Celostátní dětská soutěž Vícejazyčnost je bohatství 2013
Výtvarná soutěž na podporu čtení a psaní ve druhém jazyce 2013
Skončil první ročník dětské soutěže Vícejazyčnost je bohatství, který v rámci projektu Kamarádi uspořádalo Občanské sdružení Zaedno. Časopis Kamarádi, který soutěž vyhlásil, je finančně podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.
Dne 9. prosince jsme v Domě národnostních menšin v Praze předali ceny vítězům a zahájili výstavu nejlepších dětských prací ze soutěže.
Ceny předávali paní Sevdalina Kovářová Kostadinova - vedoucí projektu Kamarádi, pan Jakub Štědroň - ředitel Domu národnostních menšin, paní Barbora Vokounová ze společnosti Svět knihy, která stojí za kampaní Rosteme s knihou – partnerskou iniciativou našeho časopisu a paní Jana Hradilíková z Městské knihovny v Praze. Večer moderovali předseda našeho sdružení pan Todor Ralev a naše kolegyně z tanečního souboru Bulgari – slečna Marie Přikrylová. Vystoupili dvě talentované mladé slečny - mažoretky ze spolku Pražské mažoretky. Zúčastnilo se osobně kolem 70 dětí, jejich pedagogů a rodičů a to nejen z Prahy. Po shlédnutí výstavy byly všichni pozváni na malé občerstvení a měli možnost se seznámit a popovídat si.
Jsme velice rádi, že děti a pedagogové projevili o soutěž tak velký zájem. Všem žákům, jejich učitelům či rodičům, srdečně děkujeme. Do redakce dorazilo kolem 850 prací - obrázky, komiksy i celé knížky. Nejlepší z nich jsou součástí výstavy, která poputuje po republice. Vydali jsme i tematickou přílohu časopisu Kamarádi, která představuje vítězné a další vybrané práce ze soutěže. Musíme zde zmínit i naše partnery, které soutěž nenechala lhostejnými, a pomohli nám každý podle svých možností.
Soutěž Vícejazyčnost je bohatství byla určena dětem z celé České republiky, které pocházejí z vícejazyčných rodin, národnostních menšin, mají zahraniční kořeny nebo se učí a komunikují vedle češtiny také v dalším jazyce. Skvělá letos byla kolektivní účast větších skupin dětí i celých tříd, což je jistě známkou dobré práce pedagogů těchto dětí. Do redakce nám přišlo kolem 20 takovýchto kolektivních děl vytvořených na základě přečteného textu. Texty byly v mnoha různých jazycích - v ruštině, němčině, polštině či dokonce ve vietnamštině či romštině! Proto jsme změnili původní plán a namísto jedné ceny pro školu jsme jih přidělili více. Soutěže se též zúčastnily stovky jednotlivců. Dostali jsme překrásná díla, některá z nich technicky velmi dobře zpracovaná, k některým byly připojené i obsáhlé texty. Zúčastnily se děti, které ovládají některý z jazyků národnostních menšin v ČR, či jazyk světový. Ale byly i tací, kteří ovládají arabštinu, kazaštinu, katalánštinu či africký jazyk Yoruba.
Hlavní cenou byl „adrenalinový" výlet pro celou třídu na největší lezeckou stěnou v Česku a to do Lezeckého centra tendON smíchOFF. Tu komise po dlouhém váhání přidělila Georgi Georgievovi z Bulharské školy Dr. Petra Berona v Praze s učitelkou Luizu Stanevou. Georgi samozřejmě též obdržel medaili, věcnou cenu a diplom.
Dvě slečny vyhrály dvě krásné 2. ceny pro jednotlivce. Jsou to osmiletá Emma Flaume ze základní školy Boženy Němcové v Opavě a čtrnáctiletá Kateřina Balogová ze Speciální mateřské, základní a praktické školy v Pardubicích. Třetí ceny jsme přidělili tři. I zde dominují slečny a to devítiletá Klára Večerková ze základní školy Moravské Prusy, osmiletá Daniela Klepalová ze základní školy Masarykova v Dolní Rovni a jedenáctiletá Audrey Wangle ze základní školy U stadionu v Litoměřicích. Nedalo nám a přidělili jsme i Speciální ceny pro jednotlivce. Ono totiž těch krásných obrázků, knížek a komiksů byla celá řada. Speciální cenu pro české dítě v zahraničí vyhrála Laura Boráros. Laura žije v Maďarsku, a přijela osobně do Prahy, aby si cenu převzala. Osobně do Prahy přijela i slečna Isabela Mrázková, 13 let, ze Základní školy v Dubňanech. Ta vyhrála cenu za nejrozsáhlejší dílo. Její knížka má 40 stran. Poslední speciální cenu vyhrála Eman Ghaleb ze Základní školy s RVIVT Plynárenská v Teplicích – a to za nejlépe zpracovaný obraz.
Bylo rozdáno i mnoho cen pro školy. 1. speciální cenu pro školu, kterou jsme udělili za nejlepší spolupráci na soutěži – soubor knih a návštěvu Městské knihovny v Praze vyhrála Základní a mateřská škola Kořenského, Praha 5, s učitelkou Alenou Semerádovou. 2. speciální cenu pro školu udělovanou za nejlepší spolupráci na soutěži – soubor knih a věcné ceny získala Základní škola Dřevohostice. Další ceny pro školu nebo třídu za kolekci prací vyhrály Sunny Canadian International School - Základní škola a Gymnázium, s.r.o., Jesenice, Osnice, Základní škola Jiřího z Poděbrad, Praha 3, Základní škola sv. Voršily v Praze, Praha 1, Základní a mateřská škola s polským jazykem vyučovacím., Karviná – Fryštát, Základní škola Na Smetance, Praha 2, Ostrčilova Bilingual School při Základní a mateřské škole Ostrava, Základní škola Němčice nad Hanou, Základní škola Školní, Rychvald a Základní škola Koryčanské Paseky, Rožnov pod Radhoštěm.
Gratulujeme všem vítězů! Zde si dovolíme citovat slogan olympijských her: „Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se." V naší soutěži vyhrál každý, kdo se zúčastnil. Vyhrál hlavně sebevědomí, že umí další jazyk, a tím je bohatší.