slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Vícejazyčnost je bohatství banner prace 2022
Aktuální číslo časopisu Kamaradi03 2024 001
Publikace
Karlův most, pražský poklad Karluv most 2023 001
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Sláva vlasti, výletu...

vylet-jihlava-muzikal-01

Komu by se nechtělo vyrazit na výlet či zajímavou exkurzi? A zvlášť když se nemusí do školy, že? A dvojnásob to potěší, když se jedná o výlet vyhraný - a dokonce pro celou třídu. Právě takový lze získat v naší soutěži Vícejazyčnost je bohatství, jejíž čtvrtý ročník nedávno skončil. A právě o takových výletech si zde můžete přečíst a příští rok si o ně třeba i zasoutěžit.

Reportáže z výletů budeme postupně doplňovat, tak jak se budou realizovat a jak nám jejich výherci pošlou do redakce fotografie z nich.

vylet-jihlava-muzikal-02

vylet-jihlava-muzikal-03

Muzikálová neděle v Praze

25. 3. 2018 byl pro Nguyen Yen Nhi a její kamarády ze skupiny 13 dětí, kteří navštěvují F POINT v Jihlavě a zlepšují si tam svoji češtinu, velký den. Mladá dívka vietnamského původu je nadaná umělkyně a vyhrála vloni na podzim 1. místo v kategorii „Jednotlivci od 13 do 16 let“ v naší soutěži Vícejazyčnost je bohatství. Své odměny se dočkala právě posledního březnového víkendu, když navštívila s celou skupinou nový výpravný muzikál Královna Kapeska v pražském divadle Hybernia. Dětem se představení náramně líbilo, a bylo skvělé, že si ho vietnamská dívka mohla užít společně se svými kamarády!


vylet-vodnany-01vylet-vodnany-02vylet-vodnany-03vylet-vodnany-04Za vědou do Plzně

Ve středu ráno 27. února se studenti tercie ze Základní školy a Gymnázia Vodňany vydali na dlouho očekávanou exkurzi do západočeské metropole. I přes velikou „natěšenost“ většiny třídy se více než čtvrtina žáků výletu nemohla zúčastnit. Důvodem byla nemilosrdně útočící chřipková epidemie, jež nekompromisně skolila sedm žáků, a tak se poslední přeživší vydali v neúplném počtu vlakem do Plzně. Po dvouhodinové cestě, která byla však pocitově výrazně kratší, jsme v mrazivém počasí vyrazili objevovat krásy Plzně. Jako první jsme narazili na Západočeské muzeum, poté jsme měli možnost vidět několik fakult Západočeské univerzity, jednu z největších synagog světa a v neposlední řadě katedrálu sv. Bartoloměje, která se může pyšnit nejvyšší kostelní věží v České republice.
Po prohlídce města jsme zamířili směrem k Techmanii, po které jsme měli možnost se takřka čtyři hodiny porozhlédnout. Mohli jsme si zde prohlédnout například obří jojo, gyroskop či si vyzkoušet práci televizní rosničky. Na závěr jsme navštívili jediné 3D planetárium v Čechách. Po prozkoumání všech expozic jsme se oblékli a vyrazili na zpáteční cestu k vlakovému nádraží. Myslím, že mluvím za všechny, když řeknu, že se nám exkurze líbila.

Vojtěch Brož, 3. NG

 Návštěvu Techmanie získala tercie za odměnu díky umístění v soutěži „Vícejazyčnost je bohatství 2017“. Všechny skupiny studentů, které byly za své společné projekty v této soutěži oceněny, velmi děkují za neobvyklou výtvarnou výzvu a za balíčky krásných cen, které od pořadatelů obdržely.
V hodinách estetiky a cizích jazyků vznikly dvojjazyčné komiksové příběhy, které můžeme následně využít během spolupráce s našimi zahraničními partnerskými školami. Moc děkujeme, vážíme si práce časopisu a zdravíme spolek Zaedno i redakci Kamarádů.

Základní škola a Gymnázium Vodňany

Více na stránkách školy.


vylet-ghmp-01vylet-ghmp-02Setkání s uměním

Za svoji kreativní a týmovou tvořivost a účast v soutěži „Vícejazyčnost je bohatství“ dostali žáci Bulharské školy Dr. Petra Berona v Praze krásnou odměnu. 13. prosince 2017 navštívili Galerii hlavního města Prahy. Prohlídka proběhla s doprovodnou odbornou a interaktivní přednáškou. Obdivovali unikátní gotickou budovu galerie a pozoruhodnou výstavu známého českého umělce Jaroslava Róny. Pro všechny to byl skvělý zážitek, přinášející nové zkušenosti, podněty a pocity. A tvořivý – v připraveném ateliéru děti ztvárnily na papíře své nové inspirace a fantazie.
Žáci byli nadšení! Velice si vážíme a děkujeme pořadatelům soutěže za nádhernou příležitost a cenu!

