slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Aktuální čísla časopisu  Kamaradi01 2021
Kamaradi02 2021 Anketa o ceny 10let banner 160x3002 10 let 10let banner 160x300Pražská příloha časopisu Jak rostla Praha 2020 01
%MCEPASTEBIN%
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Předávali jsme ceny a přijímali jsme radost

vernisaz2015-01Dne 18 listopadu proběhlo v Domě národnostních menšin v Praze Slavnostní předání cen soutěže Vícejazyčnost je bohatství 2015. Toto milé setkání přineslo mnoho radostných emocí a to nejen pro děti a dětské kolektivy, které vyhrály, ale i pro jejich rodiče a pedagogy. A také pro nás – organizátory soutěže a tvůrce časopisu Kamarádi. Není nic tak podněcující k zamyšlení a inspirující pro tvoření, jako jsou osobní setkání s dětmi, kterým je celý projekt Kamarádi určen. Takto jsme i my v soutěži „vyhráli", a to právě možnost osobního setkání a společného prožití radostných chvil s našimi čtenáři a účastníky soutěže!

vernisaz2015-02vernisaz2015-03vernisaz2015-04vernisaz2015-05vernisaz2015-06vernisaz2015-07vernisaz2015-08vernisaz2015-09vernisaz2015-10vernisaz2015-11vernisaz2015-12vernisaz2015-13vernisaz2015-14vernisaz2015-15vernisaz2015-16vernisaz2015-17vernisaz2015-18Za letošním ročníkem soutěže se skrývá množství práce – a to jak ze strany účastníků, tak ze strany organizátorů. Soutěž stále populárnější a počet zúčastněných škol se zvyšuje. A nám to srdce nedá a každý rok zvyšujeme i počet ocenění, hromady odměn narůstají a počet výletů pro celou třídu stoupá! Díky spolupráci s našimi partnery jsme letos rozdali 11 výletů letos (oproti plánovaným sedmi)!

A jak probíhalo samotné vyhlášení? Za veliké účasti publika (kolem 110 osob) – místa k sezení byla plně obsazena, takže nejmenší si sedli vepředu na zem! Dorazili skoro všichni ocenění jednotlivci a mnoho zástupců oceněných škol a kolektivů. Dostavili se vítězové z Vídně, z více jak 400 km vzdáleného Třince, z Ostravy, Brna, Hustopečí, Blatné, Milotic, Prosetína a z mnoha dalších míst. Na začátku večera krásně zazpívaly děti ze sboru Lira z Bulharské školy v Praze pod vedením učitelky hudební výchovy Radosvety Kostovy. V jejich podání jsme si poslechli bulharské lidové písně. A potom začalo samotné předávání cen. Předávali je Jakub Štědroň, ředitel Domu národnostních menšin, Sevda Kovářová, vedoucí projektu Kamarádi, Mája Madárová - slovenská spolupracovnice, Lenka Kuriščáková - spolupracovnice pro ukrajinský a ruský jazyk, Michal Kovář, který vytváří digitální verzi časopisu a naše webové stránky a Tomáš Holman – majitel lezeckého centra SmichOFF, který každoročně daruje našim vítězům vstup na toto unikátní sportoviště pod vedením odborných instruktorů a nezapomíná ani na malé občerstvení pro děti!

Celou akci moderovala Tereza Blažková v krásném lidovém kroji. Postupně si děti zvala k sobě na scénu a pokládala jim pečlivě připravené otázky. Děti měly možnost se představit, pozdravit ve svém druhém jazyce, vyprávět co a jak tvořily a jak spolupracovaly se spolužáky či s dospělými. U těchto krátkých rozhovorů se zjistily zajímavé věci. Např. se ukázalo, že některé děti hovoří nejen dvěma, ale i více jazyky ačkoliv jsou teprve na základní škole. Jazyky se naučily z různých důvodů – buď mají jednoho, či oba rodiče jiné národnosti než české nebo žily nějakou dobu v zahraničí či se cizí jazyk šikovně naučily v své české škole! Chvílema nám na scéně vznikal takový malý dětský Babylon, což byl pro všechny zajímavý zážitek. Byly i momenty legrační – naše spolupracovnice improvizovaně vymyslela, že si u ní děti budou objednávat rybízovou šťávu či vodu s citronem ve svém druhém jazyce. Jejej – to se pak děti nasmály, hlavně když jim „teta" nerozuměla nebo hádala jaký je to jazyk!
Abyste pocítili atmosféru večera, nabízíme vám krátký „sestřih" z předání ceny za 1. místo v kategorii „Kolektivní práce".

