Vyhráli jsme, tak hurá na výlet!
Komu by se nechtělo vyrazit na výlet či zajímavou exkurzi? A zvlášť když se nemusí do školy, že? A dvojnásob to potěší, když se jedná o výlet vyhraný - a dokonce pro celou třídu. Právě takový lze získat v naší soutěži Vícejazyčnost je bohatství, jejíž šestý ročník nedávno skončil. Takový výlet můžete vyhrát i vy, pokud se příští rok zúčastníte naší soutěže.
Reportáže z výletů budeme postupně doplňovat, tak jak se budou realizovat a jak nám jejich výherci pošlou do redakce fotografie z nich.
Šplhouni z Dolních Břežan
Ne, nebojte, slovo šplhouni zde neznamená, že by sedmáci a osmáci z Dolních Břežan podlézali. Právě naopak - šplhali do závratných výšek. A to proto, že 23. listopadu navštívili Lezecké centrum smíchOFF, kde mají nejvyšší kryté lezecké stěny v ČR. Tímto zážitkem jsme je odměnili za první místo v naší soutěži v kategorii „Kolektivní práce – starší děti“.
"Za cenu moc děkujeme. Děti si lezeckou stěnu opravdu moc užily. A prima občerstvení po akci jejich skvělý pocit ještě umocnil. Žáci po příjemné námaze jedli a pili s velkou chutí. Instruktoři, pan provozní a obsluha baru Lezeckého centra byli velmi vstřícní. Poděkovali jsme, ale pokud jim naši spokojenost vyřídíte Vaším prostřednictvím ještě jednou, budeme rádi. Dík patří také všem organizátorům soutěže. Ještě pošleme zprávu na stránky časopisu."
Libuše Bahenská, učitelka.
Na výstavě, která není vidět
Děti z logopedických tříd ze ZŠ v Lanškrouně se zúčastnily soutěže již podruhé a získaly opět skvělé umístění - zvítězily v kategorii „Kolektivní práce – 4.–5. třída“. Jejich odměnou byla návštěva Neviditelné výstavy, kde si vyzkoušely, jak se žije nevidomým lidem. Vydaly se tam hned po skončení slavnostního předání cen.
Děkujeme za vřelé přijetí a ocenění naší práce, děti si výlet do Prahy velice užily. Neviditelná výstava se dětem moc líbila a byl to pro ně nezapomenutelný zážitek, tak jako i předávání cen, stihli jsme navštívit i Národní muzeum. Žádala jste o pár fotek z našeho pobytu v Praze, v příloze jich pár posílám. Ještě jednou mockrát děkujeme a těšíme se na další ročník soutěže.
S pozdravem Ivana Plisková,
ZŠ Lanškroun, nám. A. Jiráska 140
V nejkrásnější knihovně
Dvacet čtvrťáků ze ZŠ Boženy Němcové v Opavě to mělo v den předávání cen do Prahy dost daleko. Aby všechno stihnuli, museli vstávat skutečně brzo - jejich odměnou za 2. místo v kolektivní práci byla prohlídka Klementina.
Vážená redakce
Chtěla bych Vám touto cestou moc poděkovat za přípravu soutěže Vícejazyčnost je bohatství. Nejen, že samotná soutěž nás moc zaujala, ale také její vyhodnocení bylo velmi pěkně zorganizováno. I v menších prostorách v Domě národnostních menšin probíhalo vše podle plánu a doprovodný program Neviditelná výstava se nám fakticky líbil. Věřím, že Vám to dalo spoustu práce navíc, ale stálo to za to!
Naší cenou byla především komentovaná prohlídka Klementina, která byla velmi pěkně připravena. Pro nás Opaváky tak byla návštěva Prahy nezapomenutelným zážitkem a to především díky Vám.
Moc Vám za to děkujeme.
Zdravíme z Opavy!
Romana Foltýnová + 20 dětí ze 4.B ZŠ Boženy Němcové Opava
Praha jako na dlani
Tu si prohlédnuly děti z Bukovce v Muzeu hlavního města Prahy. Více nám o tom napsaly v dopise.
Ahoj Kamarádi!
23. listopad se zdál být velmi slibný…
V soutěži „Vícejazyčnost je bohatství“ jsme získali třetí místo, kde výhrou byla návštěva Muzea hlavního města Prahy. Neváhali jsme využít tuto nabídku a s celou třídou odjeli do Prahy. Hned po vstupu do muzea se nás ujala velmi hodná paní lektorka, která nám na velkém schodišti ukazovala nástěnné malby pražských budov.