Luiza Staneva, učitelka výtvarné výchovy
bulharská ZŠ Dr. Petra Berona v Praze

vylet-ghmp-03vylet-ghmp-04 


vylet-hodonin-01vylet-hodonin-02 Třeťáci z Křepic na skvělém hudebním animáku

21. ledna se vypravili třeťáci ze základní školy Křepice (okres Břeclav) do Hodonína. Navštívili tam kino Svět, kde shlédli nový animovaný film Coco o Migueli, jenž touží stát se uznávaným hudebníkem; shodou okolností se dostane a odhaí skutečný příběh Miguelovy rodiny.
A to vše díky jejich spolužačce: "Elišce Maškové, která ve Vaší soutěži vyhrála vstupenky pro celou třídu upekli spolužáci jako poděkování perníkové srdce. Bylo to super, a touto cestou ještě jednou děkujeme i Vám.
Třeťáci z Křepic"

S pozdravem Dana Zimmermannová,
třídní učitelka
vylet-hodonin-03vylet-hodonin-04


Tři výlety do Prahy

vylet-lanskroun-02Z Lanškrouna:

Dne 16. 11. se vybraní žáci logopedické třídy zúčastnili slavnostního předávání cen v celorepublikové soutěži „Vícejazyčnost je bohatství 2017“, které se konalo v Praze v Domě národnostních menšin. Žáci  2. – 4. A logopedické třídy se zapojili do této soutěže s vietnamskou pohádkou „O cvrčkovi“ a obsadili v kategorii „kolektivní práce“ krásné 2. místo.
Děti si výlet do Prahy užily, viděly i některé pražské památky – Prašnou bránu, Václavské náměstí se sochou sv. Václava, Národní muzeum, Národní dům a do Paládia jsme se šli zahřát a shlédnout nádhernou vánoční výzdobu.
Celý text na stránkách školy.

vylet-lanskroun-01vylet-lanskroun-03

Z Milotic:

vylet-milotice-02Již podruhé se naše škola zúčastnila  literárně-kreativní soutěže na podporu čtení a psaní v cizím jazyce. V hodinách angličtiny jsme si přečetli knihu od Julesa Verna “Journey to the Centre of the Earth“, která byla jakousi paralelou k tématu Praha – cesta do středu České republiky  a poté děti ze sedmých tříd malovaly Karlův most, Pražský hrad, Orloj, Staroměstské náměstí a další klenoty našeho hlavního města.
Pro ceny jsme si zajeli  16.listopadu do Prahy, kde bylo slavnostní předávání cen.  A byla by škoda nevyužít cestu do Prahy i k její prohlídce, proto jsme jeli už brzy ráno a část dne obdivovali krásy našeho hlavního města. Alena Borúfková  a Irena Šnajdrová.
Celý text na stránkách školy.

vylet-milotice-01vylet-milotice-03

Z Kopřivnice:

vylet-koprivnice-02vylet-koprivnice-01V rámci zapojení do úkolu soutěže žáci četli, dramatizovali pohádky a příběhy v jiných jazycích a poté nakreslili krásná výtvarná díla ve školní družině a v hodinách Výtvarné výchovy, která doplnila popisem zajímavého výjevu či hlavní postavy z příběhu v jazycích, ke kterým mají blízko, ať již původem nebo v rodinách či příbuzenstvu.
Kolektivní práce školní družiny naší školy pod vedením paní vychovatelky Věry Matýskové obsadila 1. místo v této kategorii a získala svým vítězstvím prohlídku historických prostor Klementina a Městské knihovny Praha. V kategorii 4 – 8 let získal žák školy 3. místo a v kategorii 9 – 12 let si odvážíme 2 Čestná uznání za vynikající účast v soutěži.
Ředitelka školy Vlasta Geryková byla navíc oceněna titulem Patron vícejazyčnosti 2017 za dlouhodobou inovativní spolupráci na soutěži se školou i s žáky jako vyučující Výtvarné výchovy a Multikulturní výchovy.
Odměnou byl všem oceněným dětem i zapojeným pedagogům výlet do Prahy a účast na slavnostním předání cen.
Mgr. Vlasta Geryková, ředitelka školy.
Celý text na stránkách školy.


ceny-becov-02Radost z došlých cen

Dobrý den,
základní škola Bečov u Mostu Vám děkuje touto cestou za zaslané odměny získané ve Vaší soutěži. Vítězům se ceny velmi líbily. Žáci ocenili zejména jejich rozmanitost a zajímavost. V příloze Vám posíláme fotografie z přebírání cen u nás na škole. Žáci si sami i krabici otevřeli, aby jejich radost byla ještě větší.

S pozdravem výchovná poradkyně
Jana Wolfová
.ceny-becov-01