Vyhlášení soutěže 2023
Spolek Zaedno vyhlašuje XI. ročník kreativní soutěže na podporu čtení a psaní ve druhém jazyce "Vícejazyčnost je bohatství".
Práce jsou přijímány
od 1. 9. do 20. 10. 2023
Hlavní téma ročníku:
Symboly a tradice národů.
Další téma ročníku (určeno zejména pro děti ukrajinských i jiných uprchlíků):
Praha – starobylá a moderní.
(identifikační štítky lze vyplnit pomocí Adobe Reader)
Milé děti a rodiče, vážení kolegové – pedagogové, knihovníci a pracovníci s dětmi,
přijměte naše pozvání k účasti v 11. ročníku dětské kreativní soutěže na podporu čtení a psaní v druhém jazyce Vícejazyčnost je bohatství.
Už jste o této nevšední soutěži možná slyšeli nebo jste se jí dokonce zúčastnili? Jako každoročně, tak i letos rozdáme spousty zajímavých cen – diplomy a balíčky s věcnými cenami. Jak rádi říkáme, v naší soutěži vyhrává každý, a to už tím, že se jí zúčastní – a to protože se při tom něco nového naučí, zlepší si jazykové dovednosti, ale i postoje vůči sobě i ostatním.
Speak dating – junior
Aby dárků a cen nebylo málo, tak letos vybrané třídy či skupiny, které se soutěže zúčastní, pozveme na rande. Ano – na rande! Zorganizujeme pro vás jazykové rande neboli „Speak dating – junior“. Krátce a zábavně si procvičíte své jazykové znalosti nebo vyzkoušíte zcela nový cizí jazyk! Seznámíte se tak s řadou jazyků, kterými hovoří národnostní menšiny jako je třeba němčina, polština, řečtina, bulharština a dalšími! Pojďte se seznámit a třeba se i zamilujete do nějakého cizího jazyka.
O čem je tato soutěž?
Soutěž motivuje děti, aby se i s pomocí jejich dospělých mentorů učily jazyky a poznávaly kultury, aby četly a pak tvořily, společně se bavily a poznávaly se navzájem. V minulých ročnících se vám podařilo rozvinout témata soutěže a zapojit do práce nejen děti, ale i rodiče a prarodiče, uspořádat si projektové dny, pátrat v knihovnách po cizojazyčných knížkách, vytvořit soutěžní skupiny napříč třídami i ročníky. Pro inspiraci si můžete prohlédnout galerie soutěžních prací z již proběhlých ročníků soutěže.
Jak v soutěži uspět?
Při oceňování prací bereme v úvahu nejen uměleckou kvalitu děl, ale též pečlivost a vytrvalost při práci, originálnost (překreslovaná díla dostávají méně bodů), množství přečteného a napsaného textu a úroveň použití druhého jazyka. Kladně hodnotíme díla vytvořená ve více jazycích, vlastní kreativitu a inovativnost autora, spolupráci s kamarády, spolužáky, rodiči či učiteli. V kategorii kolektivních prací přidáváme body také za množství poslaných děl nebo počet zúčastněných žáků.
Témata letošního ročníku
Hlavním tématem jsou „Symboly a tradice národů“. Téma je velmi široké. Zahrnuje jak státní symboly, tak i další věci, které jsou tradiční pro daný národ. Například, Čechy symbolizuje státní vlajka a znak, trikolora a hymna. Dále jedno zvíře – a to lev a strom – lípa. Ale i mnoho dalších věcí – např. různá národní jídla a nápoje, významné osobnosti, národní kroje a folklor, hrdinové z filmů a knížek, jako jsou Krteček či Švejk, kulturní a historické památky, hlavní město Praha, tradiční výrobky... Při práci je důležité dodržet spojitost. Například, pokud má účastník jako druhý jazyk slovenštinu, je dobře číst v slovenštině o slovenských symbolech a na námět přečteného vytvořit výtvarné dílo. Pokud jde o soutěžní skupinu, která tvoří společně, je možné v jedné práci představit symboly více národů. Při samotné tvorbě zvažte též používání přírodních a recyklovaných materiálů (není podmínkou). Můžete se inspirovat i tradičními výtvarnými či řemeslnými technikami. Doporučujeme nečíst pouze texty encyklopedického charakteru, ale zapátrat i po dílech krásné literatury, která se tématem zabývají. Budeme rádi, pokud budete čerpat z časopisu Kamarádi (např. vydání 3/2022 a 2/2023 jsou zaměřená na zvířata a rostliny národů), vše je on-line na www.kamaradi.eu.
Zvláštní téma pro kategorii ukrajinských dětí případně dalších dětských uprchlíků je „Praha – starobylá a moderní“. V této kategorii budou děti číst a psát v českém jazyce. K seznámení se s Prahou mohou používat mimo jiné i naše vzdělávací materiály na toto téma. Čeští spolužáci budou fungovat jako mentoři a budou ukrajinským spolužákům v soutěži pomáhat, a to hlavně s češtinou.
Další témata
Jakákoliv další témata, budou-li dodrženy podmínky soutěže.
Tipy pro pedagogy, jak se soutěže zúčastnit s kolektivní prací
Soutěž je skvělou možností, jak třídu či školní skupinu „stmelit“ a nabídnout jí alternativní možnost pracovat a bavit se spolu. Při práci skvěle zapojíte i žáky, kteří mohou být jindy neaktivní či pomalejší (např. žáci kulturně či jazykově odlišní – cizinci, romská menšina atd.). V samostatném článku nabízíme zde několik tipů, jak do soutěže zapojit skupinu. Využít při tom můžete i některou z metod neformálního vzdělávání – žáky to bude bavit.
Harmonogram soutěže
- Uzávěrka 11. ročníku: 20. 10. 2023.
- Práce jsou přijímány od 1. 9. do 20. 10. 2023.
- 29. 10. 2023 – zveřejnění výsledků soutěže na www.kamaradi.eu.
- 10. 11. 2023 – slavnostní předání cen
- 10. 11. 2023 – „Speak dating – junior“
- Listopad–prosinec 2023 – výstava oceněných prací.
Práce jsou přijímány do 20. 10. 2023 na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , prostřednictvím nahrání soutěžních prací nebo NEdoporučeně na Spolek Zaedno, Vocelova 602/3, 120 00 Praha 2
Těšíme se na vaše práce.
Spolek Zaedno a časopis Kamarádi
Pořadatel
Projekt Kamarádi, jehož součástí je časopis Kamarádi a dětská soutěž Vícejazyčnost je bohatství, organizuje Spolek Zaedno.
Finanční podpora
- Magistrát hl. m. Prahy v programu na podporu aktivit národnostních menšin na území hl. m. Prahy
- Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v programu Podpora vzdělávacích aktivit národnostních menšin.
- Evropská komise – Generální ředitelství pro překlady.