slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Vícejazyčnost je bohatství banner prace 2022
Aktuální číslo časopisu Kamaradi03 2024 001
Publikace
Karlův most, pražský poklad Karluv most 2023 001
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Vyhlášení soutěže 2023

Vicejazycnost 2023 plakat A3

Spolek Zaedno vyhlašuje XI. ročník kreativní soutěže na podporu čtení a psaní ve druhém jazyce "Vícejazyčnost je bohatství".
Práce jsou přijímány
od 1. 9. do 20. 10. 2023

Přihláška do soutěže Podmínky soutěže
Plakát (PDF)

Identifikační štítky (PDF)

Hlavní téma ročníku:
Symboly a tradice národů.
Další téma ročníku je určeno pro zvláštní kategorii ukrajinských a dalších dětských uprchlíků:
Praha – starobylá a moderní.

Odměna pro aktivní učitele.

V letošním roce máme zajímavou odměnu pro pedagoga, který získá cenu Patron vícejazyčnosti 2023. Odměnu zajistí Zastoupení Evropské komise. Jedná se o návštěvu institucí Evropské unie v Bruselu. Návštěva se uskuteční na jaře roku 2024. V rámci ročníku 2019, 2021 a 2022 jsme již takovouto návštěvu pro patrona realizovali. Tímto děkujeme zaměstnancům Zastoupení EK za dlouholetou podporu.

druzina 5 deti 7 8 let polsky jazyk 20221024 1634851964

(identifikační štítky lze vyplnit pomocí Adobe Reader)

Milé děti a rodiče, vážení kolegové – pedagogové, knihovníci a pracovníci s dětmi,

přijměte naše pozvání k účasti v 11. ročníku dětské kreativní soutěže na podporu čtení a psaní v druhém jazyce Vícejazyčnost je bohatství.

Už jste o této nevšední soutěži možná slyšeli nebo jste se jí dokonce zúčastnili? Jako každoročně, tak i letos rozdáme spousty zajímavých cen – diplomy a balíčky s věcnými cenami. Jak rádi říkáme, v naší soutěži vyhrává každý, a to už tím, že se jí zúčastní – a to protože se při tom něco nového naučí, zlepší si jazykové dovednosti, ale i postoje vůči sobě i ostatním.

Vicejazycnost 2022 predani 04Speak dating – junior

Aby dárků a cen nebylo málo, tak letos vybrané třídy či skupiny, které se soutěže zúčastní, pozveme na rande. Ano – na rande! Zorganizujeme pro vás jazykové rande neboli „Speak dating – junior“.  Krátce a zábavně si procvičíte své jazykové znalosti nebo vyzkoušíte zcela nový cizí jazyk! Seznámíte se tak s řadou jazyků,  kterými hovoří národnostní menšiny jako je třeba němčina, polština, řečtina, bulharština a dalšími! Pojďte se seznámit a třeba se i zamilujete do nějakého cizího jazyka.

fpoint jihlava 21 deti 6 15 let ukrajinsky 20221026 1560276889O čem je tato soutěž?

Soutěž motivuje děti, aby se i s pomocí jejich dospělých mentorů učily jazyky a poznávaly kultury, aby četly a pak tvořily, společně se bavily a poznávaly se navzájem. V minulých ročnících se vám podařilo rozvinout témata soutěže a zapojit do práce nejen děti, ale i rodiče a prarodiče, uspořádat si projektové dny, pátrat v knihovnách po cizojazyčných knížkách, vytvořit soutěžní skupiny napříč třídami i ročníky. Pro inspiraci si můžete prohlédnout galerie soutěžních prací z již proběhlých ročníků soutěže.

Galerie soutěžních prací

Jak v soutěži uspět?

Při oceňování prací bereme v úvahu nejen uměleckou kvalitu děl, ale též pečlivost a vytrvalost při práci, originálnost (překreslovaná díla dostávají méně bodů), množství přečteného a napsaného textu a úroveň použití druhého jazyka. Kladně hodnotíme díla vytvořená ve více jazycích, vlastní kreativitu a inovativnost autora, spolupráci s kamarády, spolužáky, rodiči či učiteli. V kategorii kolektivních prací přidáváme body také za množství poslaných děl nebo počet zúčastněných žáků.

