slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Aktuální čísla časopisu Kamaradi02 2022 Kamaradi01 2022 Publikace - Vyprávění o symbolech České republiky vypraveni o symbolech 2021
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Noc s Andersenem

NSA-logoDětský časopis Kamarádi se poprvé připojil k projektu Noc s Andersenem. 

Jak jste se měli o letošní Noci s Andersenem? My báječně. Časopis Kamarádi se totiž stal partnerem této jedinečné akce na podporu knih a dětského čtenářství. Zúčastnili jsme se zábavného odpoledne s komisařem Vrťapkou, kde bylo možné představit i náš časopis.

andersen-1 andersen-2 andersen-3 andersen-4 andersen-5 andersen-6

Připravili jsme kvízy pro chytré děti, kde se každý, kdo ovládá vedle češtiny další jazyk, mohl přímo blýsknout! Pro velké i malé čtenáře byly připraveny výtvarné dílny, soutěže, kreativní hry, divadelní představení, autorská čtení a mnoho dalšího. Nechyběl ani sám Vrťapka - hlavní hrdina letošní noci s Andersenem a jeho autor Petr Morkes. Pomáhali nám mimo jiné partneři z Domu národnostních menšin, Polského institutu, nakladatelství Morkes či Městské knihovny.
Vše probíhalo v Dětském oddělení Městské knihovny v Praze, 4. dubna 2014, při příležitosti výročí narození Hanse Christiana Andersena (*2. 4. 1805). V 19.00 h proběhla ukázka a rychlokurz bulharských lidových tanců, který vedla tanečnice ze souboru Bulgari při OS Zaedno. Malí čtenáři dokázali, že jsou též zdatní tanečníci a Marie, která tance předváděla v nádherném bulharském kroji, se stala hvězdou večera. Pak následovalo čtení nahlas z časopisu Kamarádi v menšinových jazycích, kterými se v ČR hovoří. Úkolem pro děti bylo uhádnout jazyk ukázky. Také zde byly děti nadmíru šikovné. Jen co začal dospělý předčítat, hned se hlásilo až 10 dítek a volali „Polský, polský!“ nebo  „Slovenský, slovenský!“. Ale uhodli i „těžší“ jazyky jako např. ukrajinský nebo bulharský. V rámci akce byla vystavena i naše výstava Vícejazyčnost je bohatství - výstava výtvarných prací dětí, které pocházejí z vícejazyčných rodin, národnostních menšin, mají zahraniční kořeny nebo se učí a komunikují vedle češtiny také v dalším jazyce. Pro nejlepší účastníky tohoto nezapomenutelného odpoledne byla připravena odměna, která jim udělala velkou radost - vlastní výtisk dětského časopisu Kamarádi!
Touto cestou srdečné děkujeme všem partnerům a účastníkům a přejeme mnoho radosti ze čtení!