatština, polština, slovenština, ZŠ a gymnázium Vodňany
  • 2. místo: Osmáci a deváťáci, 22 dětí, 13-15 let, angličtina, němčina, slovenština, ukrajinština, perština, ZŠ a MŠ Milotice
  • 3. místo: 5. třída, 10 dětí, 7-15 let, čeština, slovenština, ZŠ Floriána Bayera, Kopřivnice

Ocenění za vynikající účast:

  • Trolové, 12 dětí, 12-13 let, angličtina, francouzština, japonština, hindština, arabština, španělština, ZŠ a MŠ Řečany nad Labem
  • 7. třída, 5 dětí, 12-13 let, bulharština, Bulharská ZŠ a gymnázium Dr. Petra Berona, Praha 6
  • Třída 6.A, 23 dětí, 11-13 let, romština, ukrajinština, mongolština, čeština, ZŠ Křížová 33 Jihlava
  • 1.E, 3.B, 4.B, 2.F, 2.E, 21 dětí, 14-17 let, čeština, ruština, angličtina, Gymnázium Na Vítězné pláni, Praha 4
  • Žáci 8. a 9. ročníku se speciálními vzdělávacími potřebami, 10 dětí, 14-16 let, čeština, romština, ZŠ A. Jiráska 140, Lanškroun
  • 7.A, 3 děti, 12-13 let, slovenština, Fakultní ZŠ profesora Otokara Chlupa, Praha 13

Kategorie „Škola za příkladnou spolupráci“:

Účast na Speak Dating JR získávají:
  • FZŠ Trávníčkova, Praha 13
  • ZŠ a MŠ Řečany nad Labem
  • ZŠ a MŠ nám. Jiřího z Lobkovic, Praha 3
  • Fakultní ZŠ profesora Otokara Chlupa, Praha 13
  • ZŠ Jungmannova, Jihlava
  • Sunny Canadian International School, Jesenice u Prahy-Osnice