slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Vícejazyčnost je bohatství banner prace 2022
Aktuální číslo časopisu Kamaradi03 2024 001
Publikace
Karlův most, pražský poklad Karluv most 2023 001
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Jak proběhly Multikulturní programy v roce 2023

2023 MK programy 01Multikulturní programy v podobě lekcí s lektorem v pražských školách a organizacích pracujících s dětmi realizoval v roce 2023 Spolek Zaedno již šestým rokem. Lekce z programů vždy přizpůsobujeme na míru pro konkrétní skupinu dětí a využíváme v nich vlastní pracovní listy, hry a další materiály. Tématy programů jsou multikultura, národnostní menšiny, integrace cizinců, poznání různých národů a jejich kulturu a pro cizince naopak poznání Česka a českých reálií. Dětem se programy líbí, protože jsou hravé a kreativní.

2023 MK programy 022023 MK programy 032023 MK programy 042023 MK programy 052023 MK programy 062023 MK programy 072023 MK programy 08Během nich děti samy tvoří, kreslí a malují, vyrábějí, tančí, hrají hry, předvádí divadelní představení, seznamují se s kroji a dalšími artefakty, shlížejí krátká vzdělávací videa, poslouchají hudbu, setkávají se s lidmi z různých národností, pokládají otázky, spolupracují ve skupinkách a pomáhají si navzájem, čtou, vyplňují pracovní listy, diskutují, vyprávějí, seznamují se s národními kuchyněmi a nakonec reflektují – hodnotí lektory, samotný program ale i samy sebe. Z programu si děti odnáší mnoho nových znalostí, zlepšený postoj k odlišným spolužákům, ale i k sobě samotným, mnoho pozitivních zážitků, vyplněných pracovních listů a dalších tiskových materiálů a krásné vlastní výtvory (například na výstavu ve škole či jako dáreček pro maminku či tatínka).

Jedna věc je jasná – nás baví multikulturní programy organizovat a děti baví tyto programy navštěvovat!

Programy probíhaly ve spolupráci s jednotlivými školkami, školami a gymnázii. Pro ně byly zcela zdarma. Některé lekce byly realizovány s finanční spoluúčastí ze strany partnerůDDM – Modřany, Dům národnostních menšin, Praha a Svět knihy.

Zde je souhrn míst a jednotlivých lekcí, které jsme realizovali v roce 2023:

 • 1. března – Bulharský program, marteničky, Městka knihovna Praha.
 • 5. května – Německý program, Den Evropy 2023, Střelecký ostrov, Praha.
 • 11. května – Řecký program + seznámení s alfabetou, knihařský workshop I, veletrh Svět knihy, Praha 7.
 • 11. května – Bulharský program + seznámení s azbukou, knihařský workshop II, veletrh Svět knihy, Praha 7.
 • 12. května – Ukrajinský program + seznámení s azbukou, knihařský workshop III, veletrh Svět knihy, Praha 7.
 • 13. května – Český program pro ukrajinské děti, DDM Modřany, Praha.
 • 25. května – 2x program Národnostní menšiny, pro 6 + 7 třídu, žáky se speciálními vzdělávacími potřebami ZŠ Praha 7, Strossmayerovo nám. 4, pracoviště U Uranie 14, Dům národnostních menšin, Praha.
 • 13. června – 2x program Seznámení s alfabetou a cyrilici + knihtisk a vazba knih, 4A + 4B Gymnázium na Vítězné pláni, Praha 4.
 • 24. června – 2x Ukrajinský program, DDM Modřany, DDM Modřany, Praha.
  27. září – 2x Český program pro cizince, ZŠ Meteorologická, Praha 4.
 • 4. října – Vietnamský program, ZŠ Karla Čapka, Kodaňská, Praha 10.
 • 6. prosince – Program Národnostní menšiny +prohlídka výstavy a knihovny DNM pro FZŠ Trávníčkova, Praha 4, Dům národnostních menšin, Praha.

Všem kolegům, kteří pomáhali s organizací a realizací programů i jednotlivých lekcí srdečně děkujeme. Dětem děkujeme za aktivní účast a za mnoha příjemných zážitků, které nám společná setkaní s nimi poskytla.

2023 MK programy 09 2023 MK programy 10