Vyhlášení soutěže 2022
Spolek Zaedno vyhlašuje X. ročník kreativní soutěže na podporu čtení a psaní ve druhém jazyce "Vícejazyčnost je bohatství".
Práce jsou přijímány
od 1. 9. do 21. 10. 2022
Hlavní téma ročníku:
Příroda ve spojitosti s různými státy.
Další téma ročníku:
Příběhy spojené s válkou na Ukrajině.
(identifikační štítky lze vyplnit pomocí Adobe Reader)
Milé děti a rodiče, vážení kolegové – pedagogové, knihovníci a pracovníci s dětmi,
přijměte naše pozvání k účasti v 10. ročníku dětské kreativní soutěže na podporu čtení a psaní v druhém jazyce Vícejazyčnost je bohatství.
Už jste o této nevšední soutěži možná slyšeli nebo jste se jí dokonce zúčastnili? Jako každoročně, tak i letos rozdáme spousty zajímavých cen – diplomy a balíčky s věcnými cenami. Jak rádi říkáme, v naší soutěži vyhrává každý, a to už tím, že se jí zúčastní – a to protože se při tom něco nového naučí, zlepší si jazykové dovednosti, ale i postoje vůči sobě i ostatním.
Speak dating – junior
Aby dárků a cen nebylo málo, tak letos vybrané třídy či skupiny, které se soutěže zúčastní, pozveme na rande. Ano – na rande! Zorganizujeme pro vás jazykové rande neboli „Speak dating – junior“. Krátce a zábavně si procvičíte své jazykové znalosti nebo vyzkoušíte zcela nový cizí jazyk! Seznámíte se tak s řadou jazyků, kterými hovoří národnostní menšiny jako je třeba němčina, polština, řečtina, bulharština a dalšími! Pojďte se seznámit a třeba se i zamilujete do nějakého cizího jazyka.
O čem je tato soutěž?
Soutěž motivuje děti, aby se i s pomocí jejich dospělých mentorů učily jazyky a poznávaly kultury, aby četly a pak tvořily, společně se bavily a poznávaly se navzájem. V minulých ročnících se vám podařilo rozvinout témata soutěže a zapojit do práce nejen děti, ale i rodiče a prarodiče, uspořádat si projektové dny, pátrat v knihovnách po cizojazyčných knížkách, vytvořit soutěžní skupiny napříč třídami i ročníky. Pro inspiraci si můžete prohlédnout galerie soutěžních prací z již proběhlých ročníků soutěže.
Jak v soutěži uspět?
Při oceňování prací bereme v úvahu nejen uměleckou kvalitu děl, ale též pečlivost a vytrvalost při práci, originálnost (překreslovaná díla dostávají méně bodů), množství přečteného a napsaného textu a úroveň použití druhého jazyka. Kladně hodnotíme díla vytvořená ve více jazycích, vlastní kreativitu a inovativnost autora, spolupráci s kamarády, spolužáky, rodiči či učiteli. V kategorii kolektivních prací přidáváme body také za množství poslaných děl nebo počet zúčastněných žáků.
Témata letošního ročníku
Hlavním tématem jsou „Příroda ve spojitosti s různými státy“. Téma je krásné a velmi široké. Zahrnuje mimo jiné i zeměpis a jeho pojmy jako např. hory, řeky, moře, jezera, zvířata, rostliny, světadíly a státy. Dále je součástí společnost a její vliv na krajinu, ekologie, láska a úcta k přírodě, životní styl v souladu s přírodou, přírodní krásy a zajímavé jevy, přírodní památky jednotlivých zemí, atd. Důležitá je zde spojit s různými státy a národy. Například, pokud má účastník jako druhý jazyk polštinu je dobře číst v polštině o polské přírodě a na námět přečteného vytvořit výtvarné dílo. Pokud jde o soutěžní skupinu, která tvoří společně, je možné v jedné práci představit přírodu více států. Při samotné tvorbě zvažte též používání přírodních materiálů a barev (není podmínkou). Můžete se inspirovat i tradičními výtvarnými či řemeslnými technikami, které používali naši předkové za starých časů, když přírodní zdroje tvořily hlavní podíl výtvarného materiálu (barvení pomocí rostlinných barviv, keramika, tkaní, vyšívání, plstění, batikovaní, modrotisk, atd.) Doporučujeme nečíst pouze texty encyklopedického charakteru, ale zapátrat i po dílech krásné literatury, která se tématem zabývají.
Dalším letošním tématem jsou „Příběhy spojené s válkou na Ukrajině“.I při zpracování tohoto tématu je nutno použít cizí jazyk. Přečtěte si článek či jiný text v cizím jazyce, který vypraví příběh, spojený s válkou. Na námět přečteného vytvořte výtvarné dílo. Starší mohou zkusit vymyslet a ztvárnit svůj vlastní příběh. Při tom mají kombinovat cizí jazyk a výtvarné prostředky (vzniklé dílo má být výtvarné – např. ilustrace, plakát, komiks).
Další témata
Jakákoliv další témata, budou-li dodrženy podmínky soutěže.
Tipy pro pedagogy, jak se soutěže zúčastnit s kolektivní prací
Soutěž je skvělou možností, jak třídu či školní skupinu „stmelit“ a nabídnout jí alternativní možnost pracovat a bavit se spolu. Při práci skvěle zapojíte i žáky, kteří mohou být jindy neaktivní či pomalejší (např. žáci kulturně či jazykově odlišní – cizinci, romská menšina atd.). V samostatném článku nabízíme zde několik tipů, jak do soutěže zapojit skupinu. Využít při tom můžete i některou z metod neformálního vzdělávání – žáky to bude bavit.
Harmonogram soutěže
- Uzávěrka 10. ročníku: 21. 10. 2022.
- Práce jsou přijímány od 1. 9. do 21. 10. 2022.
- 1. 11. 2022 – zveřejnění výsledků soutěže na www.kamaradi.eu.
- 11. 11. 2022 – slavnostní předání cen
- 11. 11. 2022 – „Speak dating – junior“
- Listopad–prosinec 2022 – výstava oceněných prací.
Práce jsou přijímány do 21. 10. 2022 na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , prostřednictvím nahrání soutěžních prací nebo NEdoporučeně na Spolek Zaedno, Vocelova 602/3, 120 00 Praha 2
Těšíme se na vaše práce.
Spolek Zaedno a časopis Kamarádi
Pořadatel
Projekt Kamarádi, jehož součástí je časopis Kamarádi a dětská soutěž Vícejazyčnost je bohatství, organizuje Spolek Zaedno.
Finanční podpora
- Magistrát hl. m. Prahy v programu na podporu aktivit národnostních menšin na území hl. m. Prahy
- Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v programu Podpora vzdělávacích aktivit národnostních menšin.
- Evropská komise – Generální ředitelství pro překlady.