slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Aktuální čísla časopisu Kamaradi02 2022 Kamaradi01 2022 Publikace - Vyprávění o symbolech České republiky vypraveni o symbolech 2021
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Vítězové z Kopřivnice na lezecké stěně

vystava_2014_10
19. listopadu 2014 zažili žáci ze Základní školy Floriána Bayera v Kopřivnici skvělý den. Díky jejich spolužačkám, Kamile Gomolové a Gabriele Buriánové, které zvítězily v naší soutěži v kategorii jednotlivců od 10 do 16 let, se mohli tento den vydat na výlet do Prahy. Dopoledne si vyzkoušeli svoji fyzickou zdatnost na největší lezecké stěně v ČR a v podvečer je pak čekalo slavnostní předání cen v Domě národnostních menšin.

lezecka_stena_2014_01lezecka_stena_2024_02lezecka_stena_2014_03

Velice děkujeme panu Tomášovi Holmanovi, majiteli Lezeckého centra SmíchOFF za pomoc a za spolupráci na naší soutěži. Dětem jěšte jednou gratulujeme!

... a jak se v Kopřivnici soutěžilo?

Soutěž Vícejazyčnost je bohatství byla realizována v Základní škole Floriána Bayera, Kopřivnice se všemi žáky 9. ročníku v předmětech Multikulturní výchova a Výtvarná výchova, které v této třídě vyučuji. V předmětu Multikulturní výchova jsme tuto soutěž velmi přivítali. Věnujeme se v něm se žáky nejen nekonfliktnímu soužití v multikulturní společnosti, prevenci rasismu, netolerance, xenofobie, ale seznamujeme se i se zvyky, kulturou, tradicemi a jazyky jiných kultur, národů, etnik, menšin. V rámci zapojení do soutěže jsme četli pohádky a příběhy v jiných jazycích a poté žáci nakreslili krásná výtvarná díla v hodinách Výtvarné výchovy, která doplnili popisem zajímavého výjevu či hlavní postavy z příběhu v jazycích, ke kterým mají blízko ať již původem nebo v rodinách či příbuzenstvu. Příspěvky byly psány v jazyce romském, slovenském, ruském, polském. Využili jsme i odborné pomoci nebo případné kontroly ze strany rodičů či příbuzných a tím jsme je do soutěže zapojili také. Žáky práce velmi bavila a nádherný výlet do Prahy pro celou třídu na největší lezeckou stěnu za získání 1. místa 2 děvčat z naší školy v kategorii 10-16 let jim byl tou největší odměnou. Lezeckou stěnou byli žáci nadšeni, všichni ji zvládli několikrát, opadl jakýkoli strach a postupně zvyšovali náročnost lezeckých tras, bylo to prostě velké adrenalinové dobrodružství i nové poznání. Rovněž krásný diplom a zajímavé knihy či vzdělávací materiály se líbily nejen výherkyním, ale budou využity i školou ve výuce a zůstanou památkou na zajímavou soutěž. Příští rok se určitě opět zapojíme. Věříme, že zajímavá soutěž a hlavně super časopis Kamarádi i celá Vaše organizace budou pokračovat v záslužné činnosti na poli multikulturní výchovy dětí a mládeže.
Časopisu Kamarádi já osobně považuji za nejlepší v oblasti multikulturního výchovy, který u nás existuje. Je skvělý po stránce obsahové, výukové - spousta zajímavých, žákům srozumitelných informací na jednom místě ze života, historie, kultury jiných národů, menšin, kultur, vynikající je i stránka výtvarná, přílohy i hry k využití, pexesa atd. Časopis vede žáky nenásilnou formou k toleranci, respektu, k prevenci xenofobie a rasismu, k poznání jiných kultur, národů a přispívá k nekonfliktnímu soužití nás všech v multikulturní společnosti. Vede rovněž krásnými pohádkami, povídkami, básněmi, příběhy ke čtenářství, k rozvoji čtenářské gramotnosti a k poznávání jazyků jiných národnostních menšin. Ještě jednou moc díky a vydržte ve Vaší náročné, ale jistě záslužné práci. Věřím, že časopis Kamarádi bude ještě dlouho obohacovat nejen naši školní výuku, ale i náš život.

Mgr. Vlasta Geryková - ředitelka školy
Základní škola Floriána Bayera, Kopřivnice, Štramberská 189, příspěvková organizace