slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Vícejazyčnost je bohatství banner prace 2022
Aktuální číslo časopisu Kamaradi02 2024 001
Publikace
Karlův most, pražský poklad Karluv most 2023 001
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Vyhlášení výsledků soutěže 2016

jirak-kalendarMilé děti, vážení pedagogové a rodiče.

Vybrané soutěžní práce

S radostí oznamujeme výsledky IV. ročníku kreativní soutěže na podporu čtení a psaní ve druhém jazyce „Vícejazyčnost je bohatství". Soutěž nás, organizátory, dokázala i letos velice mile překvapit. Doufáme, že i vám přinesla mnoho pozitivních zážitků. Tato soutěž je zvláštní tím, že žije svým vlastním životem, vyvíjí se mnohdy jinak nebo dokonce lépe, než jsme ji plánovali. A důvod je prostý - tuto soutěž netvoříme my, ale vy – pedagogové, rodiče a pochopitelně jejich žáci a ratolesti. My jsme pouze nastavili pravidla soutěže tak, aby si je každý mohl lehce přizpůsobit podle toho, co právě jeho děti potřebují, umějí nebo je baví dělat. Proto je soutěž vždy jiná, nová a zrcadlí aktuální potřeby a šikovnost účastníků a jejich mentorů.

macuraK naší velké spokojenosti se řadě učitelek podařilo rozvinout hlavní téma soutěže a zapojily do práce nejen děti, ale i rodiče a prarodiče, uspořádaly si projektový den, pátraly v knihovnách po cizojazyčných knížkách, vytvořily soutěžní skupiny napříč třídami a ročníky a vůbec dělaly mnohem více nad rámec toho, k čemu jsme je vyzývali. Velice nás zaujaly dopisy, fotografie či videa s popisem a svědectvím o tom, jak práce vznikaly či osobní příběhy některých soutěžících. Všem, kteří nám zaslali dokumentaci o vzniku soutěžních prací, velice děkujeme. Pro nás jsou vaše práce inspirací, jak koncipovat soutěž dál, jak ji vylepšovat a zjednodušovat podmínky účasti.

bibiredubnany-leporelo-01gs-profi-06Zaslali jste nám mnoho kreseb, ilustrací, knížek, leporel, komiksů, plakátů a souborů děl. Jsme velice pyšni na vaši dětskou šikovnost v různých jazycích, talent, vytrvalost a pracovitost. Na tomto místě ale musíme udělit velikou pochvalu za výborné výsledky také pedagogům, kteří dokázali děti motivovat a „vtáhnout" je do světa literatury a rozmanitých jazyků a kultur.

Při oceňování prací bereme v úvahu nejen uměleckou kvalitu děl, ale též pečlivost zpracování, vytrvalost při práci, originálnost (na první pohled překreslovaná díla dostávala méně bodů), množství přečteného a napsaného textu a úroveň použití druhého jazyka. Kladně jsme hodnotili díla vytvořená ve více jazycích, vlastní kreativitu a inovativnost autora, spolupráci s kamarády, spolužáky, rodiči či učiteli. Velice jsme ocenili rozvoj hlavního konceptu soutěže iniciovaný a realizovaný některými pedagogy, který ho posouvá na vyšší úroveň (např. organizace čtenářských dílen či setkání s rodilými mluvčí v rámci soutěže). V kategorii kolektivních prací byly body také za množství poslaných děl nebo počet zúčastněních žáků. Jedním z letošních témat bylo i výročí Karla IV., proto i práce, inspirované životem tohoto významného vládce dostávaly více bodů. 

Letošní ročník zaznamenal 2 fenomény. Prozatím jsme nikdy neměli tolik přihlášených školek, které poslaly rozsáhlé i krásné soubory děl a celé knihy. Tento zájem ze strany nejmladších dětí do 6 let a jejich pedagogů, potvrzuje teorii, že s výukou jazyků a rozvojem interkulturní komunikace by se mělo začínat co nejdříve. S ohledem na tento fak jsme pro tyto děti  při vyhlašování výsledků mimořádně přidali ještě jednu soutěžní kategorii. Další zajímavostí ročníku 2016 byl velký zájem ze strany Polsky mluvících dětí. Zásluhu zde vidíme znovu na straně aktivních pedagogů z česko-polského pohraničí, ale velký dík patří i dlouholetému partnerovi soutěže – Polskému institutu v Praze.

Letošní ročník v číslech: zúčastnilo se kolem 700 dětí ze 44 škol a dalších institucí z celé ČR i dalších evropských zemí!
Rozdáme mnoho věcných cen a školních výletu. Seznam výletů naleznete zde.

Ocenění budou předána 11. listopadu, ve 14 hodin. Všichni účastníci a jejich učitelé a rodiče jsou srdečně zváni.

Gratulujeme vítězům a pro ty, kteří nenajdou své jméno v seznamu, posíláme vzkaz: Nezoufejte, že jste nevyhráli v této soutěži. Radujte se a važte si možnosti učit se a komunikovat v různých jazycích! Staré přísloví říká jasně - kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem!

Dovolíme si na konec citovat paní ředitelku školy Erudio Ivanu Andrlovou, o tom co si ze soutěže odnesli: „Bylo nám fajn a odnesli jsme si nejen zážitky, ale i se lépe mezi sebou poznali a tento čas byl i dalším stupínkem k respektu. Respektuj a budeš respektován.“

Vybrané soutěžní práce

Oceněné práce ze IV. ročníku kreativní soutěže
na podporu čtení a psaní ve druhém jazyce „Vícejazyčnost je bohatství“

Kategorie „Jednotlivci od 4 do 9 let“

Ocenění za vynikající účast:

Kategorie „Jednotlivci od 10 do 16 let“

Ocenění za vynikající účast:

Kategorie „Kolektivní práce“ – starší žáci

Ocenění za vynikající účast:

Kategorie „Kolektivní práce“ – mladší žáci

Kategorie „Kolektivní práce“ – děti do 6 let

Oceněné školy za vynikající spolupráci na soutěži:

Kategorie „Patron vícejazyčnosti 2016“ – ocenění pedagoga za nejlepší spolupráci na soutěži:

Kategorie „Vytvoření nového rekordu“

  • V této kategorie se cena neuděluje.