Moderátorka pravila „Letošek byl vskutku rokem skupinových prací. Mnoho školních tříd, v čele se svými učiteli, se rozhodlo uskutečnit společné čtení, povídání, dílnu či projektovou práci a s výsledným společným výtvarným dílem se zúčastnit soutěže. Ještě nikdy jsme nedostali tolik knížek od mladých spisovatelů a ilustrátorů – pomalu si můžeme otevřít nakladatelství nebo knihovnu! Velice těžko se nám vybírala díla, která oceníme, ale v jednom jsme měli jasno – hned jsme věděli, kdo vyhraje první cenu! Ano, je to tak. Protože TO dílo, které vyhrálo je naprosto bezkonkurenční! Mezi záplavou obálek k nám doputovala velikánská krabice ve tvaru domečku pro kočkopsa, který byl vtipně vymodelován a krásně vybarven. Nějakou chvíli jsme si mysleli, že je to vše. Jenže pak jsme si všimli, že z jedné škvíry kouká ven kousek papíru a že se dá domeček otevřít! Vyvalily se na nás na dvě desítky roztomilých kočkopsů, kteří drželi v tlapkách dopisy v různých jazycích – v němčině, francouzštině, maďarštině, italštině a češtině. A k tomu všemu ještě knížka plná vtipných ilustrací, otisků tlapiček, ručně psaných textíků a nakonec i milý dopis od paní učitelky Nováčkové! Začínal slovy – zdravíme Vás z Vídně! Ano milí kamarádi, našim vítězem je třida 2b. z české školy ve Vídni. Jejich dílo naprosto uchvátilo celou porotu! Dovolte mi, abych je mezi námi přivítala"
... A na scénu vystoupila rozesmátá a rozzářená celá třída 2b ze Školy Komensky ve Vídni. To bylo radosti. A nejen z ceny - krásného výletu do Prahy (čekala je mimo jiné noční prohlídka Staré Prahy se strašidlem), ale i z toho, že se opět setkaly se svým vítězným kočkopsem Quidem, kterého si nakonec odvezly domů, do Vídně! Paní učitelka pak publiku vyprávěla o této unikátní škole, která existuje přes 100 let a o tom, jaké děti se tam učí. Povídala i o tom, jak byly druháčci zapáleni do tvoření a účasti v naší soutěži! A na ní samotné byla vidět platnost rčení, že kdo chce zapalovat, musí sám hořet!

Na konci večera nastala chvíle slávy i pro jednu paní učitelku. Letos byl poprvé udělen titul „Patron vícejazyčnosti". Toto ocenění, ačkoliv jde o dětskou soutěž, nedostalo dítě, ale dospělý, protože je to ocenění pedagoga za nejlepší spolupráci na soutěži. Není třeba říkat, že i zde se nám velice těžko vybíralo, ale nakonec volba padla na tu, která soutěž pojala kreativně a pouze jako námět, který sama rozvinula do širšího rozměru. Byla to paní učitelka, která zorganizovala čtenářskou dílnu s maminkou své žákyně chorvatského původů. Celá třída spolupracovala a dozvěděla se mnoho nového. Následovala i dílna výtvarná. Paní učitelka celý proces s kamerou zdokumentovala, záznam sestřihali a publikovali na youtube. Držitelkou titulu Patron vícejazyčnosti pro rok 2015 se stála paní Vladimíra Mačková, učitelka na 1. stupni ZŠ Hustopeče.

Šermíři ze Skupiny historicko-scénického šermu Šaršoun ji slavnostně pasovali na „Patrona vícejazyčnosti" a potom za obdivu všech malých diváků předvedli své umění v dramatickém představení.

Tímto byla výstava prací ze soutěže „Vícejazyčnost je bohatství 2015" zahájena! Výstava bude ke zhlédnutí v prostorách DNM jeden měsíc a následně poputuje po České republice.
Slavnostní večer skončil, ale nikomu se odcházet nechtělo. Bohužel mnozí z účastníků pospíchali na vlaky či autobusy – čekaly je ještě dlouhé cesty domů. Těžko se loučili s novými kamarády, děti se naposledy fotily se svými vítěznými díly a s krásnými diplomy a dárky.

Tak za rok neshledanou!