Následně nás zavedla do hlídané místnosti, kde byl umístěn velký osvětlený Langweilův model Prahy. Poslechli jsme si historii vzniku velmi vzácného papírového modelu Prahy s doprovodem světelných efektů.
Potom jsme se přemístili do místnosti pro děti, kde jsme se posilnili, odpočinuli si a vybarvili si repliky domů některých částí budov. Měli jsme také možnost zahrát si staré loutkové divadlo nebo postavit různé dobové skládanky.
Takto odpočati jsme pak vyrazili do pražských ulic…
Děkujeme tímto časopisu Kamarádi za umožnění návštěvy Muzea hlavního města Prahy a za krásné zážitky, které si z našeho hlavního města odnášíme.
Žáci 5. třídy Základní školy a mateřské školy s polským jazykem vyučovacím Bukovec
„Hurá! Jedeme do Prahy!“
Radostné volání se ozývalo naším domem začátkem listopadu roku 2018, když Lena, Sofia a Oskar zjistili, že získali ocenění ve výtvarné soutěži Vícejazyčnost je bohatství oragnizované časopisem Kamarádi. Této soutěže se děti účastnily již podruhé. Spojuje se v ní všechno, co mají rády a co je zajímá: jejich touha udržet si jazyk a kulturu země, ve které se narodily a odkud pochází jejich tatínek – Austrálie a výtvarná tvorba, ke které jsou odmalinka vedeni – jsem totiž učitelkou výtvarné výchovy.
Vyjeli jsme 23.listopadu v časných ranních hodinách vlakem z Bašky s přestupem v Ostravě, protože od nás je to do Prahy dlouhá cesta přes celou Českou republiku. Na výlet jsme přibrali také babičku. V Praze jsme se ubytovali u Václavského náměstí, abychom stihli kromě vyhlášení soutěže také malou prohlídku města. Děti si doma připravily seznam památek, které určitě musí v Praze vidět: Staroměstský orloj, Tančící dům, Karlův most, Národní divadlo nebo socha sv. Václava na koni pařily mezi ně.
Na vyhlášení soutěže to tentokrát vypadalo ještě slavnostněji než minule. Všude byla spousta lidí a dětí doslova z celého světa a také tam natáčela televize. Děti se s radostí účastnily doprovodného programu, kde si například nechaly napsat své jméno v korejské abecedě, promluvily si anglicky se slečnami z USA a dokonce i já jsem si oprášila znalosti ruštiny a němčiny, které jsem se učila ve škole.
Hlavní cenu, prohlídku Neviditelné výstavy, kterou vyhrál Oskar za první místo ve své kategorii, jsme si nechali až na večer. Byl to opravdu nevšední zážitek. Prováděla nás slečna Cilka se svým slepeckým psem. Chvilku nám trvalo, než jsme si zvykli, že na Neviditelné výstavě opravdu nic nevidíme! Děti byly naprosto nadšené a ptaly se na spoustu všetečných otázek. Po výstavě ještě se zaujetím psaly vzkazy na psacím stroji pro nevidomé a měly velkou radost, když je Cilka dokázala vyluštit. Bylo to velmi poučné i pro nás dospělé - tuto výstavu mohu všem vřele doporučit!
Děkuji organizátorům za všechen čas a ochotu, se kterou se věnují přípravě soutěže, protože vícejazyčnost má smysl i budoucnost. Budeme se s dětmi těšit na nové téma a výtvarnou výzvu v letošním roce.
S pozdravem
Lenka Kaňová
maminka Leny, Sofie a Oskara Raye Hindmarchových ze ZŠ Baška
Sněhová královna
Věděli jste, že každý rok někteří z vítězů soutěže „Vícejazyčnost je bohatství“ míří za odměnu na muzikál?
Šikovní žáci kopřivnické školy Floriána Bayera zabodovali v soutěži Vícejazyčnost 2018 a vyhráli 1. cenu v kategorii „Kolektivní práce – školka až 3. třída“. Jednou z cen, které dostali, byla možnost navštívit muzikál Sněhová královna v Divadle Hybernia v Praze. Chvíli se rozhodovali, zda si vůbec cenu přeberou. Ono totiž z Kopřivnice do Prahy se jede až 5 hodin vlakem. Děti mají paní učitelky, které se jim věnují naplno, a to občas i ve svém volném čase. Proto bylo rozhodnuto – do Prahy přijeli v neděli 24. února. Skupinka 20 dětí a učitelek vyrazila ve 3 hodiny ráno a v 10.30 už všichni seděli v krásném divadle. I když se zdálo, že budou unaveni, muzikál zhlédly s velkým zájmem.
Děkujeme za návštěvu, jste borci!