slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Aktuální čísla časopisu Kamaradi02 2022 Kamaradi01 2022 Publikace - Vyprávění o symbolech České republiky vypraveni o symbolech 2021
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

1. ročník soutěže 2013

Soutěž Vícejazyčnost je bohatství skončila a byli vyhlášeni vítězové Jednalo se o první ročník soutěže a milé nás překvapil nejen váš velký zájem zúčastnit se, ale i vysoká kvalita dětské tvorby. Všem žákům, jejich učitelů či rodičům, srdečně děkujeme. Do redakce dorazilo kolem 850 prací - obrázky, komiksy i celé knížky. Nejlepší z nich jsou součástí výstavy, která bude zahájena 9. prosince v Domě národnostních menšin v Praze a pak poputuje po republice.

Soutěž Vícejazyčnost je bohatství byla určena dětem, které pocházejí z vícejazyčných rodin, národnostních menšin, mají zahraniční kořeny nebo se učí a komunikují vedle češtiny také v dalším jazyce. Skvělá letos byla kolektivní účast větších skupin dětí i celých tříd, což je jistě známkou dobré práce pedagogů těchto dětí. Do redakce nám přišlo kolem 20 takovýchto kolektivních děl vytvořených na základě přečteného textu. Texty byly v mnoha různých jazycích - v ruštině, němčině, polštině či dokonce ve vietnamštině či romštině! Proto jsme změnili původní plán a namísto jedné ceny pro školu jsme jih přidělili více. Soutěže se též zúčastnily stovky jednotlivců. Dostali jsme překrásná díla, některá z nich technicky velmi dobře zpracovaná, k některým byly připojené i obsáhlé texty. Zúčastnily se děti, které ovládají některý z jazyků národnostních menšin v ČR, či jazyk světový. Ale byly i tací, kteří ovládají arabštinu, kazaštinu, katalánštinu či africký jazyk Yoruba.

Hlavní cenou je „adrenalinový“ - výlet pro celou třídu na největší lezeckou stěnou v Česku. Tu komise po dlouhém váhání přidělila Georgi Georgievovi z Bulharské školy v Praze. Gratulujeme vítězi a jeho učitelce paní Luize Staneve. Zde si dovolíme citovat slogan olympijských her „Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se“. V naší soutěži vyhrál každý, který se zúčastnil. Vyhrál hlavně sebevědomí, že umí další jazyk a tím je bohatší.