slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Vícejazyčnost je bohatství banner prace 2022
Aktuální číslo časopisu Kamaradi03 2024 001
Publikace
Karlův most, pražský poklad Karluv most 2023 001
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Kdo je Pižo a Penda?

muzeum-praha-martenicky-01Aneb vítání jara po bulharsku.

8. března 2018,
Muzeum hl. m. Prahy

Přesně na mezinárodní den žen jsme byli pozváni do Muzea hl. m. Prahy, kde jsme uspořádali kreativní program pro 60 dětí z pražských základních škol. Šlo o program Vítání jara po bulharsku, který si můžete díky našim novým podpůrným materiálům ke stažení zrealizovat i ve vaší škole.

muzeum-praha-martenicky-02muzeum-praha-martenicky-03 V rámci tohoto programu jsme společně vyráběli krásné marteničky Pižo a Penda. Nejdříve jsme děti seznámili s Bulharskem a s jeho lidovými tradicemi. Pak naše spolupracovnice v bulharských krojích provedly děti přes veškeré nástrahy dílny – každý si vlastnoručně vyrobil marteničku. Setkání jsme zakončili bulharským tancem choro.

Co je to ta martenička?

Na Babu Martu - svátek, jenž se v Bulharsku slaví 1. března, se Bulhaři pro zdraví zdobí marteničkami, které se dělají z bílých a červených bavlnek či vlny. Marteničku si v Bulharsku dávají všichni lidé navzájem. V dnešní době mají nesčetné podoby a tvary. V minulosti si je zavěšovaly hlavně děti, připevňovaly se též na dobytek a dům. Sundávají se, když člověk poprvé zahlédne vlaštovku nebo čápa, a pak se uvazují na rozkvetlý ovocný strom nebo se vloží pod kámen.
Na svátek 1. března se děti připravují i tak, že ve školách a školkách dělají marteničky samy, kreslí je a vytváří. Marteničku si můžete snadno vyrobit, podstatná je barevnost a přání někoho s ní obdarovat.