slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Vícejazyčnost je bohatství banner prace 2022
Aktuální číslo časopisu Kamaradi03 2024 001
Publikace
Karlův most, pražský poklad Karluv most 2023 001
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Kamarádi v Kopřivnici

koprivnice-2017-017. dubna 2017
ZŠ Floriána Bayera, Kopřivnice

V rámci prezentace a propagace projektu Kamarádi v regionech jsme na začátku dubna navštívili Základní školu Floriána Bayera v moravskoslezské  Kopřivnici. Tato skvělá škola nabízí individuální přístup k dětem a to podle jejich různorodých potřeb. Učitelé zde vedou děti k samostatnosti, sebeovládání a podporují jejich sebevědomí a kladný vztah k jejich spolužákům i ostatním lidem. Důležitou součástí výuky je multikulturní výchova a škola se účastní mnoha zajímavých projektů, které dětem rozšiřují obzory i nad rámec běžné školní výuky. Není teda náhodou, že zrovna sem jsme byli pozváni i my.

koprivnice-2017-02koprivnice-2017-03koprivnice-2017-04koprivnice-2017-05Kopřivnickou školu navštívila vedoucí projektu Kamarádi a výtvarnice bulharského původu Sevda Kovářová a další spolupracovnici projektu. Program, který byl ušit na míru žákům z různých ročníků, byl velice pestrý. Začalo se besedou – Křeslem pro hosta, ve kterém paní Sevda povídala o sobě, o tom, proč a jak se v Česku ocitla, o časopisu Kamarádi, ale také o vztazích mezi lidmi s odlišnými národnostmi a kulturou. Děti měly připraveno nespočet zajímavých otázek a nezapomněly ani na milé dárky ze školní keramické dílny. Jedna z žákyň zatančila romský tanec a pak jsme se společné naučili i tanec bulharský. Tím skončila společná část a program pokračoval dvěma kreativně-edukativními dílnami pod vedením Sevdy Kovářové. V první tvořili mladší žáci krásné pouťové růže. Povídali jsme si při tom o kočovných Romech a o romských dívkách, které tyto růže vyráběly a pak je rozdávaly na pouťových střelnicích. Tématem dílny pro starší žáky byla hlaholice. V rámci vzdělávacího programu proběhlo seznámení s hlaholicí a se Slovany. Úvodní přednáška proběhla formou otázek a odpovědí a po ní následovala kreativní dílna. Žáci obdrželi pracovní listy s tabulkou písmen hlaholice, jejich staroslovanských názvů, výslovností a číselných hodnot a s ukázkami starých rukopisů. Pomocí tuše a plochých štětců měli za úkol vytvořit nápis v hlaholici (např. vlastní jméno, větu, matematický příklad…). Zvláštní pozornost jsme věnovali kompozici a typografii. Následně se „rukopis“ ozdobil iniciálou – jednou z technik zdobení středověkých rukopisů. Obě dílny pocházejí z časopisu Kamarádi.

Cílem těchto aktivit bylo informovat či zvětšit povědomí o časopisu a projektu, přiblížit ho učitelům i dětem a v praxi jim ukázat, jak se dá s našimi materiály pracovat kreativním způsobem.

Do čtenářského klubu jsme odevzdali pracovní listy o dětských knižních hrdinech z různých zemí, o evropských jazycích a další. Děti si je budou vyplňovat v rámci svých pravidelných setkání.

Celý den byl plný nejen zajímavým programem, ale i pozitivních emocí a energie. Ředitelka školy paní Vlasta Geryková a její kolegové udělali velký kus práce, aby vše probíhalo hladce. Vše bylo dokonale připraveno a děti i učitelé věnovali nám, hostům velikou pozornost. Za to všechno velice děkujeme a těšíme se na nová setkání!

O akci vyšly články v Kopřivnických novinách, Učitelských novinách a v Rodině a škole. Rovněž byla uveřejněna reportáž v kabelové televizi Kopřivnice.