slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Vícejazyčnost je bohatství banner prace 2022
Aktuální číslo časopisu Kamaradi05 2024 001
Publikace
Karlův most, pražský poklad Karluv most 2023 001
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Celostátní dětská soutěž Vícejazyčnost je bohatství 2013

plakat-vystava

Výtvarná soutěž na podporu čtení a psaní ve druhém jazyce 2013

Skončil první ročník dětské soutěže Vícejazyčnost je bohatství, který v rámci projektu Kamarádi uspořádalo Občanské sdružení Zaedno. Časopis Kamarádi, který soutěž vyhlásil, je finančně podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.
Dne 9. prosince jsme v Domě národnostních menšin v Praze předali ceny vítězům a zahájili výstavu nejlepších dětských prací ze soutěže.

Ceny předávali paní Sevdalina Kovářová Kostadinova - vedoucí projektu Kamarádi, pan Jakub Štědroň - ředitel Domu národnostních menšin, paní Barbora Vokounová ze společnosti Svět knihy, která stojí za kampaní Rosteme s knihou – partnerskou iniciativou našeho časopisu a paní Jana Hradilíková z Městské knihovny v Praze. Večer moderovali předseda našeho sdružení pan Todor Ralev a naše kolegyně z tanečního souboru Bulgari – slečna Marie Přikrylová. Vystoupili dvě talentované mladé slečny - mažoretky ze spolku Pražské mažoretky. Zúčastnilo se osobně kolem 70 dětí, jejich pedagogů a rodičů a to nejen z Prahy. Po shlédnutí výstavy byly všichni pozváni na malé občerstvení a měli možnost se seznámit a popovídat si.
Jsme velice rádi, že děti a pedagogové projevili o soutěž tak velký zájem. Všem žákům, jejich učitelům či rodičům, srdečně děkujeme. Do redakce dorazilo kolem 850 prací - obrázky, komiksy i celé knížky. Nejlepší z nich jsou součástí výstavy, která poputuje po republice. Vydali jsme i tematickou přílohu časopisu Kamarádi, která představuje vítězné a další vybrané práce ze soutěže. Musíme zde zmínit i naše partnery, které soutěž nenechala lhostejnými, a pomohli nám každý podle svých možností.
Soutěž Vícejazyčnost je bohatství byla určena dětem z celé České republiky, které pocházejí z vícejazyčných rodin, národnostních menšin, mají zahraniční kořeny nebo se učí a komunikují vedle češtiny také v dalším jazyce. Skvělá letos byla kolektivní účast větších skupin dětí i celých tříd, což je jistě známkou dobré práce pedagogů těchto dětí. Do redakce nám přišlo kolem 20 takovýchto kolektivních děl vytvořených na základě přečteného textu. Texty byly v mnoha různých jazycích - v ruštině, němčině, polštině či dokonce ve vietnamštině či romštině! Proto jsme změnili původní plán a namísto jedné ceny pro školu jsme jih přidělili více. Soutěže se též zúčastnily stovky jednotlivců. Dostali jsme překrásná díla, některá z nich technicky velmi dobře zpracovaná, k některým byly připojené i obsáhlé texty. Zúčastnily se děti, které ovládají některý z jazyků národnostních menšin v ČR, či jazyk světový. Ale byly i tací, kteří ovládají arabštinu, kazaštinu, katalánštinu či africký jazyk Yoruba.
vernisaz2Hlavní cenou byl „adrenalinový" výlet pro celou třídu na největší lezeckou stěnou v Česku a to do Lezeckého centra tendON smíchOFF. Tu komise po dlouhém váhání přidělila Georgi Georgievovi z Bulharské školy Dr. Petra Berona v Praze s učitelkou Luizu Stanevou. Georgi samozřejmě též obdržel medaili, věcnou cenu a diplom.
Dvě slečny vyhrály dvě krásné 2. ceny pro jednotlivce. Jsou to osmiletá Emma Flaume ze základní školy Boženy Němcové v Opavě a čtrnáctiletá Kateřina Balogová ze Speciální mateřské, základní a praktické školy v Pardubicích. Třetí ceny jsme přidělili tři. I zde dominují slečny a to devítiletá Klára Večerková ze základní školy Moravské Prusy, osmiletá Daniela Klepalová ze základní školy Masarykova v Dolní Rovni a jedenáctiletá Audrey Wangle ze základní školy U stadionu v Litoměřicích. Nedalo nám a přidělili jsme i Speciální ceny pro jednotlivce. Ono totiž těch krásných obrázků, knížek a komiksů byla celá řada. Speciální cenu pro české dítě v zahraničí vyhrála Laura Boráros. Laura žije v Maďarsku, a přijela osobně do Prahy, aby si cenu převzala. Osobně do Prahy přijela i slečna Isabela Mrázková, 13 let, ze Základní školy v Dubňanech. Ta vyhrála cenu za nejrozsáhlejší dílo. Její knížka má 40 stran. Poslední speciální cenu vyhrála Eman Ghaleb ze Základní školy s RVIVT Plynárenská v Teplicích – a to za nejlépe zpracovaný obraz.
Bylo rozdáno i mnoho cen pro školy. 1. speciální cenu pro školu, kterou jsme udělili za nejlepší spolupráci na soutěži – soubor knih a návštěvu Městské knihovny v Praze vyhrála Základní a mateřská škola Kořenského, Praha 5, s učitelkou Alenou Semerádovou. 2. speciální cenu pro školu udělovanou za nejlepší spolupráci na soutěži – soubor knih a věcné ceny získala Základní škola Dřevohostice. Další ceny pro školu nebo třídu za kolekci prací vyhrály Sunny Canadian International School - Základní škola a Gymnázium, s.r.o., Jesenice, Osnice, Základní škola Jiřího z Poděbrad, Praha 3, Základní škola sv. Voršily v Praze, Praha 1, Základní a mateřská škola s polským jazykem vyučovacím., Karviná – Fryštát, Základní škola Na Smetance, Praha 2, Ostrčilova Bilingual School při Základní a mateřské škole Ostrava, Základní škola Němčice nad Hanou, Základní škola Školní, Rychvald a Základní škola Koryčanské Paseky, Rožnov pod Radhoštěm.
Gratulujeme všem vítězů! Zde si dovolíme citovat slogan olympijských her: „Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se." V naší soutěži vyhrál každý, kdo se zúčastnil. Vyhrál hlavně sebevědomí, že umí další jazyk, a tím je bohatší.