9trida vanoce 3 deti 15 let bulharstina 20221025 1256010884Témata letošního ročníku

Hlavním tématem jsou „Symboly a tradice národů“. Téma je velmi široké. Zahrnuje jak státní symboly, tak i další věci, které jsou tradiční pro daný národ. Například, Čechy symbolizuje státní vlajka a znak, trikolora a hymna. Dále jedno zvíře – a to lev a strom – lípa. Ale i mnoho dalších věcí – např. různá národní jídla a nápoje, významné osobnosti, národní kroje a folklor, hrdinové z filmů a knížek, jako jsou Krteček či Švejk, kulturní a historické památky, hlavní město Praha, tradiční výrobky... Při práci je důležité dodržet spojitost. Například, pokud má účastník jako druhý jazyk slovenštinu, je dobře číst v slovenštině o slovenských symbolech a na námět přečteného vytvořit výtvarné dílo. Pokud jde o soutěžní skupinu, která tvoří společně, je možné v jedné práci představit symboly více národů. Při samotné tvorbě zvažte též používání přírodních a recyklovaných materiálů (není podmínkou). Můžete se inspirovat i tradičními výtvarnými či řemeslnými technikami. Doporučujeme nečíst pouze texty encyklopedického charakteru, ale zapátrat i po dílech krásné literatury, která se tématem zabývají. Budeme rádi, pokud budete čerpat z časopisu Kamarádi (např. vydání 3/2022 a 2/2023 jsou zaměřená na zvířata a rostliny národů), vše je on-line na www.kamaradi.eu.

Další témata

Jakákoliv další témata, budou-li dodrženy podmínky soutěže.

Vicejazycnost 2023 letak Ukrajina A5 UAZvláštní kategorie pro ukrajinské a další dětské uprchlíky

Téma pro tuto kategorii je „Praha – starobylá a moderní“. V této kategorii budou děti číst a psát v českém jazyce. Čeští spolužáci budou fungovat jako mentoři a budou ukrajinským spolužákům v soutěži pomáhat, a to hlavně s češtinou. Všichni dětští uprchlíci, kteří se v této kategorii zúčastní, budou oceněni. Budou oceněni i nejlepší asistenti, učitelé a české děti, které pomáhaly uprchlíkům při práci na soutěži. Vytipovaným kolektivům nabídneme návštěvy některých pražských institucí.

Tipy pro pedagogy, jak se soutěže zúčastnit s kolektivní prací

Soutěž je skvělou možností, jak třídu či školní skupinu „stmelit“ a nabídnout jí alternativní možnost pracovat a bavit se spolu. Při práci skvěle zapojíte i žáky, kteří mohou být jindy neaktivní či pomalejší (např. žáci kulturně či jazykově odlišní – cizinci, romská menšina atd.). V samostatném článku nabízíme zde několik tipů, jak do soutěže zapojit skupinu. Využít při tom můžete i některou z metod neformálního vzdělávání – žáky to bude bavit.

Tvoříme do soutěže

Harmonogram soutěže

  • Uzávěrka 11. ročníku: 20. 10. 2023.
  • Práce jsou přijímány od 1. 9. do 20. 10. 2023.
  • 29. 10. 2023 – zveřejnění výsledků soutěže na www.kamaradi.eu.
  • 10. 11. 2023 – slavnostní předání cen
  • 10. 11. 2023 – „Speak dating – junior“
  • Listopad–prosinec 2023 – výstava oceněných prací.

Práce jsou přijímány do 20. 10. 2023 na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , prostřednictvím nahrání soutěžních prací nebo NEdoporučeně na Spolek Zaedno, Vocelova 602/3, 120 00 Praha 2

Těšíme se na vaše práce.

 Spolek Zaedno a časopis Kamarádi

Zaedno 2015 horizontal CMYK-150pxPořadatel

Projekt Kamarádi, jehož součástí je časopis Kamarádi a dětská soutěž Vícejazyčnost je bohatství, organizuje Spolek Zaedno.

Finanční podpora

MSMT logo   logo ek   Praha Logo   UNICEF Czech cyan vertical RGB